Srdečne blahoželáme Daške Brontvajovej (8. ročník) k úspechu v celoslovenskej literárnej súťaži JAŠÍKOVE KYSUCE 2021 - autorská súťaž mladých prozaikov, ktorí svoju tvorbu ešte knižne nepublikovali. Odborná porota spomedzi popredných slovenských literátov vybrala Dašku s literárnou prácou "Tie bolestne krásne spomienky" medzi finalistov, ktorí budú ocenení v 53. ročníku celoslovenskej literárnej súťaže Jašíkove Kysuce 2021.
Ďalší úspech Dašky Brontvajovej
Danka a Janka v materskej škole
Divadlo na predmestí zo Spišskej Novej Vsi zavítalo do našej škôlky dňa 19.10.2021 s výborným predstavením Danka a Janka.
Deti si počas predstavenia zaspievali aj zatancovali. S dvojičkami Dankou a Jankou vytvorili papierovú Gevenduchu a zároveň si aj zopakovali geometrické tvary.
11
Riaditeľské voľno
Záložka do knihy spája školy
Žiaci prvého stupňa sa už niekoľko rokov pravidelne zapájajú do medzinárodného česko-slovenského projektu pre základné školy „Záložka do knihy spája školy“. Tento rok to už bol dvanásty ročník. Cieľom tohto projektu je vzbudzovať a prehlbovať záujem žiakov o čítanie. Záložky, mali vyrobiť na tému „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“.
Naši žiaci pod vedením triednych učiteliek sa s nadšením pustili do tvorivej činnosti. Prváci, keďže ešte nevedia čítať, počúvali rozprávky v podaní pani učiteliek a spoločne vytvorili záložky do knihy o zvieratkách. Druháci vytvorili záložky na tému Psíček a mačička, O pampúšikovi. Žiaci z 3.A čítali rozprávku Smelý zajko a na ich záložkách sme videli príbehy Zajka cestovateľa. Na záložkách detí z 3. B sme videli známe aj menej známe rozprávkové postavy. Štvrtáci sa inšpirovali pútavými príbehmi Špehúňa Očka. Spoločne sme vytvorili 85 záložiek, ktoré sme poslali do našej partnerskej školy v Šarišských Michaľanoch.
Aj touto nenásilnou formou sme sa snažili rozvíjať u žiakov kladný vzťah ku knihám a k čítaniu.
15
Elektroodpad – dopad 5
V dnešnej dobe problém so spracovaním elektroodpadu narastá. Masívna produkcia elektrospotrebičov, znížená cena predaja, pocit prestíže a náš súčasný spôsob života neustále zvyšujú dopyt po novom tovare, na čo dopláca celé životné prostredie a najviac krajiny globálneho juhu. Z tých sa totižto stávajú skládky toxického a nebezpečného odpadu.
Pandémia a presunutie mnohých aktivít "do onlinu" tieto problémy ešte viac posilnila.Spoločnosť SEWA a OZ Živica sa rozhodli tejto problematike venovať väčšiu pozornosť. Zrealizovali už spoločne štyri ročníky projektu Elektroodpad-Dopad.
Naša škola bola vybratá do prebiehajúceho 5. ročníka. Dve žiačky tak absolvovali 3-dňový kurz vo vzdelávacom centre CEEV Živica v Zaježovej pod dohľadom odborných lektorov, ktorí ich vyškolili v problematike rovesníckeho, zážitkového a bádateľského vzdelávania v téme elektroodpadu.
Čaká nás zostavenie akčného tímu, mapovanie a bádanie o živote elektroniky od ťažby surovín potrebných na jej výrobu, až po likvidáciu nepotrebných, nefunkčných, alebo nechcených elektrospotrebičov. Nahliadneme do osudov ľudí, ktorí sa na výrobe a likvidácii elektroniky podieľajú a získame dôležité informácie o tom, ako sa zodpovedne a ekologicky zbaviť nefunkčnej elektroniky. Čaká nás burza nepotrebných elektrospotrebičov, akčné dni na Deň Zeme a mnoho ďalších prínosných aktivít, kedy sa možno inak pozrieme na tému elektoodpadu.
34
Vianoce s ARRIVOU
Naši žiaci radi kreslia a maľujú čo dokazuje aj množstvo krásnych výtvarných prác v priestoroch našej školy. Preto občas pokúšame šťastie a zapojíme sa do súťaže ako to bolo aj tentokrát. Spoločnosť ARRIVA vyhlásila súťaž pod názvom „Vianoce s ARRIVOU“. Ani sme nevedeli vybrať J.... Veď posúďte ...
Práce žiakov 5. a 6. ročníka
15
Hovorme o jedle 2021
Jablko bolo hlavným aktérom v blokovom vyučovaní štvrtákov.
Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sa ukrylo vo vybraných slovách po b, v rozprávkach, v prirovnaniach či v knihách slovenských autorov. Na hodinách matematiky sme ho využili pri vážení, meraní obvodu či v súťaží o najdlhšiu šupku z jablka. Štvrtáci zistili, že v tento deň priniesli do školy približne 3kg jabĺk, že najdlhšia šupka merala 69cm a popritom si vyskúšali svoju zručnosť pri šúpaní jablka. Najviac sa však tešili na tvorbu náramkov, prstienkov z jablkových semienok. Pracovali tímovo a tvorivo.
Súrodenecká súťaž o najchutnejšiu nátierku
Vo štvrtok poobede (14. októbra) sa nám podarilo v súťaži o najchutnejšiu nátierku spojiť tri veci - vzťahy medzi súrodencami, dobré jedlo a úctu k starým ľuďom. Aj tu nám naši žiaci dokázali svoju šikovnosť a vynaliezavosť. Ich úlohou bolo si priniesť ingrediencie a recept na nátierku, ktorú majú radi. Bolo krásne vidieť, že aj keď to medzi súrodencami niekedy poriadne iskrí, dokážu spoločne aj to nemožné. Svoje hotové nátierky priniesli pred porotu, ktorou boli naše staré mamy. Ony boli tie najkompetentnejšie osoby na hodnotenie, pretože ich rukami už prešla nejedna nátierka. Ďakujeme našim starým mamám za to, že prišli medzi nás a taktiež za pohostenie, ktoré pripravili s láskou pre deti.
Súťaže sa zúčastnili súrodenci: Čiernikovci, Konšťákovci, Krišovci, Vojtašákovci, Polákovci a dievčatá Matisové. Prvé miesto v súťaži o najchutnejšiu nátierku získali bratia Konšťákovci, ktorým úprimne gratulujeme.
Po vyhodnotení súťaže strávili deti spolu so starými mamami pekné chvíle, ako znak úcty k starým ľuďom, čo bol jeden z hlavných cieľov. Všetkým súťažiacim, starým mamám a pani učiteľkám veľmi pekne ďakujeme.
Katrenčíková
Noc výskumníkov
Dňa 24.9.2021(v piatok) sme pre žiakov 7. a 9. ročníka pripravili „Vedeckú noc v škole“. Svojou účasťou sme sa tak pripojili k najväčšiemu festivalu vedy na Slovensku pod názvom „Európska noc výskumníkov“.
Program začal o 17,00 hodine a prebiehal vo večerných a nočných hodinách zábavnými vedeckými (aj oddychovými) aktivitami pre deti, ktoré si pre žiakov pripravili učitelia. Veľmi nás potešila návšteva absolventky našej školy – Mgr. Lenky Puchľovej, ktorá si pre deti pripravila chemickú šou. Deti si tak vyskúšali:
1. Maľovanie na hodváb2. Nakresli svoje meno pomocou vektorov (matematika)
3. Chromatografia fixky (chémia)
4. Pozorovanie vláknitých rias pod mikroskopom (biológia)
5. Je čistá voda naozaj čistá (chémia)
6. Fyzika
7. Chemická šou
8. Zábavné aktivity pre deti
Cieľom bolo spropagovať vedu, ale aj pozitívne formovať vzťahy medzi deťmi. Už teraz sa tešíme o rok.
Prevencie nikdy nie je dosť
Dňa 24. septembra 2021 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili prednášky s odborníkom na prevenciu s kpt. Mgr. Tiborom Šándorom na tému: „Trestná a priestupková zodpovednosť mladistvých a riziká a dôsledky používania omamných látok“.
Škultétyho rečňovanky
na základe vyhodnotenia literárnych prác odbornou porotou v XXX. ročníku celoslovenskej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe žiakov základných a stredných škôl „Škultétyho rečňovanky“
odborná porota vybrala medzi
ocenené práce aj prácu
Dášky Brontvajovej.
Srdečne gratulujeme!
Výzva - zber odpadu
Milí rodičia!
Aj tento rok sme sa prihlásili do projektu „Hovorme o jedle“ s témou RECYKLÁCIA a SEPAROVANIE KUCHYNSKÉHO ODPADU. Pre žiakov v jednotlivých triedach už teraz pripravujeme pekné aktivity na túto tému. Jednou zo sprievodných aktivít bude aj zber použitého kuchynského oleja (NIE masť), ktorý môžu žiaci alebo aj Vy doniesť do školy. Použitý olej treba precediť cez sitko, preliať do plastovej nádoby, napísať meno žiaka a triedu. Ako súťaž o najlepšieho „zberača“ bude táto aktivita prebiehať do 18.10.2021. Nesúťažne ale použitý olej môžete nosiť celý školský rok. Ďakujeme
A prečo separovať použitý kuchynský olej?
Použité oleje nepatria medzi dominantné odpady vznikajúce v našich domácnostiach, ale o to väčší vplyv môžu mať na živote prostredie v prípade, ak sa ich zbavujeme nesprávnym spôsobom.
Oleje nevylievajte do výlevky ani neodhadzujte do komunálneho odpadu, pretože predstavujú nebezpečenstvo pre životné prostredie a môžu vážne znečistiť pôdu a vodu.
Vylievanie oleja do výlevky spôsobuje postupné upchatie potrubia – vyliaty olej sa zachytáva na povrchu potrubia a vytvára lepkavý film, na ten sa zachytávajú nečistoty a postupne upchávajú potrubie. Hrozí znečistenie povrchových aj podzemných vôd. Tým sa môže poškodiť chod čistiarne odpadovej vody. Takýto olej upcháva kanalizáciu a slúži ako potrava hlodavcom.
Použitý kuchynský olej nevyužívajte na dokrmovanie zvierat ani ho nevylievajte na kompost – použité kuchynské oleje obsahujú prepálené zvyšky potravín, ktoré sú karcinogénne a jedovaté. Tieto nebezpečné látky by sa uchovali aj v hotovom komposte a skrz neho sa dostanú do zeleniny, ktorú kompostom hnojíte a neskôr konzumujete, čím sa dostanú až do vášho tela. U hospodárskych zvierat platí rovnaký princíp.
Použité oleje nevylievajte do prostredia – oleje sú veľmi nebezpečné pre životné prostredie a majú schopnosť znečistiť veľké množstvo vody. Napríklad 1 liter kuchynského oleja znehodnotí až 1 milión litrov vody.
Použité odpadové oleje sa využívajú na výrobu alternatívneho paliva ako je napríklad bionafta, čím sa šetrí primárna surovina – ropa, znižuje sa tvorba skleníkových plynov CO2, bráni sa devastácii krajiny ťažbou, chráni sa biodiverzita prírody a zdravie ľudí. Z jedného litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky.
1
Projekt EkoAlarm
Chceme byť skvelým príkladom pre našich žiakov aj región. Preto sme sa prihlásili do projektu EkoAlarm. Chceme žiakov aj takouto formou viesť k pozitívnemu vzťahu k prírode a učiť ich, ako minimalizovať a triediť odpad aj na našej škole. Každá trieda a učebňa našej školy tak bude vybavená nádobami na trojzložkový separovaný zber – modrá nádoba na papier, žltá na plast a hnedá na bioodpad.
Všetky koše boli vyrobené na Slovensku z použitých zubných kefiek, ktorých sa ročne predá len na Slovensku viac ako 6 miliónov. Tie by skončili na skládkach alebo v spaľovniach odpadu. Takto dostali druhú šancu pomáhať v edukácii našich žiakov. Projekt je finančne podporený z Európskeho kohézneho fondu. Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských základných a stredných školách.
Už budúci týždeň prebehne na škole monitoring množstva odpadu, ktorý v škole počas dňa/týždňa vyprodukujeme (papier, plast, bioodpad). Budeme sa snažiť viesť deti, ale aj nás dospelých nielen k správnej separácii odpadu ale aj k jeho postupnej minimalizácii. Veríme, že sa nám to podarí.
Mladá slovenská poviedka 2021
Mladá slovenská poviedka patrí k vrcholným súťažiam v oblasti literárnej tvorby detí, mládeže a dospelých na Slovensku. Poslaním prestížnej súťaže je prezentácia a tvorivá konfrontácia tvorby mladých literárnych talentov. V tomto roku mali možnosť mladí autori opäť poslať svoj autorský príbeh do tejto celoštátnej súťaže. Súťaž bola jednokolová, tematicky voľná, neanonymná a zapojiť sa do nej mohli autori od 11 do 30 rokov s dosiaľ nepublikovanou prácou. Prihlásené autorské texty hodnotila odborná porota, ktorej predsedom bol doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD., členmi - PaedDr. Marcel Páleš a PaedDr. Dušan Jarina. Vyhodnotenie za účasti ocenených autorov a členov odbornej poroty sa bude konať v októbri t. r. v Dolnom Kubíne, ktorého súčasťou bude rozborový seminár spojený s diskusiou. Víťazné poviedky budú publikované v zborníku MSP 2021 a publikované v tlači. Osemnásty ročník tejto súťaže sa uskutočnil v spolupráci so Spolkom slovenských spisovateľov, Matice slovenskej a pri príležitosti 100. výročia úmrtia P. O. Hviezdoslava. Vyhlasovateľom a organizátorom 18. ročníka súťaže je Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, spoluorganizátormi súťaže je Spolok slovenských spisovateľov v Bratislave, Slovenský literárny ústav MS v Martine a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Sme veľmi šťastní, že už po druhýkrát uspela v tejto prestížnej súťaži aj naša žiačka z ôsmeho ročníka, Daška Bronvajová, pričom sa umiestnila na 1. mieste s prácou „Boj proti zlu“. Úprimne jej gratulujeme a želáme jej ešte mnoho ďalších úspechov.
Vychádzka do prírody žiakov 1. stupňa
Koniec druhého septembrového týždňa si žiaci prvého stupňa vyplnili spoločným dopoludňajším výletom do prírody. Na Orave máme veľa krásnych miest, ktoré môžeme obdivovať a spoznávať. Tentokrát žiaci mohli obdivovať prírodu pod Magurkou. Niekoľkokilometrový lesný chodník nám odhalil krásu zmien v jesennej prírode. Počas nenáročnej turistickej vychádzky deti často híkali nad krásami, ktoré im ponúkala matka príroda . Pozorovali klobúčiky hríbov, krásne vysoké borovice, horský žblnkajúci potok či pestrofarebné rastliny a stromy. Žiaci si mohli obohatiť svoje vedomosti z prírodovedy , vlastivedy a environmentálnej výchovy. Spoznávali nové rastliny, kvety, stromy a overovali si doterajšie vedomosti. Prestávky počas cesty využili aj na vzájomné zoznámenie s novými prváčikmi a rozhovormi so žiakmi z iných ročníkov. Keď sme po niekoľkých hodinách dorazili na koniec našej vychádzky, úsmev na tvárach prezrádzal síce únavu, ale odhalil aj radosť z nových zážitkov a nadobudnutých vedomostí.
Ema Vojtechovská
6
Rodičovské združenie
Milí rodičia, ZRPŠ Vás pozýva na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 14. septembra 2021 – v utorok o 15.30 hod. v kultúrnom dome.
Program:
- správa hospodárenia za šk. rok 2020/2021 – p. E. Matisová, predseda ZRPŠ,
- VZN obce 2/2021 a zmeny v poplatkoch v ŠKD a V ŠJ – p. Ing. Karol Graňák,
- informácie pre šk. rok 2021/2022 – RŠ,
- rôzne,
- diskusia.
Tešíme sa na stretnutie s Vami.
Turistický deň žiakov 5. až 9. ročníka
Žiaci 5. až 9. ročníka sa 7. septembra 2021 rozhodli stráviť školský deň trochu inak. So svojimi učiteľmi a niektorými ochotnými rodičmi absolvovali turistické vychádzky v rôznych kútoch oravskej prírody:
Roháčske plesá – žiaci 9. a 8. ročníka,
Pilsko – žiaci 7. a 6. ročníka,
Magurka – žiaci 5. ročníka.
Žiaci strávili slnečný deň v kruhu svojich rovesníkov, kde mali príležitosť vzájomne sa podeliť o svoje zážitky z prázdnin. Bez úrazu a príjemne unavení sa vracali so spokojnosťou na tvári, že prekonali svoje osobné fyzické hranice.
30
Otvorenie školského roka 2021/2022 a ďalšie informácie
Čas letných prázdnin sa dňa 1. septembra definitívne končí. Nový školský rok 2021/2022 začína 2. septembra 2021 – vo štvrtok - sv. omšou o 8.00 hod.
Po sv. omši sa žiaci 2. až 9. ročníka sústredia po prezutí vo svojich šatniach a presunú sa do svojich tried. (Je potrebné zobrať si so sebou do školy prezuvky.)
Rodičia žiakov budúceho 1. ročníka sa sústredia po sv. omši v kultúrnom dome, kde im budú poskytnuté potrebné informácie. Žiaci sa následne presunú so svojimi triednymi učiteľkami do svojich tried. Doporučujeme prvákom, aby si zobrali tašku a prezuvky. Rodičia môžu na deti počkať v exteriéri školy, v prípade nepriaznivého počasia v kultúrnom dome.
Pri prvom nástupe žiaka do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov) rodič predkladá „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka“. Tlačivo je priložené v závere textu alebo je ho možné poslať cez rodičovské konto edupage. V zelených okresoch rodič predkladá Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti dobrovoľne – okres Námestovo je v týždni od 30. 8. 2021 do 5. 9. 2021 zeleným okresom. Rodič je povinný predložiť Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti pri prepnutí okresu do oranžovej farby.
Žiak s príznakmi musí zostať doma. Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich dní z dôvodu ochorenia musí predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od lekára, v opačnom prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť na vyučovaní. V prípade karantény žiaka má rodič povinnosť nahlásiť karanténu žiaka detskému lekárovi, ktorý na karanténu dohliada.
Výnimku z karantény v prípade výskytu osoby pozitívnej na ochorenie COVID-19 v triede si môžu uplatniť:
- žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID19 za posledných 180 dní (na základe výsledku PCR testu, Ag testu, testu na protilátky),
- plne zaočkovaní žiaci alebo žiaci zaočkovaní 1. dávkou do 180 dní od prekonania ochorenia COVID19.
Za žiaka môže rodič oznámiť škole výnimku z karantény predložením „Oznámenie o výnimke z karantény“ (možné aj cez edupage).
Rodič má nárok na ošetrovné (OČR), ak RŠ alebo RUVZ rozhodol o prerušení vyučovania v triede žiaka do 11 rokov, alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia detského lekára. Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR nevzniká.
Na stravovanie v školskej jedálni je potrebné dieťa odhlásiť podľa zaužívaných pravidiel. Stravovanie v školskej jedálni je od 2. 9. 2021 podľa záväzného prihlásenia cez prihlasovací lístok v minulom školskom roku. Prosíme prihlásených žiakov, aby sa 2. septembra 2021 žiaci naobedovali v čase od 11.00 hod do 12.00 hod.
Prajeme všetkým žiakom príjemný a pokojný nástup do nového školského roka.
Testovanie žiakov
Kloktacie testy:
Testovanie kloktacími testami pre žiakov, ktorých rodičia prejavili záujem sa uskutoční v budove školy:
- 2. septembra 2021 – štvrtok – žiaci 2. stupňa od 11.00 hod. do 12.00 hod.,
- 3. septembra 2021 – piatok – žiaci 1. stupňa od 7.00 hod. do 8.00 hod. ráno.
Vzorky budú odovzdané 3. septembra 2021 – v piatok – v doobedňajších hodinách. Výsledky budú rodičom zaslané do 72 hod., na základe skúseností do 40 hod. na email a sms správou.
Domáce samotestovanie
Rodičia, ktorí prejavili záujem o samotestovanie si môžu prísť prevziať sadu 25 ks testov na žiaka 31. augusta 2021 od 15.00 hod do 17.00 hod. v budove školy.