12. októbra sa hral malý futbal v Námestove na ZŠ Komenského. V okresnom kole sa stretli tri mužstvá. Hralo sa systémom každý s každým. Za našu školu hrali: Matej Graňák, Michal Polák, Timotej Trabalík, Vlado Trabalík, Michal Hvolka, Adrián Kaprálik, Ivan Laštík. V napínavých súbojoch žiaci hrali vynikajúci futbal a porazili obidva tímy. Výhrou chlapci postúpili do okresného kola, ktoré sa uskutoční v apríli 2010. K peknému výsledku blahoželáme.
Novinky
Malý futbal
Postavička z jesenných plodov
Od 8. októbra žiaci našej školy mohli predviesť talent, zručnosť, nápaditosť, originalitu. Vyhlásili sme pre nich súťaž o najoriginálnejšiu postavičku z jesenných plodov (listov, konárov a iného prírodného materiálu). Opäť, ako aj pri tvorbe kŕmidiel, mohli deťom pomôcť rodičia či starí rodičia. Ich práce a výtvory boli naozaj krásne a nápadité, deti sa inšpirovali navzájom a svoje malé či veľké diela nosili do školy takmer dva týždne. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 96 detí, všetky sme odmenili a tie najkrajšie práce odfotili.
Deti z Oravskej Jasenice videli ako sa vyrába papier
Je to už 130 rokov, čo sa na Slovensku priemyselne vyrába papier. V rôznych podobách je našou každodennou, neodmysliteľnou súčasťou... Už na základnej škole sa deti učia, že papier sa vyrába z dreva. Ale ako? Čo sa stane s tou masou dreva, kým z nej bude krásny biely kancelársky papier, ako ho poznáme? Aj s takými pocitmi vstupovali naši žiaci ráno - 25. septembra do autobusu a nikomu neprekážalo, že je sobota. Mýlili sme len pohľady okoloidúcich, spýtavo pozerajúcich sa na hlúčiky detí stojacich pred školou. V sobotu? V sobotu. Deň otvorených dverí v najväčšej fabrike na výrobu papiera je len jedenkrát v roku a tento bol naozaj výnimočný. Pri príležitosti 130. výročia. Cesta do Ružomberka bola fajn, potom sme mali menší problém zaparkovať - veď okrem našich detí z Oravskej Jasenice tu očakávali príchod ďalších 2 - 3 tisícok návštevníkov. Oslavy boli naozaj veľkolepé. Privítal a neskôr celým programom sprevádzal Števo Skrúcaný, tanečné skupiny, ľudová hudba, speváci zvučných mien (okrem iných Pavol Hammel, Maroš Bango...) hrali do kroku všetkým poznaniachtivým a tak sme sa disciplinovane rozutekali po areáli. Vláčiky a mikrobusy nás rozvážali, sprievodcovia vysvetľovali, všetko bolo pripravené a zorganizované do najmenších detailov. Okrem iného sme sa dozvedeli, že ružomberská fabrika je od minulého roka držiteľom svetového rekordu v rýchlosti výroby papiera (1583 m/min), že za 1 rok spracujú toľko drevnej hmoty, ktorá by pokryla 11 000 futbalových ihrísk a mnohé iné. Okrem prehliadok areálu na návštevníkov čakalo množstvo sprievodných akcií, mohli si vyskúšať ručnú výrobu papiera, videli ukážky prvej pomoci, simuláciu nárazu, hasenie požiaru. Lákalo tiež chutné občerstvenie, deti sa potešili z pexesa, knižiek, cukrovej vaty, balónov, sladkých nápojov, či palaciniek. Pre nás sa exkurzia skončila. Program však ďalej pokračoval do večerných hodín. Sme veľmi radi, že deti z našej školy mali možnosť zúčastniť sa tejto krásnej akcie. Anna Melišíková
Sokoliari
Dňa 24 . septembra 2010 sa v našej škole uskutočnilo predstavenie, kde sa ukázala dokonala súhra dravcov a človeka. Spolok sokoliarov sv. Bavona, ktorý pracuje pri SOŠ Maximiliana Hella v Banskej Štiancici, predstavil našim žiakom ukážky práce s dravcami. Už druhýkrát si mohli žiaci doslova „ vychutnať“ majestátnosť a nádheru týchto vzácnych operencov.
Poďakovanie
Ďakujeme všetkým žiakom našej školy, ktorí sa zúčastnili školských výletov, za vzorné správanie, za rešpektovanie pokynov učiteľov, za slušné vystupovanie na verejnosti, za prejavený záujem o odborný výklad sprievodcov. Všimli sme si to a úprimne nás to teší. A čo viac, zaregistrovali to aj cudzí ľudia a našich žiakov pochválili, konkrétne pani sprievodkyňa v Kremnici, odborná lektorka v Oswienčime a pod.
Aj to je dobrý signál, že slušnosť je stále „ in“ a že sa nám darí zasievať zrnká slušnosti do sŕdc ( aspoň niektorých) žiakov.
Výlet: Kremnica
Výletu sa zúčastnili žiaci 5. a 6. ročníka 17. júna 2010. Skorý odchod nezabránil tomu, aby všetci prišli načas a za slnečného rána sme sa plní očakávania vydali na cestu. Pred Kremnickými vrchmi nám na nálade ubrala zamračená obloha, no našťastie nepršalo.
Po zaparkovaní autobusu sme sa ihneď vybrali k mestskej bráne, kde nás už čakala naša sprievodkyňa - milá pani, ktorá nám na začiatku veľmi pútavo porozprávala o histórii Kremnice. Po vstupe, za bránou, sa nám ako na dlani rozprestrelo veľmi čisté a udržiavané námestie Kremnice, ktorému dominoval „Morový stĺp“. Našou prvou zastávkou bola ulička Slávnych nosov a Múzeum gýčov. Neverili by ste, čo všetko je považované za gýč. Po krátkej prestávke sme sa presunuli do Mincovne, kde sa deti sa zoznámili s výrobou mincí od histórie až po súčasnosť , aj s praktickými ukážkami. Kto chcel, si mohol vyraziť svoju vlastnú mincu. Ďalej pokračoval výlet návštevou Mestského hradu s kostolom sv. Kataríny a krásnym výhľadom na mesto z kostolnej veže.
O 13.00 hodine sme sa presunuli autobusom k Banskému múzeu. Obliekli nás do plášťov a prílb so svetlami. Prezreli sme si starú baňu na zlato s veľmi dobrým výkladom. Dozvedeli sme sa veľa o ťažkom živote baníkov, o zlých podmienkach v ktorých museli pracovať. Zhruba po hodinovom pobyte v bani sme vyšli na povrch a niekto dokonca aj so zlatom.
Poslednou našou zastávkou bolo obchodné centrum Tesco v Martine a nakoniec cesta domov. Deti sa počas výletu správali slušne, za čo ich chceme pochváliť. Taktiež chceme poďakovať sprievodcom, ktorí nás sprevádzali , za ich ochotu, výklad a zanietenie, ktorým nám spríjemnili pobyt v Kremnici. Ako dobre nám bolo na výlete môžete vidieť na fotografiách vo fotoalbume.
Poľsko - Oswienčim, Krakov
V stredu16. júna 2010 mali nádherný školský výlet žiaci 8. a 9. ročníka.
Keďže sú to najstarší žiaci na škole, mali výlet najďalej a bol veľmi náročný na psychickú záťaž. Bol to výlet plný emócií, premýšľania, hĺbania.... Oni totiž boli v poľskom Oswienčime. Mali možnosť vidieť, čo dokáže urobiť ľudská zloba, nenávisť, slepý fanatizmus. Zverstvá, ktoré si človek nevie ani len predstaviť. Sprievodcovia im podrobne opísali a ukázali, čím všetkým museli ľudia, vrátane malých detí, v tábore smrti prejsť. Ako poučenie na koniec sprievodkyňa povedala, že národ , ktorý nepozná a nepamätá si svoju históriu, si zaslúži, aby sa znova opakovala. Tak tieto pravdivé slová zapôsobili ako ľadová sprcha na všetkých zúčastnených.
Druhá časť výletu sa niesla tiež v historickom duchu, ale už oveľa veselšom. Žiaci sa premiestnili do krásneho, starobylého, historického, kráľovského mesta na rieke Wisla, do Krakova. V pokojnej atmosfére si mohli prezrieť kráľovský hrad Wavel, historické centrum s jeho zákutiami a vychutnať si letnú atmosféru veľkomesta.
Žiaci si školský výlet doslova „ vychutnali“ aj preto, že pre deviatakov bol tento výlet organizovaný základnou školou ako posledný. V autobuse vládla príjemná a veselá nálada, spievalo sa „ ostošesť“, všetci sa dobre bavili.
Školský výlet žiakov 7. ročníka
15. júna 2010 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili školského výletu. Navštívili Múzeum slovenskej dediny v Martine, preskúmali zákutia Zvolenského zámku s jeho expozíciami.
Výlet zakončili v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici. Príjemné počasie tiež prispelo k pohode a pekným zážitkom. Výlet pre siedmakov pripravili a o ich bezpečnosť počas tejto školskej akcie sa starali triedny učiteľ Mgr. Martin Štefaniga a Mgr. Katarína Bugajová.
Huráááá, začali výlety
42. týždeň školského roka 2009/2010 mal v našej škole prívlastok „výletový“. Začali ho ročníky 1.-4.
V pondelok 14.júna sa deti 1.stupňa spolu s pani učiteľkami vybrali do rozprávky. Neveríte?
V tento, i keď upršaný deň sa pred školou zhromaždili deti- každý naladený, športovo oblečený, s batôžkom na chrbte. Spoločne sme nasadli do autobusu a „hurá“ na výlet na Donovaly do rozprávkového mestečka Habakuky. Cestu si deti spríjemňovali pesničkami.Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v rozprávkach Pavla Dobšinského. Vítala nás netradičná scenéria rôznych domčekov. Do Habakukov sme vstupovali dračou hlavou.. Pred nami stála veľká čižma s obrovským dračím vajcom , ďalej stavba s kráľovskou korunou na streche, kováčska dielňa ukutá zo železa, štíhle biele vežičky malého zámočku uprostred jazierka s rybičkami. Medzi týmito stavbami boli malé dreveničky s veľkými okenicami a aj Jazmínové kráľovstvo,... Deti boli veľmi zvedavé, čo sa v dreveničkách skrýva. Našli tam rozprávky od Pavla Dobšinského, ktoré nám pri vstupe do dreveničky zahrali mladí herci. V dreveničkách deti mohli stretnúť kráľa , Marušku , Zlatú priadku a iné rozprávkové bytosti. V kováčskej dielni videli výrobu zvončekov, ktoré si potom mohli zakúpiť. Objavili sme aj keramickú dielňu, kde boli krásne výrobky z hliny. Veľkú radosť mali deti z návštevy rezbárskej dielne, kde videli prácu majstra s drevom, ktorý im na zakúpené výrobky vyrezal meno. V ďalšom domčeku obdivovali krásne výrobky z drôtu. Habakuky sa s nami príjemne rozlúčili rozprávkami odvysielanými starou premietačkou a tak očarení svetom rozprávok sme sa vydali na cestu späť.
Výlet sa nám vydaril, čo prezrádzali rozžiarené tváre našich detí.
MDD
Na tohtoročný MDD sme žiakom 1.stupňa pripravili zaujímavú akciu “Krúžkovanie vtákov“ spojenú s besedou o vtáctve Oravy s našim hosťom- ornitológom RNDr. Dušanom Karaskom. Pre nepriaznivé počasie sme však praktickú časť museli zrušiť , no tešili sme sa na besedu spojenú s premietaním. Pán Karasek zaujímavou a pútavou formou obohatil naše vedomosti o ochrane vtáctva , o zaujímavých druhoch, pre ktoré je domovom aj okolie našej obce - Oravskej Jasenice. Poučil nás , ako sa máme správať v prírode , ako rešpektovať vtáčie spoločenstvo. Žiakov téma zaujala , čo sa prejavilo aj v záverečnom kvíze. So zápalom odpovedali na otázky pána doktora , ktorý ich vedomosti , postrehy ocenil a odmenil. Beseda mala pokračovanie aj v triednych kolektívoch , kde žiaci akciu pozitívne zhodnotili a prisľúbili , že si budú všímať vtáctvo vo svojom okolí , že na jar vyvesia vtáčiu búdku a cez letné prázdniny dajú do svojich záhrad napájadlo s vodou. Dúfame, že budeme mať možnosť zopakovať si to ešte raz aj s odchytom a krúžkovaním vtákov.
Medzinárodný deň detí
V utorok ráno 1. júna kráčali deti do školy o niečo veselšie ako inokedy. Pri príležitosti sviatku Dňa detí ich totiž čakalo nie vyučovanie, ale doobedie strávené pri hrách a zábave. V triedach na druhom stupni tak deti hrali monopoly, pexeso alebo iné spoločenské hry, dievčatá dali prednosť skákaniu s gumou, kresleniu alebo hudbe. Okrem toho už tradične, ako každý rok, sa postarali deviataci o zábavný program pre svojich kamarátov z nižších ročníkov. A tak sa v kultúrnom dome súťažilo o cukríky pre víťazov, a to v kategóriách napr. najrýchlejší beh s vajíčkom položeným na lyžici, samozrejme, uvareným, ďalej ochutnávka a určovanie rôznych potravín so zaviazanými očami, hľadanie cukríkov tvárou v miske naplnenej múkou, súťaž o najkrajší make-up, kŕmenie kamaráta jogurtom so zaviazanými očami a rôzne iné. O zábavu a dobrú náladu bolo postarané. Okrem toho boli žiaci obdarovaní balíčkom so sladkosťami. Radosť z pekného a príjemne stráveného doobedia mali nielen deti, ale aj učitelia.
Aladinova lampa
V rámci osláv MDD mali žiaci našej školy dňa 27. mája 2010 divadelné predstavenie „Aladinova lampa“. Hoci názov napovedá, že je to rozprávka pre malé deti, rozprávkový námet bol pekne a zaujímavo spracovaný, zaujal a pobavil nielen malých divákov, ale aj tých väčších. Aktéri boli z Banskej Bystrice z Divadla za oponou.
Už sa spoločne tešíme na naštudovanie a predvedenie ich ďalších zaujímavých projektov.
Leonardo
Združenie Babia Hora, pre všestranný rozvoj obcí regiónu Babia Hora, v spolupráci s partnerskou poľskou stranou organizovalo dňa 25. mája 2010 medzinárodné kolo súťaže Leonardo. Súťaž sa uskutočnila v Poľsku v gmine Izebnik. Našu školu úspešne reprezentovala Júlia Florková (9. roč.). Za odmenu sa zúčastní trojdňového výletu s hodnotným a bohatým programom v Poľsku v dňoch 18.-20. jún 2010.
Biologická olympiáda
Vyrastá nám na škole ornitologička?
Dňa 20. mája 2010 nás v okresnom kole Biologickej olympiády v kategórii D reprezentovala Kristínka Laštíková (žiačka 6. ročníka). S prácou „Pozorovanie vtáctva na zimných kŕmidlách“ obsadila nádherné 1. miesto. Za jej niekoľkomesačné snaženie ju pochválil aj predseda komisie pán RNDr. Vladimír Migra. Kristínke blahoželáme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy. Na súťaž žiačku pripravovala p. učiteľka Melišíková.
Adopcia na diaľku
PROJEKT NA PODPORU VZDELANIA NA ŠALAMÚNOVÝCH OSTROVOCH
Nezvážame im tam ojazdené autá,
nestaviame hotely či kasína,
ani nevyrubujeme lesy.
Pomáhame im len chodiť do školy,
aby mali rovnakú šancu v dnešnom svete,
akú máme my.........,
aby si mohli vybrať.........
Ako? Pomáhame im s platením ich poplatkov za školu. Nikdy to nie je plné školné, je to len príspevok vo výške 30 až 70% z ceny školného, v závislosti od školy, ročníka a sponzora. Každý študent má sponzora, ktorý mu posiela 85 € ročne, na účet v slovenskej banke.
Aké sú školy na Šalamúnových ostrovoch?
Vzdelanie začína v materských školách, ktoré sú vo väčších dedinách a na misijných staniciach. Potom nasleduje ročná prípravka, po nej je to Primary school, ktorá je šesťročná. Po šiestich rokoch žiak postupuje do Secondary school, trvá 7 rokov. Na konci každého ročníka sú skúšky, a ak študent uspeje a má peniaze na ďalší rok pokračuje v štúdiu. Po úspešnom ukončení Secondary school má šancu pokračovať v štúdiu na univerzite.
Do tejto krásnej, humanitnej akcie sa v školskom. roku 2007/08 zapojila aj naša škola. Podporujeme dvoch študentov chlapca a dievča:
Thomas Hilly má 13 rokov, chce sa stať učiteľom,
Cesilian Leua má 14 rokov a chce byť zdravotná sestra.
Pomôžme aj my svojou troškou a darovaním 1 € prispejme k naplneniu ich skromného sna. Ďakujeme.
"Smer Afrika"
Dňa 6.5.2010 sa uskutočnil futbalový turnaj v Námestove „Smer Afrika“. V okresnom kole s stretlo 10 mužstiev. Jedno mužstvo neprišlo.
Oravskú Jasenicu reprezentovali: Martin Polák (7. r.), Patrik Kavoň (7. r.), Kristián Farský (7. r.), Jakub Trabalík (7. r.), Erik Madleňák (6. r.), Richard Florek (6. r.), Tomáš Farský (5. r.), Matej Madleňák (5. r.), Andrej Laštík (5 r.), Matúš Farský (5. r.). Žiaci podali vynikajúce výkony. Osobitne by som vyzdvihol výkony kapitána mužstva Martina Poláka, ktorý strelil najviac gólov. Veľkou oporou v bráne bol Richard Florek.
V silnej konkurencii mužstvo obsadilo prvé miesto a postúpilo do krajského kola, ktoré sa uskutoční 25. 5. 2010.
K dosiahnutým výsledkom blahoželáme a prajeme veľa síl do ďalších bojov o pohár „Smer Afrika“.
Exkurzia: Arborétum, Zubria zvernica
Arborétum Mlyňany, Zubria zvernica Topoľčianky, obchodné centrum Tulip Martin – to bola trasa exkurzie žiakov 5. a 6. ročníka, ktorá sa uskutočnila 4. mája 2010. Aj keď bolo treba zavčasu vstávať, všetci sme prišli načas a spoločne sme vyštartovali na pomerne dlhú cestu. Napriek zamračenému ránu, žiaci boli plní očakávania a na výlet sa tešili. Cestu autobusom nám svojimi informáciami spestril pán učiteľ Vajdečka – upriamil našu pozornosť na rôzne zaujímavosti, ktoré sme mohli z autobusu zahliadnuť.
Po trojhodinovej ceste nás v Mlyňanoch veľmi milo privítalo slniečko aj sprievodcovia a vybrali sme sa na potulky po parku, v ktorom bolo naozaj čo pozerať a obdivovať. Deti tiež absolvovali tvorivé dielne – zahrali sa na umelcov, ktorí pri svojej práci používajú prírodný materiál a v počítačovej učebni si mohli overiť svoje vedomosti z biológie.
A slniečko svietilo a svietilo a my sme sa premiestnili do Zubrej zvernice v Topoľčiankach. Jej poslaním je prispieť k záchrane Zubra hôrneho pred vyhynutím, pretože v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 jedincov tohto druhu. Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií o zubrovi.
Zavŕšením exkurzie bolo obchodné centrum Tulip a šťastný návrat domov. To, že sa oplatilo exkurziu absolvovať, môžete vidieť aj na fotografiách vo fotoalbume.
Poďakovanie
V našej škole máme ďalšieho poctivého nálezcu? Chodí do 3. triedy a volá sa Matúš Hvolka. Dňa 3. mája 2010 našiel v budove školy hodinky a čestne ich odovzdal v riaditeľni. Vážime si a oceňujeme takéto správanie našich žiakov. Nech sú vzorom pre ostatných
Poznámka na záver: Ešte stále hľadáme majiteľa hodiniek.
Deň matiek
Kto rozpráva mi rozprávku?
Kto kladie ruku na hlávku?
Kto navarí a napečie?
Kto je môj smiech a bezpečie?
S kým je mi vždy tak ohromne?
Kto smúti, keď je smutno mne?
Mama, mama...Milá moja mamulienka!
Vieš..., už dlho Ti chcem niečo povedať... A je to naozaj dôležité! Preto príjmi moje pozvanie a príď v pondelok 10. 5. 2010 o 15.00 hod.
do malej telocvične v našej ZŠ. Oslávime spoločne TVOJ SVIATOK.Teším sa na Teba ! Tvoj(-a)
Matematické súťaže
A viete, že aj dobrých matematikov máme na škole? Naša škola sa každoročne zapája do niekoľkých matematických súťaží. Bolo tomu tak i tento rok.
- Dňa 22. marca 2010 sa 26 žiakov našej školy zapojilo do najväčšej celosvetovej súťaže „MATEMATICKÝ KLOKAN“. Šiestim z nich sa podarilo prepočítať sa medzi 20% najúspešnejších riešiteľov Slovenska – Michal Hvolka (2.roč.; Mgr. Zanovitová), Matúš Hvolka (3.roč.; Mgr. Ferancová), Tímea Kubicová (3.roč.; Mgr. Ferancová), Kristína Laštíková (6.roč.; Mgr. Melišíková), Lenka Farská (7.roč.; Mgr. Bugajová) a Eva Poláková (9.roč.; Mgr. Bugajová).
- Dňa 13. apríla 2010 nás mohli vďaka výborným výsledkom školského kola traja naši žiaci reprezentovať v okresnom kole „PYTAGORIÁDY“. Všetci boli úspešní riešitelia:
Vanesa Madleňáková (4.B) - 6.miesto z 32 súťažiacich (pripravovala Mgr. Pekarčíková),
Zuzana Vrábová (5.B) - 9.miesto z 23 súťažiacich (pripravovala Mgr. Bugajová),
Erik Madleňák (6.roč.) - 4.miesto z 18 súťažiacich (pripravovala Mgr. Melišíková).
- Okrem týchto súťaží sa naši žiaci zapájajú aj do celoročných korešpondenčných súťaží ako napríklad MAKS, KORSEM, ap.
Všetkým naším budúcim „financmajstrom“, bankárom, ekonómom, ..... gratulujeme a ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.