• „Vode bola daná čarovná moc, byť miazgou Života na Zemi“ – Leonardo da Vinci

Svetový deň vody je od roku 1993 určený na 22. marca. Je to čas, kedy máme možnosť, či už z médií alebo v škole, dozvedieť sa viac o jej dôležitosti v našom živote. Vodu potrebujeme. Je prepojená so všetkými oblasťami nášho života. To, že jej nedostatok, si v našich zemepisných podmienkach dnes ešte neuvedomujeme. Nedá sa zaručiť, že o pár rokov to už nemusí byť pravda. Vodu a vodné zdroje by sme mali chrániť, šetriť, neznečisťovať a zvyšovať povedomie ľudí o jej dôležitosti.

Žiaci 9. ročníka si pri príležitosti Dňa vody  pripravili pre svojich mladších kamarátov rovesnícke vzdelávanie. Na rôznych chemických, fyzikálnych  a biologických pokusoch si vyskúšali vlastnosti vody a vodných roztokov. Dozvedeli sa tak, že niektorá voda „svieti“ – iná nie, že farbivá z fixky „utekajú“ po mokrých papierikoch rôznou rýchlosťou, demonštrovali povrchové napätie, vzlínavosť vody, kryštalizáciu, merali znečisťovanie vody čistiacimi prostriedkami ... ale čakali ich aj športové či hádankové aktivity s vodou. Ďakujeme žiakom 9. ročníka za  realizáciu tohto dopoludnia. Veríme, že aj im priniesla poznanie a skúsenosti.

• Bowling

• Žiaci z krúžku Tvorivé rúčky zažili utorkové poobedie trochu inak. Išli si spoločne zahrať bowling, pri ktorom si navzájom  zmerali sily. Niektoré deti už vedeli hrať bowling, ale  takmer polovica sa s ním zoznámila  po prvýkrát. Žiaci odchádzali s nadšením a s prianím navštíviť toto miesto ešte aspoň raz, pretože každý chcel vyhrať – no možno sa im to splní nabudúce.

• Biblická olympiáda

• Už druhýkrát sa naša škola zapojila do biblickej súťaže, ktorá prebieha tak, že celé trojčlenné družstvo pracuje spoločne. Tento rok sa zúčastnili súťaže Zoja Brontvajová, Miriam Brontvajová a Daša Brontvajová. Podarilo sa im získať krásne 2. miesto a od postupu do krajského kolo ich delili iba dva body. Pred rokom obsadili tiež 2. miesto, takže do tretice všetko dobré – snáď nabudúce postúpia už naše dievčatá.

Dievčatám srdečne blahoželáme a pevne veríme, že lásku k Bohu budú naďalej takto prežívať a vnášať ju do svojich každodenných životov.

• Krížová cesta

• Krížová cesta je starobylá a stále používaná modlitba rímskokatolíckej cirkvi, v ktorej veriaci rozjíma o utrpení Ježiša Krista v jednotlivých zastaveniach Jeho krížovej cesty z Pilátovho domu až na horu Golgota.

Zameranie pri rozjímaniach na jednotlivé zastavenia sa niekedy prispôsobujú podľa okolností. Aj my sme sa modlili krížovú cestu za deti celého sveta a obzvlášť za deti našej školy. Nie len za tie, ktoré sa zúčastnili tejto krížovej cesty, ale aj za tie, ktoré nemohli ísť, ba dokonca aj za tie, ktorým sa nechcelo.

Celou cestou až ku kapličke niesli deti takmer dvojmetrový drevený kríž, na ktorý boli pripnuté osobitné prosby a obetovania detí.

Chcela by som poďakovať najmä družinárom a ich pani učiteľkám za to, že sa k nám pripojili, ale aj mamičkám a ostatným ľuďom.

Svojou  spoločnou modlitbou sme chceli prispieť  k tomu, aby sme v tomto pôstnom období poprosili za mier pre všetky deti sveta.

• Elektroodpad – ťažba, konzum, hrozba

• Masívna produkcia elektrospotrebičov, konzumný spôsob života, neustále sa zvyšujúci dopyt po novom tovare (napr. telefóny), pocit prestíže ... to všetko sa podpisuje pod narastajúci problém ELEKTROODPADU.  Vyradené elektrospotrebiče neraz končia pri kontajneroch na komunálny odpad či na nelegálnych skládkach. Elektronika je však zmesou vzácnych materiálov, toxických ťažkých kovov, plastov a nebezpečných chemikálií. Preto by sa s vyradenou technikou malo zaobchádzať s rešpektom, recyklovať – čo sa len dá, aby sa nebezpečné látky nedostali do životného prostredia. Každým nevytriedeným elektroodpadom strácame však aj veľké množstvo cenných a dobre recyklovateľných surovín, ktoré sa z týchto zariadení dajú ešte získať, napr. rôzne druhy bežných kovov, ako sú železo, hliník, meď ale aj drahých kovov, ako sú striebro, zlato či platina.

Elektroodpad je určite téma vhodná na zamyslenie. Naša škola je v tomto školskom roku v projekte – Elektroodpad – Dopad (CEEV Živica), v rámci ktorého sa pre žiakov pripravujú rôzne aktivity na uvedomenie si a pochopenie problému s elektroodpadom. Aktuálne žiačky 9. ročníka realizujú obľúbené rovesnícke vzdelávanie o tejto téme na I. stupni našej školy. Svoje nadobudnuté vedomosti zo vzdelávania o téme elektroodpadu odovzdávajú mladším žiakom v podobe rôznych zábavných aktivít.

Triedením elektroodpadov a batérií chránime primárne zdroje surovín a životné prostredie. Kontajnery na triedený zber drobného elektroodpadu a batérií je aj v našej škole.