Pomaly, ale isto sa už stáva tradíciou, že štvrtý októbrový pondelok, kedy je Medzinárodný deň školských knižníc, naša základná škola nahrádza klasické formy vyučovania netradičnými a veríme, že pre žiakov aj zaujímavejšími.
Na tomto podujatí spolupracovali všetky triedy z 1. stupňa. Už v predstihu sme však pre deti zorganizovali besedu so spisovateľkou Gabrielou Futovou, keďže 22. októbra nebolo možné sa s ňou stretnúť. V pondelok 22. 10 sme sa všetci spoločne pustili do čítania.
Žiaci 1.A a 1.B triedy spoločne navštívili žiacku knižnicu, kde mali možnosť vidieť novovytvorené priestory. Pani učiteľky porozprávali, ako sa majú slušne správať v knižnici, ako sú knihy zoradené a ktoré knihy sú pre nich vhodné na čítanie. Z knižnice sme si odniesli knižku autora Antona Rakaya pod názvom Príhody psíka Rexíka. V triede im pani učiteľky prečítali príbeh Malé čierne čudo ( o krtkovi ) a príbeh Zatúlaná Danuška Maruška (o malej Danuške). Príbehy žiakov veľmi zaujali, deti si ich navzájom prerozprávali a svoje nadšenie a spokojnosť vyjadrili kresbou.
Žiaci 2.B triedy sa oboznámili so spisovateľkou Máriou Ďuríčkovou a jej tvorbou. Venovali sme sa knižke: O Guľkovi Bombuľkovi. Veselé a nápadité príhody prešibaného nezbedníka Guľka Bombuľka a jeho kamarátov sa nám veľmi páčili. Guľko Bombuľko a jeho stretnutia s neznámymi tvormi – zvieratkami z dvora vytvárajú situácie, ktoré sa v mnohom podobajú bežným skúsenostiam detí. Po vypočutí a prerozprávaní príbehov sme spoločne vytvorili plagát ilustrácie tejto útlej knižky.
V 2. A triede sme tento deň začali prehliadkou školskej knižnice. Žiaci si mohli poprezerať knihy, ktoré ich zaujali. Prečítať úryvok z vybranej knihy, obdivovať ilustrácie, zoznámiť sa s novými ilustrátormi. Mnohí z nich si vybrané knihy požičali domov. Tento deň sme si spoločne čítali z knihy Gabriely Futovej Psia škola kocúra Červenochvosta. Hlavný hrdina knihy je v triede veľmi obľúbený, deti mu držia prsty, keď “bojuje” so psími “beštiami”, ktorých sa neskutočne bojí. Príbeh, ktorý sme čítali zaujal detí záchrannou akciou tohto hrdinu a skočil sa opäť víťazstvom kocúrika. Deti tento príbeh tak zaujal,že ho aj výtvarne stvárnili. Dokonca sme spoločne vytvorili aj báseň o kocúrikovi.
Tretiaci Deň knižníc oslávili príbehom od Gabriely Futovej Trieda plná čísel. Príbeh sme spoločne prečítali a vytvorili plagát, ktorý vystihoval prečítaný príbeh. Tento deň sme ukončili návštevou našej školskej knižnice. S radosťou sme preskúmali jej police. Každý si našiel knihu, ktorú si požičal a doma s ňou strávi príjemné chvíle.
Deň v 4.A
Deň pred Medzinárodným dňom školských knižníc sme sa zo žiakmi rozprávali na hodine čítania o tomto dni , ako tento deň prežijeme. Dohodli sme sa , že si každý žiak prinesie práve rozčítanú knihu. Hodinu sme začali organizáciou čítania. Dohodli sme sa na aktívnom čítaní, teda čase, dokedy budeme čítať a pravidle, že nikto nebude svojich spolužiakov počas čítania vyrušovať.
Potom si žiaci do zošita urobili krátky zápis : hlavné body o knihe, o postavách a prostredí, v ktorom sa odohráva ich knižný príbeh.
V tretej časti sme sa o prečítanom porozprávali. Náhodným výberom boli vybratí žiaci , ktorí nám povedali krátky obsah z kníh, ktoré čítali. Žiaci hovorili o knihách veľmi zaujímavo, snažili sa, aby práve ich rozprávanie zaujalo ostatných. Posledná časť patrila návšteve v 4. B triede. Tam si žiaci pripravili dramatizáciu – bábkové divadlo o tom, čo čítali aj pre nás. Žiaci 4.A boli ich prevedením nadšení. Ocenili , že si bábky vyrobili sami. Po návrate do triedy sme sa dohodli , že aj my nabudúce oživíme čítanie dramatizáciou.
Na záver svoje zážitky napísali v krátkej správe.
4. B sa veľmi tešila na zaujímavý deň. Každý žiak mal knihu od Gabriely Futovej, s ktorou strávil veľa zábavných chvíľ. Niektorí sa zabavili s Piškom, Sisom a Dášou, ktorých našli v knihe Nezblázni sa mamička. Iní zas čítali smiešne príhody Doda a Žaby, z knihy Brata musíš poslúchať. Všetko nakoniec stvárnili v krátkom bábkovom divadielku, s ktorým sa predstavili tretiakom a štvrtákom.
Žiakom sa veľmi páčila aj návšteva školskej knižnice, pretože je vynovená. V nových priestoroch a s novými titulmi lákala k nahliadnutiu. Deti si požičali niektoré knihy a tešia sa na čítanie ďalších príbehov, spoznávanie záhad prírody či histórie.
Podujatie deti hodnotili kladne, a tak, ako každý rok, aj teraz sa už tešia na budúci ročník.