„Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť
a nemilovať múdrosť znamená stávať sa hlupákom.“
J. A. Komenský
Mesiac marec je mesiacom, v ktorom vzdávame hold knihe. Knihe - ako studnici poznatkov, múdrostí a ponaučení, studnici zábavy. Možno tieto superlatívy pre knihu už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď bolo oveľa menej možností vzdelávania a získavania informácií ako dnes, no napriek tomu má kniha zaiste v našom živote svoje stále miesto. Ak hovoríme o knihách, nemáme na mysli len rozprávky, príbehy, romány a poéziu, ktoré sa nám ponúkajú na pultoch kníhkupectiev, knižníc alebo vlastných domácich zbierok, ale aj učebnice, encyklopédie či slovníky, ktoré sú našimi sprievodcami počas bežných školských dní.
A prečo si mesiac knihy pripomíname práve v marci?
Stojí za tým legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, osvety a vzdelanosti - Martin Hrebenda Hačavský. Narodil sa aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval takmer po celom Slovensku až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy. Rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov, mluvníc a kníh medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil o to, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej. A preto bol marec, mesiac knihy, prvýkrát vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy.
S knižkami sa stretávame od útleho detstva a dnes, v dobe nových a rýchlych informačných technológií viacerí z nás uprednostňujú trávenie voľných chvíľ práve pri počítači, televízii či v kine. Hoci nám zdanlivo technika dáva nový zážitok, oberá nás o niečo iné – o našu fantáziu a predstavivosť. To nás však duševne ochudobňuje. Táto technika nám nedovolí opustiť svet, v ktorom žijeme a vnoriť sa do sveta úplne iného – sveta rozprávkového, dobrodružného, vedecko-fantastického, detektívneho alebo romantického.
A preto.... Neodkladajme knihu do police. Nenahrádzajme ju internetom! Ten je dobrý, keď potrebujeme rýchle informácie. Ale radosť z umenia, radosť z krásnej slovenčiny nám neposkytne. Internet nám nedá možnosť preniesť sa do inej doby, nedovolí nám predstaviť si krásnu prírodu, osvojiť si nové slová, rozšíriť si obzor. Toto nám poskytne iba kniha. Pri nej si môžeme oddýchnuť a potešiť sa, môžeme v nej listovať a popritom vnímať jej vôňu, či zvuk papiera pri obracaní stránok. Ľahko ju vložíme do aktovky, ruksaku alebo kabelky a môžeme si prečítať svojich pár riadkov presne vtedy, keď máme chuť a čas a navyše s istotou, že nás nezradí žiadny zdroj energie. Vyberieme si ju na výlete, dovolenke, v autobuse, vlaku, na zastávke...
Kniha sa stáva priateľom aj pre našich žiakov. Už od ich prvých stretnutí s písmenkami v prvej triede, až kým neopustia brány školy ako deviataci sa snažíme, aby čítanie bolo pre nich nielen domácou úlohou, ale aj zdrojom poznatkov, zážitkov a informácií, stretnutí s priateľmi alebo aj oddychom.
Aj tento školský rok sme pre nich pripravili niekoľko aktivít. Už na jeseň sa stretli so známou spisovateľkou Gabrielou Futovou. Beseda s ňou bola pre deti veľmi zaujímavá, pútavá. Zaujímali sa nielen o jej knihy, ktoré čítali, ale pousmiali sa aj na jej zážitkoch z detstva alebo zo školy. Dozvedeli sa, kedy začala písať prvé knihy, koľko času venuje písaniu. Žiaci si dodnes pamätajú jej tituly a radi spomínajú na besedu s ňou. Žiaci 2. a 3. ročníka sa zapojili do akcie s názvom Vytvorme spoločne rekord v čítaní, ktorej vyhlasovateľom bol časopis Maxík. Spoločne čítali knižku Z leta vanie cestovanie. Boli úspešní a vydavateľstvo ich ocenilo diplomom a knihou Príbehy pána Hrmotku.
Každý mesiac naši žiaci čakajú, kedy sa im do rúk dostane ich obľúbený časopis Maxík alebo Slniečko. Okrem zaujímavého čítania ponúka deťom zapojenie sa do rôznych súťaží. Dáva im možnosť prispievať do časopisu, a tak sa z našich žiakov stávajú nielen čitatelia, ale aj úspešní autori básničiek či ilustrácií .
Žiaci 3. a 4. ročníka sa zapojili do súťaže Čítame s Osmijankom, ktorá končí až v júni. Dúfame, že uspejeme a podarí sa nám vyhrať niektorú zo zaujímavých cien.
Marec sme venovali intenzívnemu čítaniu. Pripravili sme pre žiakov rozhlasové okienko venované knihám. Žiaci 3. a 4. ročníka navštívili Mestskú knižnicu v Námestove, spoznali nové knihy, naučili sa, ako vyhľadať knihy v knižnici a niektorí si knihy aj zapožičali. Počas celého mesiaca žiaci majú možnosť zapojiť sa do čitateľskej súťaže.
19. marca sme privítali v našej škole autorku povestí pani Evu Kurjakovú, ktorá zozbierala povesti z nášho hornooravského regiónu a vydala Povesti spod Babej hory a Povesti spod Piľska. Obidve knihy povestí našich žiakov zaujali a beseda so spisovateľkou bola pre nich zaujímavá a v mnohom inšpirujúca.
Chceli by sme poďakovať p. Eve Kurjakovej, že si našla čas a tiež aj pracovníkom Mestskej knižnice v Námestove. Zároveň chceme poďakovať p. Sochovi, ktorý nám poskytol autobus na prepravu do knižnice. Ďakujeme.
Naši žiaci často navštevujú školskú knižnicu, ktorá sa nachádza v nových priestoroch a priebežne je dopĺňaná o nové, zaujímavé tituly. Knihy si požičiavajú žiaci nielen na domáce čítanie, ale mnoho kníh čítame aj na hodinách čítania a iných predmetoch.
Nezahadzujme teda túto priateľku - knihu! Nezabúdajme na ňu, nenahrádzajme ju médiami. Siahajme po dobrej knihe čo najčastejšie. Doprajme si radosť, pobavenie a rozptýlenie. Veď kníhkupectvá, knižnice i Vaše domáce zbierky sú preplnené knižnými titulmi, ktoré na nás čakajú.
ZŠ s MŠ Martina Hamuljaka Oravská Jasenica