C Aj tento rok k nám zavítalo divadlo Clipperton z Banskej Bystrice. Našim žiakom ponúkli klasickú rozprávku – Princezná so zlatou hviezdou na čele. Hlavnou postavou bola princezná Lada, ktorá utekala pred pazúrmi Kazisveta, najväčšieho na svete. Ukryla sa pod myšací kožúšok v kuchyni kráľa Radovana. Cez piesne sme sa dostali priamo do rozprávky a ani sme sa nenazdali princezná Lada našla svoju lásku v princovi Radovanovi, ktorý si hravo poradil aj s Kazisvetom. Rozprávka bola poučná, plná humoru a zábavy. Divadlo Clipperton opäť nesklamalo a ponúklo žiakom i učiteľom krásny umelecký zážitok. Výkony hercom si zaslúžili potlesk a my sa už tešíme, čím novým nás prekvapia nabudúce.
Princezná so zlatou hviezdou
Informatická súťaž iBobor
V tomto školskom roku si žiaci našej školy mohli vyskúšať svoje informatické vedomosti a zručnosti v informatickej súťaži i.Bobor.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. Na takýchto „bobrov“ sa zmenili naši žiaci v dňoch od 8.- 11.novembra. Ich úlohou bolo v čase 30minút vyriešiť 12 úloh. Žiaci boli rozdelení do kategórii podľa ročníkov. Na našej škole boli iba dve kategórie.
Súťažné kategórie
- Bobríci: 3.-4. ročník ZŠ
Za tretiakov súťažili :Nikola Farská, Lukáš Madleňák, Bohuš Feranec, Soňa Vrábová, Pavol Pekarčík, Matej Polák.
Za štvrtákov súťažili : Andrej Farský, Vanesa Brontvajová, Jaroslav Šillák. Michal Hvoľka a Tomáš Prielomek získali aj diplom.
- Benjamíni: 5.-7. ročník ZŠ
Za piaty ročník súťažili :Matúš Hvoľka, Darina Laštíková, Matej Graňák
Za šiesty ročník súťažili : Patrik Feranec, Mário Puvák, Adam Gracík, Samuel Farský, Jakub Pekarčík a Marek Vráb.
Za siedmy ročník súťažila Nikoletta Ferancová.
V tejto kategórii získali diplom Jakub Pekarčík, Matúš Hvoľka a Marek Vráb, ktorý patril aj k najúspešnejším súťažiacim na škole. Umiestnil sa na 3.mieste .
Každý účastník sa dozvedel počet bodov ihneď po skončení testu. Kompletné vyhodnotenie je prístupné na internete. Najúspešnejší účastníci boli odmenení diplomami a vecnými cenami. Už sa tešíme na ďalší ročník tejto súťaže.
Pexesománia
„Ak máš pexeso rád, poď sa s nami hrať.“ To bolo heslo Pexesománie – súťaže v pexese. Do súťaže sa mohli zapojiť všetci žiaci našej školy , ktorí radi hrajú pexeso a chcú svoj voľný čas vyplniť zaujímavou hrou, ktorá cibrí našu pamäť.
V stredu popoludní, 30.novembra sa telocvičňa v našej škole zaplnila žiakmi, ktorí si chceli zasúťažiť .
Žiaci boli rozdelení podľa veku do štvorčlenných a päťčlenných družstiev. Držali sa hesla fair play.
Aby sa nepodvádzalo ,dohliadali nato žiačky z ôsmej triedy , ktoré boli rozhodkyňami.
Najlepší hráč zo skupiny postúpil do finále , neskôr do semifinále. Žiaci hrali s plným nasadením, disciplinovane a hlavne držali sa hesla poctivej hry. Za svoje výkony si žiaci zaslúžili odmeny.
Pamäť najlepšie slúžila Katke Prielomkovej z 2.B, Lucii Farskej z 2.A, Zuzane Polakovičovej z 4.triedy a Matúšovi Hvoľkovi z 5.triedy.
Súťaž žiaci privítali a veľmi sa im páčila. Možno sa z nej stane tradícia a o rok sa stretneme opäť.
Vytvorme spolu rekord v spoločnom čítaní
Sme žiaci 2.A, 2.B triedy v ZŠ s MŠ Martina Hamuljaka v Oravskej Jasenici a s radosťou sme sa snažili prispieť k vytvoreniu rekordu v spoločnom čítaní knihy „Na chvoste šarkana“ od Danuši Dragulovej – Faktorovej. Do súťaže sme sa zapojili na podnet našich triednych učiteliek.
Naše spoločné čítanie sme uskutočnili 15.novembra 2011 o 8.hodine.Usadili sme sa s knižkami v jednej triede a každý mal možnosť ukázať svoje čitateľské zručnosti. Na naše výkony sa prišli pozrieť - pani riaditeľka a pán zástupca. Takže aj oni sa stali svedkami nášho spoločného čítania. Za čitateľské výkony nás pochválili, čo nás veľmi potešilo a motivovalo čítať ďalej.
Čítame radi , s knihami nám je veselo a dobre . Vždy sa tešíme na každé nové číslo časopisu Maxík, ktorý nám spestrí hodiny čítania, prírodovedy a aj vlastivedy. Umožňuje nám zapájať sa do súťaží, ktorými rozvíjame naše čitateľské zručnosti, fantáziu a slovnú zásobu .Už sa tešíme na ďalšie zaujímavé súťaže.
Žiaci 2.A, 2.B ZŠ s MŠ Martina Hamuljaka Oravská Jasenica
Medzinárodný deň knižníc
Na stredu 26.10 2011 sa žiaci 1. až 4. ročníka našej školy veľmi tešili. Na dverách ich oznam informoval o zaujímavej akcii venovanej knihe. Tí starší ju poznali z minulosti a s nedočkavosťou čakali na nové zážitky s knihou. Na úvod sme všetci spoločne navštívili knižnicu, kde sme si predstavili autorov a diela z detskej literatúry. Žiakov zaujali tituly kníh, ktoré nemajú doma. Prečítali sme si z nich krátke ukážky a potom nasledovala prezentácia o Jánovi Navrátilovi a jeho knihách pre deti – Kukučí dedko, Vodník...
1.A
Žiaci 1. A triedy sa oboznámili so spisovateľom Jánom Navrátilom, pretože spoločne čítame príbehy o malom prvákovi Miškovi Hraškovi z knihy Prvák z najmenšej lavice. Po vypočutí ďalšieho príbehu sme spoločne vytvorili plagát ilustrácii vypočutých rozprávok.
1.B
Zhora či oddola prišiel rozkaz do dvora. Či sa páči, či sa nie, že sa začne učenie. (Ľ. Podjavorinská)
Učenie sa začalo. Bolo nám veselo, pretože sa s nami učili aj zvieratká, zajačik, prasiatko, ovečka aj kozička, aj mnohé iné z diela Ľudmily Podjavorinskej Do školy. Okrem výtvarnej tvorby sme sa venovali aj dramatizácii a celá trieda si niekoľkokrát s obmenami zahrala „Do školy“. Spisovateľka k nám priniesla veľa lásky, tepla a radosti, a preto nám v tento deň bolo dobre a príjemne .
2. ročník
V tento deň do druháckych tried pribudli sestričky – dvojčence Danka a Janka. Ich autorku Máriu Ďuríčkovú sme spoznávali prostredníctvom jej tvorby pred deti. Našou srdcovkou sa stala kniha Danka a Janka. Spoločne sme prečítali niekoľko príbehov, ktoré sme ilustrovali. Z ilustrácii sme urobili veľký plagát, ktorým sme ozdobili nástenku na hlavnej chodbe. Spoločne sme sa zahrali na básnikov a vymysleli krátku básničku o hlavných hrdinkách.
Deň sa nám veľmi páčil, tešíme sa na ďalšiu takúto akciu.
3. A trieda
Na Deň knižníc sme v úvode hovorili o význame knižníc, kníh, čítanie kníh, vzdelanosti a využití kníh.
Žiaci si vyberali rozprávku alebo článok z čítanky. Po prečítaní zapísali do zošita názov rozprávky, autora, ilustrátora, hlavné postavy a nakoniec obsah.
V tretej časti žiaci urobili ilustráciu rozprávky na výkres.
V závere sme práce vyhodnotili, rozobrali nedostatky. Aktivita splnila účel.
3.B trieda
Deň knižníc sme začali výstavkou kníh v triede, rozhovorom o autoroch, ilustrátoroch, knižniciach, využití kníh v živote človeka. Rozprávali sme o tom, ako sa vyrába kniha, aké druhy kníh sú, ako čítajú slabozrakí alebo nevidiaci ľudia, ako sa písali knihy v minulosti a dnes. Neskôr sme si v školskej knižnici prezreli výstavku autorov detských kníh.
V triede sme potom čítali Ezopove bájky- žiaci sa oboznámili s pojmom bájka, prečítali si o Ezopovi, vysvetlili ponaučenie a vypracovali pracovný list. Po prečítaní každej bájkyžiaci urobili dramatizáciu a ilustráciu formou komiksu. Deťom sa tento deň veľmi páčil.
4. A. trieda
Štvrtáci sa pripravovali aj doma, vybrali si obľúbenú knižku, s ktorou budú pracovať. Od Kristy Bendovej prečítali úryvky z kníh. Porozprávali sa o jej dielach – Osmijanko, Brumíkove rozprávky, Bola raz jedna trieda..... .Nakreslili obaly týchto kníh. Ďalšia skupina si prečítala nedokončenú rozprávku a nakreslila plagát o Jankovi, ako číta rozprávky. Ostatní si prečítali O čudnom dome, čo sám behal po svete z knihy Budkáčik a Dubkáčik od Jozefa Cígera Hronského a vytvorili tajničku pre ostatných žiakov.
Plavecký výcvik
V dňoch 3.-7.10. 2011 sa tretiaci a štvrtáci našej školy zúčastnili plaveckého výcviku v areáli AQUAPARKU v Dolnom Kubíne. Na tomto výcviku bolo 29 tretiakov a 21 štvrtákov.
V areáli privítal žiakov vedúci pán Ivan Skrirčák a jeho traja asistenti. Žiakov poučil o bezpečnosti a správaní sa na plavárni, tiež ich rozdelil do skupín. Tretiaci sa učili základy plávania a štvrtáci sa v plávaní zdokonaľovali. V závere dňa mali možnosť spúšťať sa na vodnej šmýkačke a tobogánoch. V piatok žiaci dostali „Mokré vysvedčenie“, sladkú odmenu a poukážku na vstup do areálu v hodnote 6 €. Počas výcviku vládla dobrá atmosféra a pohoda, žiaci mali dostatok priestoru na výcvik aj zábavné aktivity vo vode. Hygienické podmienky boli dobré.
Týždenný pobyt na plavárni žiaci ukončili návštevou TESCA, z čoho mali veľkú radosť.
Plavecký výcvik tretiakov a štvrtákov sa mohol uskutočniť aj vďaka sponzorom, ktorým touto cestou ďakujeme.
Riaditeľka ZŠ zvlášť ďakuje obecnému úradu v Oravskej Jasenici za finančnú pomoc pri úhrade nákladov na dopravu žiakov na plaváreň do Dolného Kubína.
Exkurzia - Roháče
S nastupujúcou jeseňou prišiel pre mnohé vtáčie druhy čas opäť odletieť na vzdialené zimoviská. Preto v tomto čase môžeme na oblohe pozorovať zaujímavé zoskupenia migrujúcich vtákov.
"Sťahovanie vtáctva je od druhu k druhu rozdielne. Niektoré vtáky tiahnu v kŕdľoch, iné osamote. Niektoré migrujú nápadne cez deň, iné tajomne v noci. Sú vtáky, ktoré využívajú vzdušné prúdy a sú také, ktoré svoju púť prekonajú aktívnym letom. Pre všetky je však charakteristická sila inštinktov prekonať obrovské vzdialenosti, často v extrémnych podmienkach ".
Práve uplynulý víkend (2.-3.10.)bol venovaný jesennej migrácii vtákov. Jesenné Európske dni vtáctva sa realizujú od roku 1993 vo viac ako 35 krajinách Európy. Keďže počasie prialo, mohli sa nadšenci prírody pod vedením oblastných ornitológov zúčastniť zaujímavých pozorovaní a exkurzií v prírode.
Aj žiaci našej školy boli účastníkmi takéhoto pozorovania. Nádhernú túru po Roháčskych plesách nám okrem dobrej nálady, zaujímavých informácií ornitológa Mgr. Miroslava Demka a krásneho počasia spestrili aj zvuky a trilky našich operencov. Nad plesami prelietavali ľabtušky vrchovské, z korún stromov sa ozývali krivonosy smrekové, sýkorky uhliarky, či králik zlatohlavý, ktorý patrí medzi naše najmenšie vtáčiky (jeho hmotnosť sa rovná 4 kockám cukru). Po niekoľkohodinovej túre boli naše nohy unavené, ale naše myšlienky o nádhernej oravskej prírode lietali vysoko nad Roháčskymi končiarmi. A možno sme v tej chvíli vtákom závideli, že dokážu lietať.
Naša exkurzia bola jednou z 18, ktoré sa pri tejto príležitosti na Slovensku realizovali a naši žiaci patrili na chvíľu do rodiny takmer 700 nadšencov a pozorovateľov migrujúcich vtákov.
Ďakujeme pánovi Mgr. M.Demkovi, za krásnu exkurziu, ktorú pre našich žiakov pripravil. A na záver? - Šťastný let.
Jablkový deň
Pri príležitosti Dňa výživy sme zorganizovali pre žiakov 1.-4.ročníka zaujímavé predpoludnie „Deň jablka“.
Začali sme prezentáciou o jablku ako ho poznáme a nepoznáme. Žiaci sa dozvedeli veľa nového o účinkoch jabĺk pre ľudský organizmus. Celé dopoludnie bolo venované aktivitám a súťažiam. Prváci sa pokúsili vymodelovať jablká. Vytvorili plagát a ozdobili ho vystrihnutými jablkami. V druhom ročníku sa popasovali s jablkovými slovnými úlohami a príkladmi. Podarilo sa im pripraviť aj jablkové jednohubky. Tretiaci s pánom učiteľom sa zahrali na básnikov a napísali jablkové básne. Najkrajšie boli odmenené. Do akcie sa zapojili aj rodičia tretiakov, ktorí upiekli úžasné jablkové torty. Zruční tretiaci a štvrtáci spolu s triednymi učiteľkami upiekli chutné jablkové koláče a pripravili pohostenie pre ostatných žiakov. Vedomosti získané z prezentácie si žiaci overili v kvíze o jablkách. Potešili ich drobné odmeny, ktoré získali. Štvrtáci príjemne prekvapili divadielkom o jablkovej princeznej a zemiakovom princovi.
Tento deň bol užitočný, poučný a príjemný. Dúfame, že bol podnetom, aby žiaci častejšie siahli po jablku.
Učitelia 1.-4.ročníka
Autosalón Nitra
V rámci techniky sa žiaci 29.9.2011 zúčastnili exkurzie Autosalón Nitra 2011. V Nitre nás privítalo prekrásne teplé počasie a pred hlavným vchodom Mitsubishi ASX.
Na 18. ročníku výstavy Autosalon Nitra 2011 sa predstavilo 26 značiek a 180 vystavujúcich firiem z 11 štátov. Deti najviac zaujali slovenské premiéry Range Rover Evoque, Jaguar FX face lift, Seat Alhambra s pohonom 4×4, Renault Koleos ph. 2, elektromobil Tazzari, Chevrolet Cruze – hatchback, Aveo – Sedan a Camaro – športové kupé či Volvo XC facelift.
Novinky predstavila aj značka Mercedes: Mercedes ML tretej generácie a B druhej generácie. Lákadlom výstavnej plochy automobilky Škoda bol automobil Škoda Vision D.
Táto exkurzia bola prínosom, lebo žiaci mali možnosť vidieť súčasné trendy v automobilovom priemysle, nielen áut, ale aj servisnej techniky, čo im neskôr môže pomôcť pri rozhodovaní sa pre ich budúce zamestnanie.
Začiatok školského roka 2011/2012
Riaditeľstvo Základnej školy s materskou školou Martina Hamuljaka v Oravskej Jasenici pozýva žiakov, rodičov, starých rodičov a všetkých priateľov školy na slávnostné otvorenie školského roka 2011/2012, ktoré sa uskutoční dňa 5.septembra 2011 v kultúrnom dome o 9.15 hod.
5. septembra 2011 začína prevádzka v materskej škole.
Výlet Strečno
14. 6. 2011 o 7:30 pred základnou školou čakal autobus, ktorým sa žiaci 5. a 6. ročníka odviezli pod hrad Strečno. Vystúpili sme a postupne sme sa presunuli do vonkajšieho areálu hradu. Kým sme čakali na vstup do útrob hradu Strečno, očaril nás výhľad z jeho vonkajších hradieb na rieku Váh a jej nádherné okolie. Hradom nás previedla sprievodkyňa, ktorá nám prezradila veľa zaujímavostí o vzniku, prestavbách a majiteľoch hradu. Pripomenula nám aj život Žofie Bosniakovej. Po prehliadke hradu sme už všetci horeli očakávaním, pretože nás čakala cesta do blízkej Žiliny a 3D kino. Takmer každý z nás sa občerstvil, kúpil si pukance, kolu a dostal špeciálne okuliare. Nasadili sme si ich a preniesli sme sa do rozprávkového príbehu Kungfu Panda 2. Samozrejme, najviac sa žiaci tešili na nákupy.
Domov sme sa vrátili o 16:00 unavení a spokojní.
Výlet do Poľska
Združenie Babia Hora Rabča pre všestranný rozvoj obcí regiónu Babia Hora zorganizovalo výlet do Poľskej republiky pre žiakov, ktorí sa zúčastnili súťaže Leonardo 2011. Ako jedna z mála žiakov som sa aj ja mohla zúčastniť tohto výletu, a tak sa mi Poľsko na nádherné tri dni stalo domovom. Aj keď som vôbec nevedela kam idem, a čo ma tam čaká , veľmi som sa tešila .
Po príchode na miesto sme sa všetci cítili čudne, mali sme trému, no len dovtedy, kým sme sa nezoznámili. Zo dňa na deň to bolo lepšie, a ani neviem ako tie tri dni ubehli. Ubytovaní sme boli na chate Bieszczadnik, síce sme si ho moc neužili, no bolo pekné. Program sme mali pestrý a boli sme plne vyťažení.
Prvý deň sme začali obhliadkou hradu Sandomierz, jeho krásnych nádvorí a upravených záhrad. Všetko bolo nádherné a veľké. Malo to však malý nedostatok – naše jazykové znalosti. Na začiatku, to bolo katastrofálne, pretože sme mali problém porozumieť sprievodcovi, no po čase sme si zvykli a začali sme sa viac pýtať, keď sme nerozumeli. Sprievodca bol „zlatý“ človek, lebo mal s nami trpezlivosť a opakoval nám všetko, čo sme chceli. Navštívili sme aj hradné múzeum, v ktorom bolo strašne veľa zaujímavosti, napr. porcelánové vázy, maľby a lastúry. Celú túto prehliadku sme zavŕšili výstupom na vežu, ktorá mala strašne veľa schodov a obhliadkou baziliky Jána Pavla II., kde bolo nesmierne krásne.
Druhý deň sme absolvovali obhliadku Paláca Książąt Czartoryskich. Bol to síce jeden palác, no jeho park bol taký veľký, že nám ani náš niekoľkohodinový pobyt neumožnil, aby sme si ho stihli celý prezrieť. Jeho rozloha je unikátna, no musím povedať, že je tam veľmi veľa zaujímavého – rozsiahle jazero s nádhernými labuťami, kačkami, farebnými rybkami a bielymi leknami, zaujímavo riešenou fontánou, okolité a upravené trávnaté plochy s lavičkami, a iné. Deň sme zakončili plavbou loďou po Solinie.
Tretí a zároveň posledný deň pobytu bol už oddychový. Čas, ktorý nám pred odchodom ostal, sme využili na poslednú obhliadku. Boli to ruiny hradu. Z diaľky nevyzerali veľké, no keď sme tam vošli zistili sme opak. Veľké plochy znázorňujúce dávne komnaty a miestnosti vzbudzovali rešpekt. Prechádzanie niekoľkými miestami bolo náročné. Najzachovalejšia bola veža, na ktorej boli zrekonštruované okná aj schodisko, čím pútala pozornosť.
Počas tohto pobytu sme sa veľa nachodili, často nasmiali , no najmä prežili sme množstvo zážitkov, na ktoré budem rada a často spomínať.
Maks a Maksík
V školskom roku 2010/2011 sa žiaci našej školy zapojili do korešpondenčnej matematickej súťaže MAKS a MAKSÍK.
Maksík riešili žiaci I. stupňa: Nikoleta Farská (2. roč.), Jaroslav Šilák (3. roč.), Michal Hvolka (3. roč.), Matúš Hvolka (4. roč.) a Timea Kubicová (4. roč.). Pravidelne posielali riešenia úloh a za svoju snahu a úspechy získali diplomy pre múdrych Maksáčikov.
Maks bol určený pre žiakov II. stupňa. Martinu Farskú (5. roč.) a Zuzanu Majcherovú (5. roč.) odmenili „Diplomom dvojnásobnej hviezdy matematického neba.“ Dajana Kubicová (6. roč.), Petra Poláková (6. roč.) a Natália Farská (7. roč.) získali osvedčenie pre riešiteľov, ktorí sa zapojili aspoň do troch kôl súťaže.
Držitelia týchto diplomov a osvedčení vynikajú nielen nadpriemernou bystrosťou a inteligenciou, ale aj nezvyčajnou vytrvalosťou. Všetkým srdečne blahoželáme a veríme, že budúci školský rok sa do tejto súťaže zapoja aj ďalší žiaci. (Mgr. Rambalová).
Výzva pre dospelých
Polícia SR v spolupráci so psychológmi z CPPPaP v Žilinskom kraji upozorňuje na riziká spojené s ukončením školského roka, kedy relatívne často dochádza k útekom detí z domu, prípadne pokusom o samovraždu mladých ľudí. Je potrebné všímať si zmeny v správaní dieťaťa a nebanalizovať ich problémy.
Signálom, že sa niečo v duši dieťaťa deje sú najmä:
- dieťa sa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, kamarátmi, mení prostredia, je ľahostajné k svojmu zovňajšku,
- dieťa javí známky neistoty, smútku, sebaobviňovania, pocity menejcennosti, úvahy, že sklamal očakávania svojich blízkych,
- dieťa má narušený spánok, objavujú sa ranné nevoľnosti, často hľadá únik v chorobe;
- objaví sa zvýšená precitlivelosť, plačlivosť alebo podráždenosť až agresivita,
- dieťa chodí poza školu, klame, nevie sa sústrediť, je úzkostlivé,
- dieťa často stráca veci, z domu berie peniaze, chodí domov neupravené, návrat zo školy mu trvá dlhšie, zhoršujú sa výkony v škole, je bojazlivé, má strach,
- dieťa náhle končí so záľubami a koníčkami, mení svoju „partiu“,
- používa vety: nikto ma nemá rád, život nestojí za nič, nič nemá zmysel, som všetkým len na záťaž.
V prípade, že Vaše dieťa, resp. mladý človek z blízkeho okolia javí niektoré z uvedených symptómov, pokúste sa s ním porozprávať, povzbudiť ho v tom, že ste mu oporou, prípadne vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. S otázkami sa môžete obrátiť na č.t. 116 111, emailom na krpzzaprevencia@minv.sk(polícia) alebo cpppapno.soc@orava.sk(psychológ)
V prípade, že máte doma školáka sú vety typu „So zlým vysvedčením sa doma radšej neukazuj !“ alebo „Ak bude zlé vysvedčenie dostaneš bitku !“ nevhodné a nebezpečné. Jednoznačne sa svojmu dieťaťu nevyhrážajte trestom za vysvedčenie.
Ak si mladý človek nevie rady, ešte to neznamená, že riešenie jeho problému neexistuje. Každý problém je potrebné riešiť. Rozprávajte sa so svojimi deťmi denne. Aj malý neriešený problém môže nadobudnúť v duši dieťaťa obrovské rozmery.
Moje dieťa má pre mňa väčšiu hodnotu,
ako známky na vysvedčení.
Útek z domu alebo skončenie života nie je riešenie.
Školský výlet - Svätý Anton, Banská Štiavnica
14. júna skoro ráno nedočkavo podupkávali pred školou žiaci 3. a 4. ročníka. Spolu s rodičmi vyčkávali autobus, aby vycestovali za krásami našej krajiny. Tento rok sme školský koncoročný výlet zamerali na rozširovanie učiva z vlastivedy. Po príchode autobusu ešte rýchle zakývanie rodičom a už pozerali len dopredu. Autobus si to nasmeroval na Banskú Štiavnicu. Najskôr sme sa zastavili vo Svätom Antone, kde so záujmom počúvali výklad sprievodkyne o kaštieli, ktorý bol stavaný podľa kalendára. Žiaci sa dozvedeli, že má 4 vchody ako 4 ročné obdobia. 7 arkád ako 7 dní v týždni, 12 komínov ako mesiacov v roku, 52 izieb ako týždňov v roku a 365 okien ako dní v roku. Uchvátila ich aj poľovnícka expozícia, kde mohli spoznávať rôznorodosť našej fauny. Dozvedeli sa, prečo je svätý Hubert patrónom poľovníkov.
Po prehliadke kaštieľa sme zastali pred Banským múzeom. Spoločne sme sfárali do bane Bartolomej. Žiaci boli vyzbrojení ako baníci prilbami, svetlami, ale aj plášťami proti presakujúcej vode. Pod zemou spoznávali ťažkú prácu baníkov, ale aj nástroje, ktoré pri práci používali.
Boli sme sa prejsť ulicami starobylého banského mesta Banská Štiavnica. Obdivovali sme námestie, Morový stĺp, ale aj jašteričky, ktorých príbeh poznali už z povesti.
Vracali sme sa domov unavení, ale plní dojmov a nových zážitkov.
Výlet na Oravský hrad
2. júna 2011 sa žiaci prvých a druhých ročníkov zúčastnili školského výletu. Naplánovanú trasu (Oravský hrad a plavba loďou po Oravskej priehrade) sme museli zmeniť, pretože loď kvôli nízkej hladine Oravskej priehrady ešte nevyplávala.
Ráno o 7.30 hod. sme nastúpili do autobusu a plní očakávaní sme o 9.00 hod. čakali pred prvou hradnou bránou Oravského hradu. Tam nás čakala princezná, ktorá žiakom pomaľovala tváre a neskôr sprievodkyňa, ktorá nás priviedla ku kráľovi. Ten chcel dať svoje kráľovstvo niektorej z troch dcér. Žiaci hneď uhádli, že rozprávka sa volá Soľ nad zlato. No keďže kráľ vyhnal svoju najmladšiu dcéru Marušku zo svojho kráľovstva, deti ju museli hľadať. Počas putovania hradom bolo pre žiakov pripravených ešte niekoľko scénok z rozprávky, v ktorých sa stretli so slúžkami, kuchárkou, princami a nakoniec so starenkou. U nej žiaci našli Marušku, ktorá sa potom vrátila aj so vzácnou soľou ku kráľovi. Zároveň sa dozvedeli aj zaujímavosti zo života nielen na hrade, ale i v okolí hradu, navštívili Kaplnku sv. Michala s nádherným oltárom. Pod ňou sú uložené pozostatky majiteľov Oravského hradu – Thurzovcov.
Po skončení prehliadky hradu si deti nakúpili suveníry a darčeky. Poobede nedočkavo čakali na stanici v Oravskom Podzámku na vlak, ktorý nás odviezol do Tvrdošína, kde už čakal autobus. Z výletu sme sa plní zážitkov vrátili domov o 14.00 hod.
Exkurzia Bratislava
Pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka bol 27. apríl 2011 výnimočný. Ráno sa vydali na 300 km dlhú cestu do Bratislavy. Cieľom exkurzie bola NR SR, SNM, hrad Devín. Už cesta do hlavného mesta bola zaujímavá. Mali možnosť vidieť mnoho zaujímavostí - krásny výhľad na Oravskú Lesnú z nedávno novo vybudovanej cesty, hrady, ktoré boli v minulosti majetkom „pána Váhu a Tatier“ Matúša Čáka Trenčianskeho atď.
Po štvorhodinovej ceste sme zaparkovali pre budovou slovenského parlamentu. Využili sme možnosť a spolu sme sa išli pozrieť na nádvorie Bratislavského hradu. Naskytol sa nám pekný pohľad na Bratislavu, Dunaj i na veterné mlyny v Rakúsku.
V parlamente nás veľmi milo privítali. Všetci sme prešli kontrolou a prehliadka sa začala. Videli a dozvedeli sme sa veľa zaujímavého. Prišiel nás pozdraviť aj bývalý minister školstva pán Fronc. Porozprával sa so žiakmi, povypytoval sa na školu. Sprievodca nás previedol po chodbách Národnej rady, ukázal nám nádherné obrazy maľované na dreve, ktorých autorom je Albín Brunovský. Najviac však žiakov potešilo a zaujalo, že mohli vojsť do rokovacej miestnosti a že sa mohli posadiť na miesta našich predstaviteľov štátu. Mohli si tak mnohí aspoň na chvíľu vyskúšať aké to je byť premiérom, premiérkou či ministrom.
Našou druhou zastávkou bolo Prírodovedné múzeum. Sídli v účelovej budove na Vajanského nábreží, kde sú verejnosti prístupné prírodovedné expozície a výstavy. Prírodovedné múzeum zameriava svoje hlavné aktivity na dokumentáciu živej a neživej prírody. Zbierkový fond obsahuje viac ako 2,4 milióna kusov a predstavuje najrozsiahlejšie zbierky v rámci SNM.
Zážitkom bola aj návšteva hradu Devín – azda najvýznamnejšej pamiatky histórie slovenského národa. Pútavým rozprávaním pani sprievodkyne sme dozvedeli niečo o histórii hradu. Z hradieb bolo vidieť sútok Moravy a Dunaja. Na hrade bola sprístupnená aj sezónna výstava tentoraz na tému Boj o stredoveký hrad.
Nevyhnutnou, hlavne pre žiakov, súčasťou exkurzie bola aj návšteva nákupného centra, ktorá nás ukryla pred pomerne silným dažďom. To bolo zavŕšenie našej celodennej akcie. Šťastlivo sme sa vrátili domov. Síce unavení, ale spokojní.
Chceli by sme touto cestou poďakovať nášmu pánu starostovi Ing. Karolovi Graňákovi, že nám zabezpečil návštevu parlamentu. Tiež ďakujeme pánu sprievodcovi v parlamente, ktorý mal s našimi žiakmi trpezlivosť , ochotne im odpovedal na otázky a že nám ukázal a povedal o parlamente mnoho zaujímavého. Chceme tiež poďakovať vodičovi autobusu, ktorý nás bezpečne priviezol domov.
Malý futbal
Jednota COOP Cup
V dňoch 28.4., 5.5, 12.5, a 19.5. 2011 sa uskutočnili zápasy Jednota Coop Cupu v malom futbale mladších žiakov. Školu reprezentovali žiaci: Tomáš Farský, Matúš Farský ml., Matúš Farský st., Libor Graňák, Matej Madleňák, Andrej Laštík, Samuel Farský, Richard Florek.
Postupne cez obvodové, okresné, regionálne kolá sa chlapci dostali až na krajské kolo do Martina. Tu sa stretli tímy z Martina, Liptovského Mikuláša, Čadce a Oravskej Jasenice.
V silnej konkurencii sa chlapci nestratili a obsadili krásne tretie miesto. K dosiahnutému výsledku blahoželáme a do ďalších zápasov želáme veľa síl a odhodlania.
Dni s Frogym
Milé deti!
leto sa blíži a vy isto premýšľate, ako strávite prázdniny.
Ponúkame vám jedinečnú možnosť prežiť ich zábavne, zaujímavo a zároveň užitočne s Frogym
Unás si vyskúšate:- tvorivé dielne
- Športové súťaže
- a iné voľnočasové aktivity
a zároveň sa veselou formou naučíte viac o rovesníckych vzťahoch a komunikácií.
KEDY: 18.07.2011-22.07.2011
KDE: Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Nám. A. Bernoláka 378/7,029 01 Námestovo
ČAS: denne o 08,00 -14,00 hod.
POPLATOK: 1,85€poistenie (na 5 dní)
PRE KOHO: všetky deti, ktoré chcú prežiť prázdniny inak ako doteraz.
Do kedy sa prihlásiť: do 15.06.2011
Viac informáciísa dozviete na tel. č. 043/558 10 66 alebo email: cpppapno.soc@orava.sk
Tešia sa na vás Mgr. Zuzana Šareková, Mgr. Denisa Baková, Mgr. Pavol KardoŠ, Mgr. Mária Bejdáková, Mgr. Henrieta Rentková, Mgr. Martina Žilincová, Mgr. Eva Pavláková PaedDr. Ľudmila Kytková, Mgr. Helena Klimčíkováa Mgr. Petra Šebestová
„Stromy sú pľúcami našej Zeme“
V duchu naplnenia tohto hesla sme sa aj tento rok zapojili do akcie
„ Stromy poznania“,
ktorú organizuje Lesný závod Námestovo. Pracovníci lesného závodu Ing. Holubčík a Ing. František Brontvaj priniesli opäť tri sadeničky listnatých aj ihličnatých stromčekov a to pagaštan, brest a dougláska.
Do sadenia stromčekov sa zapojili žiaci 4. ročníka. V úvode Ing. Holubčík porozprával žiakom o význame lesa, jeho ochrane a o správaní sa v lese.
V druhej časti už žiaci nedočkavo chytali motyky a rýľ, aby mohli vykopať jamy pre stromčeky. Aj tu ich pracovníci lesného závodu usmerňovali a hovorili im, čo je dôležité pre správny rast sadeníc. Ako sa majú v ďalších dňoch o ne starať, polievať, vytrhávať burinu, aby mladé stromčeky nezahubila. Žiaci dychtivo prijímali tieto informácie a sľúbili, že sa o ne dobre postarajú.
Ďakujeme zamestnancom Lesného závodu v Námestove, že nám pomáhajú viesť žiakov k poznávaniu i ochrane prírody.