• Výchovný koncert

          • Dňa 21. októbra 2009 sa v našej škole uskutočnil výchovný koncert pod názvom
            „ Obrázky z divadelného života“. Koncert bol zameraný na spoznávanie opernej , operetnej a muzikálovej hudby.
          • Poctiví nálezcovia

          • Pochvala

            Sv. František Salezský nám všetkým odkázal toto:
            „Tak sa usilujeme byť anjelmi v nebi, že zabúdame byť čestnými ľuďmi tu na zemi.“ Naši dvaja žiaci na čestnosť nezabudli a zachovali sa tak, ako to má byť.19. októbra 2009 našli kvalitný mobilný telefón, priniesli ho do školy a odovzdali v riaditeľni. Vypátrali sme majiteľa, ktorý sa veľmi, veľmi potešil a poctivým nálezcom poslal sladké nálezné, ktoré sme im odovzdali. Títo čestní žiaci sú z našej školy, z 5.A triedy a volajú sa – Andrej Laštík a Tomáš Farský. Sú dobrým príkladom aj pre ostatných žiakov školy.

          • Sokoliari

          • Do Oravskej Jasenice zavítal americký Orliak bielohlavý

            V Kultúrnom dome v Oravskej Jasenici bolo uplynulý utorok veľmi rušno. Kolektív učiteľov pripravil pre deti nezabudnuteľný zážitok. Piskot detí zapríčinili obrovské vtáky, ktoré sa „premávali“ cez sálu kultúrneho domu.

            ORAVSKÁ JASENICA. Veľké dravce sa tu neocitli náhodou. „Medzi deti sme pozvali zástupcov Základnej školy s Materskou školou Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní,“ povedala riaditeľka základnej školy Marta Bejdáková. Škola ponúka záujemcom navštevovať predmet Sokoliarstvo. „Zástupcov z tejto školy sme pozvali, aby deti, ktoré sa učia environmentálnu výchovu aj prakticky videli, čo všetko sa v prírode nachádza, že dravce sú užitočné a aj k nim majú pristupovať ohľaduplne.“ Sokoliarstvo je aj predprípravou na Strednú lesnícku školu v Banskej Štiavnici, ktorá ho ponúka v rámci štúdia ako vôbec jediná škola v Európe.
            Žiaci sa pripravili ukážkovo
            „Aké dravé vtáky poznáte?,“ spýtali sa hneď na začiatok mladí sokoliari. Z hľadiska zaznievalo množstvo odpovedí. Myšiak, orol, jastrab,... a to je len časť, čo všetko šikovné deti vedeli. „A viete, prečo majú dravce zahnutý zobák?,“ pokračujú otázky. „No aby mohol jesť mäso,“ nenechali sa zahanbiť Jaseničania, ktorí poznali odpoveď aj na ďalšiu otázku, prečo majú dravce pazúry. „Aby mohli chytať korisť,“ odpovedali správne. Dravec má desaťkrát lepší zrak ako človek. Pre lepšie pochopenie sokoliari deťom vysvetlili, že dravce vidia tak, ako keby sa deti pozreli cez dobrý poľovnícky ďalekohľad.
            Lietali im tesne ponad hlavy
            „Sokoliarstvo vzniklo pred štyritisíc rokmi a je to vlastne najstarší spôsob poľovania,“ učil deti mladý sokoliar. Jaseničania si mohli celú váhu dravca dokonca vyskúšať na svojej ruke. Postavili sa do radu a každému z nich priletel na ruku. Všetkých veľmi potešilo, keď sokoliari priniesli spoza opony krkavca. Ústa zostali otvorené a deti nevychádzali z údivu. Najväčší piskot spustili, keď si dvaja sokoliari púšťali dravca z jednej strany miestnosti na druhú. Deti mali obrovský zážitok, pretože vtáky sa vznášali tesne nad ich hlavami. Všetkým zrazu stúpol adrenalín a doslova sa schovávali za svoje stoličky. Nadšenie prejavili i vtedy, keď si mohli vyskúšať, ako im dravec priletí priamo na ruku. Od skúsených sokoliarov dostali rukavicu a čakali, kým vták priletí.
            Symbol USA
            Žiaci základnej školy zostali nemé pri pohľade na obrovského vtáka, ktorého sokoliari priniesli na pódium ako „zlatý klinec“ programu. „Orliak bielohlavý je veľký mohutný vták, ktorý dospieva ako päťročný. Vtedy už má nápadne bielu hlavu, kedy bežný človek pozná, že ide už o dospelého jedinca.“ Jeho rozpätie krídel dosahuje až 2,5 metra. Pochádza zo Severnej Ameriky a od roku 1782 sa považuje za symbol spojených štátov amerických. Je plne chránený a vyskytuje sa všade tam, kde je dostatok rýb.
            Zaujímavé je, že Orliaky bielohlavé vytvárajú páry na celý život. Hniezdisku predchádzajú spoločné zásnubné lety, ktoré utužujú zväzok a vyznačujú sa neuveriteľnou akrobaciou - partneri robia vo vzduchu premety alebo sa navzájom chytia nohami, a tak letia ďalej, jeden dolu chrbtom. Spoločne stavajú aj objemné hniezdo, ktoré môže byť časom vysoké až 4 metre.
            Dostávajú čiapku, aby nevideli
            Na to, aby dravec neútočil, slúži čiapka, ktorú sokoliari využívajú aj na prevoz v aute. „Dávame im ju preto, aby dravec nič nevidel a nezaútočil. Deti by si ho nemohli zobrať na ruku, pretože by ich mohol ďobnúť. Dravec je na čiapku zvyknutý. Keď ju má, je v kľude. Napríklad aj pri prevoze autom by v stiesnenom priestore nevydržal, lebo by sa bál. Keď má zakryté oči, nič nevidí. Preto sa môže prepravovať aj viac dravcov, ktorí na seba nezaútočia, lebo o sebe nevedia.“ Ďalším faktom zostáva, že dravec je v prvom rade lovec. „Dravec má desaťkrát lepší zrak ako človek, preto ho veľa vecí rozptyľuje. Tým, že mu dáme čiapku, dravec sa sústredí. Keď mu ju zložíme, vyštartuje po koristi, ktorej pohyb okamžite zaznamená.“
            Každý dravec raz uletí
            „Na dovolenke som nebol minimálne jedenásť rokov,“ prezradil sokoliar. „Odkedy sa venujem sokoliarstvu, mám stále čo robiť. Mama mi to nikdy neschvaľovala ani neschvaľuje,“ smeje sa. „Dravce väčšinou jedia kuracie mäso a už tým, že je to dravec, majú ľudia pred ním rešpekt,“ vysvetľuje.
            Sokoliar prirovnal dravca k psovi, pričom uviedol, že práca so psom je jednoduchšia, hoci zdĺhavejšia. „Výcvik dravca trvá oveľa kratšie, ako výcvik psa. Lenže pes zostane verný, kdežto dravec nie. On nás síce registruje, ale že by nás mal rád, to sa vôbec nedá povedať. Dokonca sa stáva, že uletí preč. Každý dravec raz uletí a potom ho musíme hľadať. V súčasnosti im dávame vysielačky, vďaka ktorým ich rýchlejšie nájdeme,“ dodal mladý sokoliar.
            ANNA GLUCHOVÁ

          • Mliečny deň

          • Ráno 30.septembra začínalo pochmúrne a ani občasná kvapka nenasvedčovala, že by to v priebehu dňa mohlo byť aj inak. U nás v škole, v Oravskej Jasenici, sa však príchodom každého jedného žiaka rozjasnievalo. Prevládajúca biela farba v oblečení našich žiakov, 40 litrov čerstvého mlieka , chladnička plná jogurtov, vôňa korbáčikov v triedach a všakovaké mliečne dobroty vytŕčajúce z tašiek detí nasvedčovali, že nebude len taký obyčajný deň. Aj naša škola sa pripojila k tým školám, ktoré si v posledné septembrové dni pripomenuli dôležitosť mlieka v živote školopovinných detí. SVETOVÝ DEŇ MLIEKA NA ŠKOLÁCH. Našim cieľom bolo zábavne, ale pritom poučne pripomenúť deťom, aké je mlieko a mliečne výrobky zdravé. Veď aj v slove MLIEKO sa nachádza slovko LIEK. . Hovorí sa, že deti nechcú piť mlieko, včera sme sa presvedčili o opaku- za mliekom sa len tak „ zaprášilo „

            Aj napriek tomu, že to bol na našej škole pilotný ročník, zámer sa nám podaril aj vďaka nezištnému a láskavému prístupu niektorých výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov .

            Počas veľkej prestávky boli na chodbe pred jedálňou pripravené poháre s mliekom, ktoré si žiaci mohli zobrať a vypiť. Do tejto krásnej akcie sa zapojila celá škola. Kuchárky pripravili chutný obed tiež s použitím mliečnych výrobkov.

            Pre žiakov boli pripravené sprievodné akcie –súťaže venované mlieku a výrobkom z mlieka:

            -o najkrajšie výtvarne spracovaný návrh obalu na mlieko

            -o najoriginálnejší slogan o mlieku a jeho výrobkoch

            -o triedu, ktorej žiaci donesú a zjedia čo najviac mliečnych výrobkov

            -o najbelšiu triedu – to znamená triedu, v ktorej v tento deň v oblečení prevláda biela farba- farba mlieka

            Aj takýmito akciami chceme bojovať proti nezdravému životnému štýlu, ktorý deťom mnohokrát nechtiac vštepujeme.

          • Zápis do 1. ročníka

          • Dňa 10. 02. 2008 sa v našej škole uskutočnil zápis žiakov do 1. ročníka. Zápisu sa zúčastnilo 29 žiakov.
            Zisťovali sme jazykovú úroveň žiakov prostredníctvom krátkeho rozhovoru, formou básní, piesní. Zistili sme , že viaceré deti potrebujú odbornú pomoc logopéda. Väčšinu detí síce navštevuje p. logopédka v MŠ, chýba však spolupráca s rodičmi detí.
            Ďalej sme zisťovali úroveň motoriky – ich grafický prejav je primeraný veku, zistené nedostatky sme prekonzultovali s učiteľkami MŠ.
            Úroveň všeobecného poznania detí je primeraná. Vyjadrovacie schopnosti primerané veku.
            Záver: Deti boli bezprostredné, nemali problém nadviazať kontakt, sebavedomie niektorých bolo až neprimerané.
          • Farebné dni

          • Týždeň farieb
            „Každý iný, všetci rovní“

            V našej Základnej škole v Oravskej Jasenici sa minulý týždeň niesol v znamení farieb. Takto - prostredníctvom farieb sme chceli prezentovať heslo :
            „Každý iný, všetci rovní“
            Farbami sme vyjadrovali rovnosť, i keď sme každý iný .Snažili sme sa , aby sme boli prostredníctvom farieb všetci rovnaký .Rozhodli sme sa , spolu so žiakmi , že každý deň v tomto týždni bude v znamení jednej farby. V pondelok to na našich chodbách vyzeralo ako na jar, keď sa všetko zazelená. V utorok sme boli mandarínkami z Nagyovej pesničky „Mandarinka Darinka“.V stredu sme sa premenili na rozbúrené more. Usmievavé slniečka prišli k nám vo štvrtok a v piatok na Deň svätého Mikuláša sme ladili s ním. Táto akcia žiakov zaujala.
            Ňou sme sa pokúsili odbúrať rôzne predsudky, ktoré sú v nás zakorenené (viď fotogaléria).
    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141
        029 64 Oravská Jasenica
        Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková
        riaditel@zsoravjas.sk
        +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová
        zastupcazs@zsoravjas.sk
        +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská
        zastupcams@zsoravjas.sk
        +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková
        ekonomka@zsoravjas.sk
        +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková
        skolskajedalen@zsoravjas.sk
        +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje