Prvý apríl je okrem žartov spájaný aj s Medzinárodným dňom vtáctva. Jeho korene siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ho slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov. Pre ornitológov je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Väčšina z nich prilieta k nám z Afriky, zo Stredomoria, menej z Ázie. Ročne k nám tak priletí až 30 miliónov vtákov.
Pri príležitosti tohto sviatku sme v škole vyhlásili výtvarnú súťaž, v rámci ktorej žiaci kreslili svojich obľúbených operencov v ich prirodzenom prostredí. Žiaci si tak pri kresbe všímali ich typické znaky, farebnosť, dĺžku, tvar zobáka a pod. Do súťaže sa zapojilo 96 žiakov. Z kresieb sme urobili krásnu výstavu.
Pridanou hodnotou bola aj návšteva významného slovenského ornitológa – Mgr. Miroslava Demka – riaditeľa SOS/BirdLife Slovensko, ktorý pre žiakov 1. - 6. ročníka pripravil zaujímavú besedu. Dozvedeli sme sa napríklad:
- že na svete žije okolo 10 000 vtáčích druhov
- že vtáky obývajú všetky kontinenty od Antarktídy po Arktídu
- že najviac vtákov žije v džungli
- že na Slovensku žije okolo 360 druhov vtákov
- že zaujímavým druhom je bocian – viac na stránke www.bocian.sk
- že bocian čierny žije aj v lesoch v Oravskej Jasenici
- že bociany za deň preletia aj 400 – 600 km
- že v Egypte chytajú a konzumujú bociany ako potravu (súvisí to s nedostatkom potravy) – preto sa niektoré bociany do svojich letovísk viac nevrátia L
- že bociany nedokážu preletieť cez more – letia len cez pevninu
- že v Taliansku na bociany strieľajú L
- že v súvislosti s globálnym otepľovaním niektoré bociany neletia až do Afriky, ale zimujú už aj na juhu Európy (napr. Španielsko)
- že na Oravskej priehrade sa vyskytuje významný dravec – orliak morský
- že ornitológ najčastejšie v prírode spoznáva vtáka podľa spevu, lebo sa veľmi dobre maskujú
- že trasochvost nespieva
- že ak nájdeme „opustené“ mláďa vtáka – netreba ho hneď „zachraňovať – rodičia ho kŕmia aj na zemi
- že v Oravskej Jasenici hniezdi orol krikľavý a orol skalný
- že na kostole v dedine hniezdi sokol myšiar
- že na Oravskej priehrade sa vyskytuje v posledných rokoch žeriav popolavý, ktorý hniezdi len na 3 miestach na Slovensku
- že na Oravskej priehrade vybudovali pre rybáre a čajky plávajúce štrkové ostrov.
Žiaci po besede povedali:
„Zaujalo ma, že na Oravskej priehrade žijú vzácne druhy vtákov, ako napr. rybárik riečny. Boli však zaujímavé aj historky o bocianoch.“ (Matej Rusnák)
„Zaujalo ma, ako vyrábali búdky pre sovy a ako jeden vták zahniezdil v záchode.“ (Erik, 4.A)
„Zaujali ma zvuky vtákov a informácie, ako sa snažia zachrániť vtáky pred povodňami.“ (Kika)
„Zaujalo ma, že p. Demko mal na tričku ARU HYACINTOVÚ, ktorú som na súťaž nakreslil ja.“ (P.B)
„Zaujalo ma, ako zaplavilo Vtáčí ostrov a potom sa urobili tie plávajúce ostrovy. Zaujali ma aj tie batôžteky, ktoré majú bociany pripevnené na chrbte, aby ich ornitológovia sledovali, kam letia.“ (B.F.)
„Páčilo sa mi, že pán Demko spomenul aj nášho bociana. Nevedela som, že bocianom dávajú batôžteky, v ktorých je „simka“.“
„Zaujalo ma všetko o bocianoch a riečnych vtákoch. Vlastne všetko. Na všetkom vždy dačo bolo, čo ma zaujalo. Pekná bola prezentácia, aj búdky.“ (Slávka)