• O projekte

•

Nadácia Ekopolis v spolupráci so spoločnosťou Veolia, Stredoslovenskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou, a.s a Podtatranskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosť, a.s.  spustila od septembra 2018 vzdelávací projekt Biodiverzita do škôl pre vybraných 14 základných a stredných škôl po celom Slovensku. Tešíme sa, že naša škola patrí medzi vybrané školy. Cieľom projektu  je zvýšiť povedomie o význame prírodnej rozmanitosti, biodiverzity. Žiaci si pod vedením skúsených odborníkov sami navrhnú  také úpravy školských areálov, ktoré povedú k zvýšeniu rozmanitosti prostredia a tiež k oživeniu edukačného procesu. Projekt bude prebiehať dva roky. Prvý rok - školský rok 2018/19 je zameraný na vzdelávanie, v rámci ktorého prebehne príprava a podrobné spracovanie návrhov od samotných žiakov a študentov pod vedením skúsených lektorov z Nadácie Ekopolis. V nasledujúcom školskom roku budú školy spoločne s odborníkmi svoje plány realizovať. Každá škola získa na realizáciu návrhov grant vo výške 3000 eur.

V októbri  2018 sme vytvorili akčnú skupinu 12 žiakov, ktorí absolvovali workshop s manažérkou projektu z Nadácie Ekopolis – Luciou Rossovou. Žiaci mapovali školský areál a navrhli prvé kroky k zvýšeniu biodiverzity na našom školskom pozemku. V projekte bude podporená realizácia rôznych prvkov ako napríklad výsadba drevín, vertikálna zeleň, školské jazierko, jašteričník, ježovník, prvky na zadržiavanie dažďovej vody, kompostoviská a pod. Cieľom bude dosiahnutie harmonického celku, ktorý bude esteticky a edukatívne vplývať na žiakov aj pedagógov. Ako povedala projektová manažérka -  Lucia Rossová:“ Žiaci môžu pozorovať organizmy, prírodné procesy, ale aj matematické úkony alebo získavať inšpirácie pre umelecké aktivity. Starostlivosťou o vlastnoručne navrhnutý a vytvorený školský areál projekt podporí vytváranie pozitívnych vzťahov s prírodou a životným prostredím.“  Vo februári nás čaká druhý workshop, ktorý bude spočívať v podrobnom projektovaní jednotlivých návrhov spoločne s odborníkmi.

Mgr. Anna Melišíková