Školský výlet 6. a 7. ročník: Žrebčín Topoľčianky, Arborétum Mlyňany, Zubria zvernica
Žiakov 6. a 7. ročníka čakal tento rok bohatý program počas školského výletu. Autobusom sme sa presunuli do Nitrianskeho kraja, okresu Zlaté Moravce.
Prvou zastávkou bol Žrebčín v Topoľčiankach. Národný žrebčín, š.p. Topoľčianky svojim významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Žrebčín bol založený v roku 1921. Chová sa tu 5 plemien. Zameriava sa na chov shagya – arabského, arabského plnokrvného, lipicanského, huculského a športového koňa. Počas jeho existencie sa v žrebčíne narodilo a odchovalo viac ako 8000 koní. V súčasnosti je počet jedincov v stáde cca 550 kusov. Centrom žrebčína je historická jazdiareň vybudovaná v roku 1910, ktorej prehliadku sme s pani sprievodkyňou absolvovali. Mali sme možnosť vidieť asi 50 kusov koní, ktoré boli ustajnené v týchto priestoroch.
Druhou zastávkou bolo Arborétum Tesárske Mlyňany. Má najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Rozsahom svojej unikátnej zbierky patrí k najväčším v strednej Európe. Arborétum sa nachádza medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou. Jeho rozloha je 67 ha a nachádza sa tu vyše 2 300 druhov rastlín z viacerých kútov našej planéty, najmä z východnej Ázie, Kórey a Severnej Ameriky. Arborétum bolo založené koncom 19. storočia milovníkom prírody Dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim. Podarilo sa mu tu sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky. Arborétum v súčasnosti patrí Slovenskej akadémii vied. Dominantou areálu je romantický kaštieľ z roku 1894 s charakteristickou vežou. K najvzácnejším exemplárom patrí 35-metrový sekvojovec mamutí a zimokvet včasný, ktorý kvitne už v januári. Arborétum je jedinečným parkom v celosvetovom meradle, pretože takáto zbierka v obdobných klimatických podmienkach inde neexistuje.
Treťou zastávkou bola Zubria zvernica. Obhospodarujú ju Lesy SR š.p. Odštepný závod Topoľčianky. Len na tomto mieste na Slovensku, v krásnych dubových lesoch máme možnosť na vlastné oči vidieť zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, „bratranca“ známejšieho amerického bizóna. Toto zviera bolo kedysi prirodzenou súčasťou európskych lesov. Dokonca ešte v devätnástom storočí ho bolo možné v prírode nájsť. O jeho výskyte aj na Slovensku svedčia niektoré miestne názvy: Zuberec, Zubrohlava, Zubrá a pod. V červenej knihe ohrozených druhov je hodnotený ako zachránený druh a celosvetovo patrí k prísne chráneným zvieratám. Dnes sa chová najmä v Poľsku, ale aj iných chovných staniciach v celej Európe. Zubria zvernica v Topoľčiankach bola založená v roku 1958. Jej poslaním bolo prispieť k záchrane zubra pred vyhynutím, pretože v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 jedincov tohto druhu. Od vzniku zvernice v roku 1958 až do mája 2018 sa v Zubrej zvernici narodilo cca 220 zubrov. Podľa medzinárodnej dohody o chove zubra sú všetky zubry narodené na Slovensku pomenované menami, ktoré začínajú slabikou Si – napr. Sibirka, Sigmund, Sivko, Silan, Silvo atď. Zubry majú v rámci zvernice svoje obľúbené stanovištia, ktoré nie sú vždy prístupné ľudským očiam, ale v čase kŕmenia sa zdržujú pri kŕmnych zariadeniach a tu sme ich aj my mohli pozorovať. Žiaci mali možnosť pozorovať nielen zvieratá ale aj hierarchiu v stáde. Školský výlet splnil naše očakávania.
Anna Melišíková