Do galérie Nemecko boli pridané fotografie.
2015-1-UK01-KA219-013450
Vzdelávacia aktivita Nemecko Júlich
5. 3. 2017 – 12. 3. 2017
V rámci projektu Erasmus plus KA 2 sme sa opäť so žiakmi vybrali navštíviť partnerskú školu v Jülichu v Nemecku. Náš výlet začal 5. marca 2017 nočnou jazdou na letisko do Krakowa, odkiaľ sme leteli do Dortmundu. Tu sme mali možnosť nazrieť do zákutia futbalového štadióna Borusia Dortmund, a tak fanúšikovia futbalu, chlapci i dievčatá, zažili nezabudnuteľné chvíle. Po presune na vlakovú stanicu sme nasadli na vlak a doviezli sme sa do Kolína nad Rýnom, kde sme boli ubytovaní.
Spoločné stretnutie všetkých partnerských krajín začal slavnostným príhovorom p. riaditeľa hosťujúcej školy, uvítaním koordinátora nemeckej školy a zábavným programom detí, ktoré roztlieskali celú miestnosť.
Po priehliadke školy a spoločnom obede sme sa autobusom doviezli na biofarmu v okolí, kde sme mali možnosť spoznávať pestovanie plodín bez chemických prostriedkov, zistili sme na čo sa používa fér – chladnička, ako možno spotrebovať plodiny, ktoré nie sú ukážkové, ale pri tom jedlé a pod. Spoločná netradičná večera pri opekaných zemiakoch v pahrebe a čerstvom tvarohovom dresingu s pažitkou mnohým vykúzlila šťastný úsmev, keďže nám to trochu pripomenulo domov.
Druhý deň, i keď upršaný, sme strávili v Národnom parku Parabora. Praktickým riešením zadaných úloh si deti preverili svoje vedomosti z biologie, geografie a spoznávali svet listnatých a ihličnatých stromov a jeho dôležitosť zachovania pre budúce generácie. Uzimení sme sa potužili horúcim nápojom, pri ktorom sa naše deti a deti partnerských krajín spolu vzájomne spoznávali, komunikáciou zlepšovali svoje praktické jazykové zručnosti.
V stredu nás čakali vzdelávacie aktivity v technicko - prírodovednom múzeu Odyseus. Záhady prírody - rastlín, živočíchov, prírodných dejov sme objavovali cez zábavné interaktívne učenie. Fyzikálne javy, ktoré sú tak nezaujímavé v školsých laviciach, sa pre deti stali objektom zábavy a „nechceného“ učenia sa. Mnohé videá a fotografie z tohto miesta budú slúžiť vo výchovno – vzdelávacom procese ako didaktické pomôcky a názorné ukážky.
V poobedňajších hodinách sme sa opäť za daždivého počasia presunuli do Múzea čokolády Lindt. Proces zberu a spracovania kakaových bobúľ, priemyselná výroba čokolády a celá history o čokoládovom svete bola predmetom záujmu nás všetkých. Nechýbali aj zaujímavé ekonomické čísla o výrobe, spotrebe a cene čokolády v súčasnom svete.
Prechádzkou po nábreží Rýnu sme sa dostali ku známej Katedrále sv. Troch kráľov (Gašpar, Melichár a Baltazár). Mohutná nádherná gotická stavba, ktorá sa budovala takmer 600 rokov, nenechala nikoho z nás v údive a v otázkach, ako títo predkovia mohli niečo také nádherné postaviť.
Spoločnou večerou v „Peters Brauhaus“ sme sa opäť všetci zvítali „pri jednom stole“ a v priateľskej komunikácii sme strávili spoločné chvíle.
Ďaľšie dva dni sme strávili v partnerskej škole. Deti boli zaradené do skupín rôznych krajín, čím sa vytvorili podmienky na komunikáciu a vzájomné spoznávanie sa. Práca na workshopoch bola rozmanitá, od kuchárskeho umenia, záhradkárčenia či spracovania odpadov. Deti tak spoznávali svoje možnosti, osvojovali si nové zručnosti a tímovou prácou sa učili mäkkým zručnostiam, ako prácu si zorganizovať, vzájomne sa rešpektovať, vychádzať spolu, spoločne riešiť problémy a pod.
Twinningové triedy, ktoré spolu komunikujú cez emailovú a fyzickú poštu, spoločne prežili Happy breakfast. A tak sa emaily a listy „premenili“ na skutočné osoby, ktoré zatiaľ boli len v predstavách. Aj my učitelia sme si vymenili vo veľmi príjemnej atmosfére mnoho pedagogických i životných skúsenosti s prácou s deťmi.
Na záver v srdečnom objatí zazneli úprimné slova vďaky, rozlúčky. So slovami „stretneme sa na Slovensku“ sme pocítili nielen veľkú zodpovednosť za bližiacu sa návštevu, ale aj radostné očakávanie ďalšieho stretnutia.
Nasledujúce ráno sme sa vlakom dostali na územie Belgicka, do Bruselu, keďže let do Krakowa sme mali až nasledujúci deň. A tak sme navštívili známe typické miesto Bruselu Atómium, prezreli si 80 exemplárov MiniEurópy, čím sme nazbierali zas nové informácie a skúsenosti. Vo večernej atmosfére za jasu svetiel sme objavili výnimočné námestie Grande place, zúčastnili sa bohoslužby v Katedrále sv. Michala a sv. Guduly. Návrat domov sa pomaly blížil, a tak sme v ďalší deň vzlietli nad oblaky a smerovali do Krakowa a následne do našich domov na Slovensko ku svojim rodinám.
Aj táto mobilita priniesla zas nové skúsenosti, nové poznatky, deti opäť zistili, ako je dôležité ovládať cudzí jazyk. Aj napriek rozdielnym kultúram je možné vytvoriť a zažiť niečo spoločné.