• Hovorme o jedle

          • Jubilejný 10. ročník súťažno-vzdelávacieho projekt HOVORME O JEDLE vyvrcholil slávnostným odovzdávaním cien v bratislavskom Hoteli Carlton. Tento rok sa do tradičného podujatia zapojilo rekordných 559 základných škôl zo Slovenska.

                 V rámci aktivít Hovorme o jedle tisícky žiakov opäť písali, maľovali, fotografovali, jednoducho kreatívne tvorili a diskutovali o zdravej výžive, pôvode a dostupnosti, ale aj kvalite potravín.

                 „K potravinovému vzdelávaniu naozaj musíme deti viesť už od mala. Preto som rád, že nadväzujeme na veľmi dobrú tradíciu a že sa do projektu zapojilo vyše 500 škôl. Oceňujem aktivitu SPPK, ktorá sa tejto úlohy naozaj dobre zhostila. Deti sú vnímavé a potrebujeme ich naučiť, ako vzniká potravina a koľko je za tým ľudskej práce, ako výroba potravín ovplyvňuje životné prostredie a vlastne aj ich zdravie,“ povedal pred slávnostným odovzdávaním cien Hovorme o jedle minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.

                 Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o. už 10 rokov vzdeláva žiakov základných škôl na Slovensku o význame potravín pre ľudský organizmus, životné prostredie a ekonomiku krajiny. Žiaci takýmto spôsobom tvorivo a kreatívne pracujú s témou potravín a môžu pozitívne ovplyvňovať aj spotrebiteľské správanie svojich rodičov. Počas 10 rokov sa do projektu Hovorme o jedle zapojilo približne 4000 základných škôl z celého Slovenska.

                 Naša škola sa už piatykrát stala víťaznou vo vybranej téme. Tento rok sme si zvolili tému „Chlieb, pečivo, obilniny...“. Žiaci so svojimi učiteľmi piekli, varili, bádali, tvorili.... a výsledok určite stál za to.

                 Ďakujeme nášmu tradičnému sponzorovi – COOP Jednota Námestovo – za finančnú hotovosť 100,- eur, vďaka ktorej sme pre žiakov celej školy mohli pripraviť chutné raňajky.

                 Aj v tomto roku prevzalo záštitu nad projektom Hovorme o jedle Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Úrad verejného zdravotníctva SR.

          • Projekt - Voda pre našu budúcnosť

          •  - je pilotný projektrealizovaný s podporou CEEV Živica, programu Zelená škola a značky Finish, ktorého sme boli súčasťou od februára 2022. Celkovo 8 škôl v rámci tohto projektu prepojilo na svojich školách výučbu s témou vody, sucha a klimatickej zmeny s praktickými opatreniami realizovanými v školskej záhrade. Viac sa dozviete TU.

          • Dielnička MODROTLAČE v našej škole

          • Modrotlač je remeselná technika, pri ktorej sa látky zdobia potláčaním rôznych vzorov pomocou tzv. rezervy a následne sa farbia indigom na modro. Rezerva je zmes, ktorá zabraňuje, aby sa látka zafarbila v mieste vzoru.

                 Modrotlač zohrala významnú úlohu v slovenskej textilnej tradícií ako spôsob dekorovania látok. Takto zafarbené látky sa používali ako súčasť ľudového odevu alebo úžitkového textilu – obrusy, prestieradlá, posteľná bielizeň a pod.. Modrotlač si našla uplatnenie v pracovnom, obradnom či slávnostnom odeve. Spočiatku sa koncentrovala do oblastí, kde bolo rozvinuté plátenníctvo – čiže aj na Orave. Ešte aj dnes sa občas nájdu na starých pôjdoch drevené, či kovové formy, ktoré používali modrotlačiari pri zdobení látok. Odev zhotovený z modrotlače sa nemusel často prať a takáto látka nebola ani finančne náročná, pretože jej potlačenie bolo lacné. Väčšina modrotlačiarskych dielní na Slovensku bola činná až do polovice 20.storočia. V roku 2018 bola modrotlač zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

                 Dnes je remeselná výroba náročná a remeselníci, ktorí sa jej ešte venujú tradičným spôsobom, si svoje tajomstvo strážia.

                 Potešilo nás preto, že naše pozvanie na „modrotlačovú“ dielničku prijala pani Lucia Dovalová z Badína pri Banskej Bystrici, ktorá sa tejto technike venuje už niekoľko rokov. Aj keď bol záujem zo strany žiakov väčší – z kapacitných dôvodov sme vybrali žiakov, ktorí majú dlhodobo záujem o výtvarné umenie.  A veru sa im darilo. Veď posúďte v galérii...

            Júlia (8.ročník): „Na workshope som sa naučila, že farbivo pochádza z Indie, z rastliny, ktorá sa volá indigovník a tiež, že plátno je po prvom namočení žltozelené“.

            Ema (8. ročník): „Bola som ohromená ako vzniká modrotlač, ako sa tam tie farby rozpíjali. Zaujala ma aj látka, ktorú sme používali a aký postup sme použili. A hlavne som sa naučila vytvárať modrotlač“.

            Dáša (9. ročník): Techniku modrotlače používali už faraóni v starom Egypte. Modrotlač sa dala robiť aj inými farbami, než bielou a modrou, ale využívali sa na to toxické látky. Robiť modrotlač je zábavná a veľmi kreatívna činnosť. Nečakala som, že tak staré remeslo môže mať tak veľa spoločného s chémiu. Veľmi som si to užila a ďakujem za túto možnosť vyskúšať si staré remeslo z čias našich prarodičov“.

            Rebeka (8. ročník): „Modrotlač sa vyrába z indigovníka. Najviac sa robila na strednom a severnom Slovensku. Modrotlač je najskôr žltozelená a až po viacerých namočeniach v indigu sa stáva modrá. Najviac poznáme modrobiele, ale robia sa aj farebné. Modrotlač robili hlavne muži, pretože tie pečiatky boli ťažké a ženy tam boli na pomoc. Najviac ma bavilo to pečiatkovať a maľovať“.

            Peťo (9. ročník): „Zistil som, ako sa vyrábala a sušila modrotlač a ako sa vyrába dnes. Kde všade ju môžeme využiť. Ako vytvoriť malý obrázok modrotlačou a ako ho upraviť“.

            Samko (8. ročník): „Modre farbivo je z rastliny indigo. Modrotlač sa robí na plátno. Na dekorovanie sa používa drevená forma so vzorom“.

            Ema (9. ročník): „Dalo mi to nové informácie o modrotlači... samozrejme aj novú skúsenosť“.

            Mária (7. ročník): „Dozvedela som sa, aká je modrotlač zaujímavá a obtiažna. Ako sa vyrába farbivo a preváža na Slovensko. Ako bola modrotlač v minulosti známa a žiadaná“.

          • Jurinova jeseň 2022

          • Pestrofarebná jeseň privítala v dňoch 19.10.2022 - 21.10.2022 na Kysuciach najúspešnejších autorov duchovnej tvorby.

            Kysuce opäť ožili duchovným slovom, povznášajúcou hudbou, maľbou i poéziou podnecujúcou  hlboké umelecké a duševné zážitky. Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja bola hlavným organizátorom 18. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza Jurinova jeseň 2022. Hlavným partnerom celoslovenského podujatia bol Fond na podporu umenia a  spolupracujúce organizácie: Mesto Turzovka, Obec Klokočov a podporili ho i mnohí mediálni partneri vrátane rádia Lumen.

            Vyhodnotenie súťaže bolo spojené s viacerými sprievodnými podujatiami. Prvým bola slávnostná vernisáž výstavy duchovnej tvorby Márie Nemčekovej – Chmeliarovej, ktorá nesie názov „Tvorba ako vyznanie viery“. Výstava bola inštalovaná v knižnici v  spolupráci s vydavateľstvom Magma v Čadci a sprístupnená za prítomnosti dcéry zosnulej akademickej maliarky, pani Zuzany Pallovej - Nemčekovej a jej rodiny. Vo štvrtok 20.10.2022 sa uskutočnil hodnotiaci seminár „Duchovná tvorba Jurinovej jesene 2022“, na ktorom sa stretli členovia odbornej poroty s finalistami literárnej súťaže. Popoludnie pokračovalo „Literárnym galavečerom a Dialógmi pod lampou“, na ktorom boli udelené ceny finalistom literárnej súťaže. Našu školu reprezentovala žiačka deviateho ročníka Daška Brontvajová, ktorá svojou prácou Naveky očarila porotu a získala čestné uznanie.

          • Cena Andreja Chudobu 2022

          • Celoštátna literárna súťaž Cena Andreja Chudobu sa uskutočňuje pri príležitosti narodenín spisovateľa Andreja Chudobu. Celoštátna literárna súťaž vznikla na pôde Základnej školy v Pukanci pred 25 rokmi, pri príležitosti osláv 70. narodenín spisovateľa Andreja Chudobu, žijúceho a tvoriaceho v obci. Myšlienka organizovať súťaž sa zrodila s cieľom vyhľadávať talentovaných žiakov základných a stredných škôl, ako aj mladých začínajúcich autorov zo všetkých kútov Slovenska, podporovať ich v rozvoji vlastnej tvorby v oblasti poézie a prózy a dať im možnosť prezentovať sa. Organizátorom je Ministerstvo školstva SR, Základná škola Pukanec, spoluorganizátormi Obecný úrad Pukanec, Dom Matice slovenskej v Leviciach a SB PRESS Tlmače ako mediálny partner. Súťaž je jednokolová, určená žiakom základných a stredných škôl i dospelým –  bez obmedzenia veku  v literárnej tvorbe v kategórii poézia a próza.

            V piatok 18. 11. 2022  si  naša žiačka Daška Brontvajová prebrala v Pukanci ocenenie za 1. miesto v I. kategórii – próza -  za literárne práce  Cudzinec a Je tu krásne, však?  Tento školský rok je to už po štvrtýkrát, čo siahla po umiestnení v celoslovenských literárnych súťažiach.  Daške srdečne gratulujeme a želáme jej mnoho ďalších úspechov.

          • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

          • Dňa 10. novembra 2022 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Našu školu reprezentovala žiačka 9. ročníka, Daša Brontvajová, ktorá sa umiestnila spomedzi 18 účastníkov na 3. mieste. Gratulujeme.

          • Hodina biológie so včelárom - BESEDA

          • V stredu – 16.11.2022 – zažili piataci a šiestaci netradičnú hodinu biológie. O včelách im prišla porozprávať pani riaditeľka zo ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne – pani Majka Studeničová.  Práve v tejto škole majú žiaci vlastnú včelnicu a starajú sa o včielky už niekoľko rokov spolu s pani riaditeľkou Studeničovou. Svoje rozprávanie tak pani Studeničová doplnila vlastnými skúsenosťami a niekoľkoročnou praxou. Vyzbrojená nielen zaujímavým rozprávaním ale aj rôznymi pomôckami – dymák, rozperák,, úľ, medzistienky, rámiky, peľ, vosk, med, včelárske oblečenie, knihy ... zaujala naše deti. Rozprávanie o živote včiel bolo mimoriadne  pútavé a hodina nám rýchlo ubehla.

            Dozvedeli sme sa že:

            • ... včely sa nikdy nepohádajú
            • ... chlpaté telíčko včiel má veľký význam pri opeľovaní kvetov
            • ... čím sú staršie – tým majú menej chĺpkov
            • ... včielky v minulosti nemali chĺpky – ich telo bolo hladké
            • ... trúdy sa nevedia sami najesť – kŕmiť ich musia robotnice
            • ... trúdy nemajú žihadlo
            • ...  včely nepriateľov „uvaria“
            • ... včela má 5 očí
            • ... včely „pátračky“ tancujú, keď nájdu lúku plnú kvetov
            • ... včely majú rozdelené roly/úlohy – čistička, opatrovateľka, staviteľka, strážkyňa, lietavka ...
            • ... včely cez zimu „nekakajú“ – 5 mesiacov sa nevyprázdňujú
            • ...včely bez kráľovnej neprežijú
            • ... robotnice žijú v lete len 5 – 6 týždňov
            • ... včelia kráľovná sa dá kúpiť aj cez internet
            • ... včely nevidia červenú farbu
            • ... včela vôbec nie je romantická bytosť  
            • ... rozprávka o Včielke Maji sa so životom ozajstnej včely nedá porovnať
            • ... keď včelám zomrie kráľovná – vyberú si larvu a vychovajú si novú kráľovnú 
            • ... včela hneď od narodenia pracuje
            • ... že prvé vajíčko nakladie kráľovná  21.12.
            • ... žihadlo včely treba z rany vyškrabať
            • ... včely nikdy „nekakajú“ v úli
            • ... včely neopeľujú kvety hrušky
            • ... každý úľ má inú vôňu a podľa vône sa poznajú
            • ... keď sú trúdy v úli nepotrebné, chytia ich za nohy a z úľa vyhodia
            • ... včely nemajú rady vône mydla, voňavky a čiernu farbu
            • ...včely dokážu zabiť aj veľkého sršňa
            • ... matka nakladie za deň aj 1200 vajíčok
            • ... včely v úli nezomierajú – z úľa vyletia /ak neboli otrávené
            • ... v úli je tma.... a veľa iných

                                                                                                                  Mgr. Anna Melišíková

          • Martinské svetielko

          • Sviatok svätého Martina nám tento rok vyšiel práve na piatok, keď majú deti detskú svätú omšu. Dalo sa to krásne spojiť so sprievodom s lampášikmi. Stretli sme sa pred kostolom o 17:00 hod. v hojnom počte – cca 120 detí spolu so svojimi rodičmi alebo starými rodičmi – kde sme si spoločne zaspievali a posilnili sme sa perníkmi, aby sme zvládli cestu ku kapličke. Tam sme sa pomodlili litánie k sv. Martinovi a opäť sme si s  gitarami zaspievali niekoľko pesničiek a konečne sa deti dočkali prekvapenia od pána farára. Touto cestou pánovi farárovi ďakujeme. Cestou dole nás milo prekvapila pani uč. Graňáková, ktorá nám pripravila chutný čajík na zohriatie, za čo jej veľmi pekne všetci ďakujeme. V takomto veľkom počte sme sa presunuli do kostola a prežili spolu detskú sv.  omšu.

          • Vyhodnotenie súťaže iBobor 2022/2023

          • V školskom roku 2022/2023 sa naši žiaci zapojili do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor v štyroch kategóriach Drobci – 2, a 3. ročník, Bobrík - 4. a 5. ročník, Benjamín – 6. a 7. ročník a Kadet - 8. a 9. ročník.

            7 našich žiakov z 2. a 3. ročníka sa zapojilo do iBobra v kategórii Drobci, diplom úspešného riešiteľa získali:

            Mathias Feranec

            Michal Kurťák

            Anabela Ratulovská

            Adrián Pavč

            Úlohy v kategórií Bobrík riešilo 15 žiakov 4. a 5. ročníka. Úspešnými riešiteľmi sa stali a diplom získali:

            Terézia Hvolková

            Samuel Madleňák

            Erik Balák

            Slávka Snopková

            Matej Rusnák

            V kategórii Benjamín riešilo úlohy 13 žiakov 6. a 7. ročníka. Úspešnými riešiteľmi sa stali a diplom získali:

            Denisa Čierniková

            Filip Prielomek

            Mária Poláková

            Hugo Kovalčík

            Z pomedzi 11 kadetov 8. a 9. ročníka boli úspešní títo žiaci:

            Daša Brontvajová      

            Hugo Brontvaj

            Marek Brontvaj

            Andrej Polák

            Samuel Daniel Kosmeľ

            Miriam Brontvajová

             

            Gratulujeme.

          • Zelená škola - výroba látkových tašiek

          • Ešte v októbri sa konal v poradí druhý workshop Zelenej školy, na ktorom si deti vyrábali v rámci minimalizácie odpadu látkové tašky. Veríme, že vďačne poslúžia ako náhrada plastových „igelitiek“. O svojej zručnosti mnohí ani nevedeli – veď posúďte sami ...

            A hlavne ich nezabudnite používať.

          • OPÄŤ ZBIERAME OKULIARE PRE AFRIKU

          • Milí rodičia a žiaci,

                 naša škola sa  už druhýkrát rozhodla zapojiť do zbierky starých a nepotrebných dioptrických  a slnečných okuliarov. Určite sa v mnohých domácnostiach také nájdu. Cieľom je dopravovať dioptrické okuliare od darcov, ktorí ich už z rôznych dôvodov nevyužívajú, k ľuďom, ktorí ich potrebujú ale „nezoženú“. Pod príznačným názvom sa dozviete, že tieto darované okuliare putujú komunitám do Afriky, ktoré nemajú prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti a ktorým chýbajú ekonomické prostriedky na liečbu zraku. Vyzbierané okuliare sa odborníkmi  vyčistia, premerajú a budú odoslané do africkej Kene a Zanzibaru prostredníctvom Detskej organizácie Fénix. Ak Vám doma na poličke ležia staré a už nepoužívané okuliare, budeme veľmi radi, ak pomôžete tým, ktorí to potrebujú.

                 Zbierajú sa:

            • celé a nepoškodené dioptrické okuliare
            • slnečné okuliare
            • samotné rámy
            • samotné sklíčka

             

            Zbierka na našej škole bude prebiehať  do 8.12.2022. Okuliare prosím odovzdajte vo vestibule do krabičky s označením – OKULIARE PRE AFRIKU. Vopred Vám ďakujeme!

          • Riaditeľské voľno

          • V zmysle § 150 ods. 5 Zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní poskytuje riaditeľ školy žiakom a deťom Základnej školy s materskou školou Martina Hamuljaka Oravská Jasenica na deň 1. decembra 2022 (štvrtok)

            z organizačných dôvodov  - prerušená distribúcia elektriny z dôvodu plánovaných prác

            riaditeľské voľno.

            Zároveň vám oznamujeme, že v uvedený deň nebude v prevádzke MŠ, ŠJ, ŠKD.

          • Záložka do knihy

          •   Čas strávený s knihou je úžasný. Dokáže nás vtiahnuť do ríše fantázie, rozšíriť naše vedomosti, zdokonaliť čitateľské zručnosti.

               Vzťah ku knihám budujeme nielen na hodinách čítania, ale aj prostredníctvom  rôznych aktivít. Už niekoľko rokov sa zapájame do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy. Tento rok nám bola pridelená partnerská škola Moravské Knínice. Prváci tvorili záložku na námety z knihy Dráčik, nehnevaj sa! Žiaci druhého ročníka čítali knihu Krtko a dáždnik a z nej vytvorili pekne ilustrované dielka. Tretiaci sa pohrali s príbehmi o Psíkovi Rexíkovi. Žiaci štvrtej triedy spracovali záložky na detektívny príbeh Magický kompas. Naše práce sme s dobrým pocitom  poslali na Moravu a čakali sme na ich zásielku.

               Snažíme sa o to, aby aj takto zmysluplne prežívali žiaci svoj voľný čas.

          • Úcta k starším

          • Dňa 24. 10.  sme prejavili úctu našim milým starým rodičom a prarodičom. V 6.A triede si žiacka rada  pripravila popoludnie pod názvom Zahrajme sa so starkými. Popoludnie sme začali najskôr básničkami, pri ktorých si starkí vychutnávali teplý čaj alebo kávičku s maškrtami, ktoré sme im pripravili. Samozrejme ani oni nezabudli na nás a doniesli nám výborné korbáčiky. Následne  sme sa s nimi zahrali a  ani jeden starý rodič nepovedal, že sa mu nechce. Posedenie bolo veľmi príjemné, dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií z minulosti, napr. aké sa používali zvláštne slová, ktoré dnes už málokedy počujeme. Aj pre nás mladších bolo toto posedenie veľmi prínosné, za čo našim starým rodičom ďakujeme.

          • Čiastočné zatmenie Slnka 2022

          • Dnes sme sa s našimi žiakmi pripojili k tým Slovákom, ktorí pozorovali čiastočné zatmenie Slnka. Išlo o najvýznamnejší úkaz na oblohe v tomto roku. Len pre zaujímavosť - tohtoročné zatmenie bolo podľa astronómov 55. zatmením zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049 a skončí sa 11. mája 2347.

            Z územia Slovenska bolo možné, samozrejme pri priaznivej viditeľnosti, pozorovať tento astronomický jav v celom jeho priebehu. Na pozorovanie sme použili projekčnú metódu pomocou Newtonovho ďalekohľadu. Táto metóda je považovaná za vysoko bezpečnú, nepotrebuje filter, umožňuje sledovanie viacerými pozorovateľmi a poskytuje pomerne veľký a ostrý obraz pozorovaných telies. Žiaci mohli pozorovať aj pomocou dierkovej komory, ktorá poskytovala menší a menej ostrý obraz. Poslednou metódou bolo pozorovanie pomocou zváračského filtra.

          • GLOBE – Ekohydrologická obnova rašelinísk

          • GLOBE – Ekohydrologická obnova rašelinísk  - DAPHNE-Inštitút aplikovanej ekológie |

            Koncom minulého školského roku sme boli spolu  s ďalšími 17 školami v rámci SR vybraní do  bátateľsko – zážitkového programu - „Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch“. Tešíme sa, že vďaka projektu budeme môcť bádať v programe #GLOBE (www.globeslovakia.sk) vo vzácnej lokalite Klinského rašeliniska. Na tento účel sme získali 10 kg balíček, ktorý obsahujú okrem pomôcok a prístrojov na skúmanie v oblastiach hydrológie, meteorológie a fenológie aj metodické pomôcky.

            Projekt je podporený z finančného príspevku Nórskeho finančného mechanizmu 2014-2021 a štátneho rozpočtu SR.

            KLINSKÉ RAŠELINISKO

            • Rašeliniská patria medzi veľmi ohrozené spoločenstvá, vyskytujú sa tu vzácne rastliny a živočíchy prispôsobené extrémnym podmienkam.
            • Klinské rašelinisko radíme medzi vrchoviská nelesného typu. Nachádza sa neďaleko obce Klin, zákonom chránené je od roku 1967 a má rozlohu 15,3 ha.
            • Prevládajú tu rastliny nízkeho a kríčkovitého vzrastu, ktoré rastú na kyslej a na živiny chudobnej pôde. Centrálna časť rašeliniska je zásobovaná zrážkovou vodou, po jeho obvode má významný vplyv aj podzemná voda.
            • Nájdeme tu rôzne druhy machov – najmä rašelinníky, rastliny andromédku sivolistú, brusnicu barinnú, , či páperník pošvatý. Zo živočíchov je to vzácny motýľ žltáčik čučoriedkový, viaceré druhy plazov, vážok.
            • Územie patrí pod Chránená krajinná oblasť Horná Orava, ktoré sa o územie stará a v rámci svojich možností zabezpečuje jeho manažment
            • Tak, ako mnohé iné rašeliniská, i toto bolo poškodené odvodnením okolitých pozemkov a následným zarastaním náletovými drevinami.

             

            21. októbra sme  s pracovníčkou CHKO Horná Orava – p. Ing Zuzkou Kertysovou – prvýkrát navštívili toto vzácne miesto. Hneď v úvode sme zistili, že

            • bez nej (alebo iného pracovníka CHKO) by sme sa tu legálne nedostali,
            •  že rašelinisko je staré 10 000 – 14 000 rokov,
            •  že je závislé od vody,
            • že väčšina rastlín je kyslomilná a vlhkomilná
            • že rastliny prežívajú v extrémnych podmienkach s nízkym obsahom živín,
            • že rašelinníky sú duté a sú najviac zastúpenými rastlinami na rašelinisku
            • že rašelinníky fungujú ako špongia a intenzívne nasávajú vodu do svojich tiel
            • skúsili sme ich „vyžmýkať“ a bola to pravda
            • že machy vytvárajú akoby koberce plávajúce na vode
            • že na týchto machoch  potom rastú aj ďalšie rastliny – androméda sivolistá, kľukva močiarna, čučoriedka barinná („šalenica“ – radšej nejesť J),
            • našli sme nádherný lišajník – dutohlávku sobiu
            • že ak si nebudeme dávať pozor – môžeme sa v rašelinisku prepadnúť
            •  a veľa ďalších informácii

             

            Aj naše deti boli ako špongia – nasávali informácie jednu za druhou, popritom sme vytrhávali náletové dreviny, kvôli ktorým môžu rašeliniská zaniknúť. Tešíme sa na ďalšiu návštevu.

          • Dobývanie vyhliadkových veží

          • Dňa 20.10.2022 sa nám podarilo úspešne zdolať ďalšiu z naplánovaných vyhliadkových veží. Tentokrát to bola veža v Zákamennom. Kým sme  k nej prišli, prešli sme krásnou obnovenou kalváriou, až sme sa dostali do cieľa, odkiaľ bol úžasný výhľad na celé okolie.

            Vyťažení po túre, sme doplnili kalórie maškrtami. Ďakujeme všetkým deťom za účasť, ktoré sa odhodlali a našli si čas.

          • Milión detí sa modlí ruženec 2022

          • Na celom svete sa  deti 18. októbra 2022 modlia ruženec za mier a jednotu vo svete. Iniciatívu organizuje Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

            Táto modlitebná iniciatíva chce pomôcť rozdúchať plameň viery v silu modlitby. Celosvetovou ružencovou kampaňou sa chcú pripomenúť slová Panny Márie z Fatimy, že modlitba s dôverou dieťaťa môže skutočne zmeniť svet, poraziť zlo a priniesť pokoj.

            Svätý Ján Pavol II. napísal o ruženci: „Ruženec je zo svojej podstaty modlitbou zameranou na pokoj, lebo je rozjímaním o Kristovi, Kniežati pokoja, ktorý je i náš pokoj. Ruženec je modlitbou pokoja aj prostredníctvom plodov lásky, ktoré prináša. Zo svojej podstaty – ako vytrvalá spoločná prosba, ktorá je v súlade s Kristovou výzvou, že sa treba stále modliť a neochabovať – nám dáva nádej, že aj dnes môžeme vyhrať taký ťažký boj, akým je boj za pokoj.“

            Aj naša škola a naše deti sa z radosťou zapojili do kampane a modlili sa spoločne tajomstvá bolestného ruženca.

          • DEŇ CHLEBA

          • Čerstvý peceň voňavého chleba a plná soľnička sú veci, s ktorými vítame v našej krajine každú vzácnu návštevu. Ponúknuť vzácnu návštevu chlebom a soľou je pradávny zvyk, ktorým si uctievame hosťa.

            Chlieb, ktorý po stáročia dorábali ľudia len a len vlastnými rukami a bol ich základnou potravou a soľ, dar zeme, vzácnejšia než zlato. Chlieb a soľ, vychádzajúc z kresťanstva, boli symbolom pohostinnosti, priateľstva a úprimných myšlienok. Preto nesmeli chýbať pri žiadnom, i keď inak skromnom pohostení každej návštevy.

            Bochník chleba a štipka soli sa postupne dostali  do slovenskej a českej literatúry.

            Slávna Babička Boženy Němcovej vravievala: „Kto u mňa neprijme chlieb a soľ, ten nie je hoden, aby som mu stoličku ponúkla.” Lebo babička si chlieb vážila nadovšetko. Aj vnúčatá učila tomu, že chlieb je boží dar:  Hovorievala: „Bez neho je zle a kto si ho neváži, toho pánboh potresce.

            Čerstvý chlieb, ktorý je vylepšený maslom alebo masťou a dobre osolený, je neskutočná lahôdka. Ruku na srdce, kto z vás aspoň raz za čas nedostal naň takú chuť, že by zaň vymenil všetky poklady sveta?

            Dnes sme sa pokúsili vrátiť k stáročnej tradícii. Napriek tomu, že chlieb už dávno nepečieme doma z vlastnoručne dopestovanej pšenice, vďaka našim starým mamám sme sa vrátili do minulosti. Naše babičky nám pripravili chlieb ako naši predkovia. Upiekli ho  celej škole a škôlke a porozprávali nám o ich spomienkach z minulosti spojenej s chlebom a jeho výrobou. Veľmi pekne im aj touto cestou za to ďakujeme.

            Tento deň sme prežili  v hlbšom uvedomení si - že  "Chlieb je veľkým BOŽÍM  DAROM."

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141 029 64 Oravská Jasenica Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková riaditel@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová zastupcazs@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská zastupcams@zsoravjas.sk +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková ekonomka@zsoravjas.sk +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková skolskajedalen@zsoravjas.sk +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje