Naša škola, aj napriek momentálnej situácii v školstve, ukončila v októbri viacero environmentálnych projektov a programov. Dovoľte, aby sme Vám ich priblížili:
Zelená škola:
Program Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Ekoškôl (Eco-Schools). My sme sa do tohto programu prihlásili v šk. roku 2018/19 a ukončili sme ho certifikáciou v októbri 2020.
Zelená škola už niekoľko rokov pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Cieľom programu je podpora školských komunít, ktoré vďaka vzájomnej spolupráci menia svoje environmentálne správanie. Podporujú a motivujú školy k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia. Hlavným cieľom je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, zelenšej a atraktívnejšej škole i spoločnosti.
Program prebieha tzv. Metodikou 7 krokov.
Prvým krokom bolo vytvoriť „Zelené kolégium“, je to akčná skupina programu na škole, motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude ich škola vyzerať, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Sú to žiaci, učitelia, nepedagogickí pracovníci školy, ale aj rodičia a iní. Naše Zelené kolégium sa postupne rozrástlo na 27 členov.
Druhým krokom bol audit školy, kde sme prehodnocovali silné a slabé stránky školy v nami vybranej téme – ZELEŃ A OCHRANA PRÍRODY. V čom sme dobrí a naopak, v čom sa môžeme posunúť ďalej.
Tretím krokom bol Environmentálny akčný plán (EAP) – plán praktických krokov, ktorými sme chceli naplniť náš zámer.
Ďalšími krokmi bol monitoring, proenvironmentálna výučba, zapojenie komunity a ekokódex.
Počas tohto dvojročného certifikačného obdobia prebehlo na škole veľa rôznorodých environmentálnych aktivít – Deň vody, Vyčistime si obec, Envirovzdelávanie s pracovníkmi CHKO Horná Orava, Pracovali sme na tvorbe Dažďovej záhrady a Školského jazierka, výtvarné aktivity ako Vítanie bociana, Daj odpadu druhú šancu, rôzne prírodovedné súťaže a iné
Dňa 1.10 2020 našu prácu prišli hodnotiť koordinátorky programu Zelená škola, naše žiačky im predstavili školu, jej zámer v rámci environmentálnych aktivít, aj celé naše dvojročné snaženie.
Na konci novembra sme dostali radostnú správu – naša škola bola zaradená medzi ZELENÉ ŠKOLY, dostala vlaku Zelených škôl aj certifikát, ktorý platí 2 školské roky. ....a to je pre nás výzva, aby sme sa aj v ďalších rokoch pokúsili obhájiť, že ZELENOU ŠKOLOU stále sme.
Naša základná škola tak bola zaradená medzi školy s kvalitnou proenvironmentálnou výchovou. Na Slovensku je momentálne len pár desiatok škôl, ktoré sa „hrdia“ týmto titulom.
Biodiverzita do škôl:
Do tohto projektu sme boli vybraní spolu s ďalšími 13 školami v rámci SR. Projekt podporil finančne aj edukačne zmenu školských areálov vedúcej k zvýšeniu biodiverzity (rozmanitosť živých foriem) a vytvoreniu zaujímavého vzdelávacieho priestoru pre žiakov.
Rozmanitosť prostredia, v ktorom žijeme, pracujeme, vzdelávame sa, má rôzne pozitívne prínosy, pre životné prostredie aj pre nás, ľudí. Rozmanitosť zelene v mestskom i dedinskom prostredí pozitívne vplýva na reguláciu klímy na lokálnej úrovni, podporuje zadržiavanie vody pri výdatnejších zrážkach a následné zvyšovanie atmosférickej vlhkosti. Pestovanie rôznych druhov bylín má veľký význam pre opeľovače a tým významne zasahuje do celkového potravového reťazca v prírode. Naši žiaci absolvovali niekoľko vzdelávacích workshopov, po ktorých sami navrhli zmeny vo svojej školskej záhrade.
Projekt realizovala Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti Veolia od septembra 2018. Projekt sme ukončili v októbri 2020. Výsledkom projektu je školské jazierko, do ktorého sme vysadili niekoľko vodných a na vodu viazaných rastlín a od budúceho roku očakávame zvýšenie živočíšnych druhov organizmov, viazaných na tento typ prostredia. Ďakujeme p. Kušnierovi za vybágrovanie a úpravu priestoru a Dobrovoľnému hasičskému zboru za naplnenie jazierka vodou.
Manažérkou projektu bola p. Lucia Rossová, ktorá na záver projektu vytvorila s odborným tímom krásne video o environmentálnych aktivitách našej školy.
Enviroprojekt 2020
Bol ďalší projekt, ktorým sme získali finančnú podporu z Ministerstva školstva na budovanie jazierka. Ročne býva podporených okolo 20 projektov v rámci celej SR. O tom, ktoré to budú, rozhoduje komisia na základe kvalitne vypracovaného projektového zámeru.
K jazierku sme vytvorili umelý potok, kde bude prečerpávaná voda z jazierka pomocou solárneho prietokového setu. Žiaci sa tak môžu vzdelávať nielen na hodinách biológie, prírodovedy, ale aj hodinách fyziky. Už teraz sa tešíme, aké všakovaké pozorovania budeme s deťmi robiť a ako prenesieme vzdelávanie z tried aj do areálu našej školy.
Výnimočné školy
Je projekt pod záštitou Nadácie ZSE. Táto nadácia sa snaží podporovať pedagógov, ktorí majú motiváciu učiť zaujímavo a cieľom je zvyšovať kvalitu vzdelávania na základných a stredných školách v SR. Tento rok bol spustený 2. ročník, do ktorého sa prihlásilo 292 škôl. Keďže sme sa prihlásili prvýkrát, mimoriadne nás potešilo, že sme medzi vybranými 23 školami.
Našim cieľom je viac využívať našu školskú komunitnú záhradu na „učenie sa von“ a to nielen na hodinách biológie, či prírodovedy, ale aj iných predmetov...ako napríklad matematika, chémia, fyzika, výtvarná výchova.
Deti majú vzťah k svojej školskej záhrade, poznajú jej hodnotu, sú adekvátnymi partnermi na pomoc. Pri práci v záhrade získavajú vedomosti zručnosti a návyky nielen environmentálneho, ale aj estetického, vôľového charakteru, pracujú v tímoch, atmosféra je priateľská, budujú si dôveru, uvedomujú rešpekt. Učenie v prírode je pre deti atraktívnejšie, Vedomosti získané zážitkovou formou deťom v pamäti pretrvajú dlhšie a intenzívnejšie. Náš projekt je dlhodobý, všetky prvky sú vzájomne prepojené a dopĺňajú sa. Ovocný sad potrebuje opeľovačov - vytvorili sme hmyzie hotely, aby mal hmyz dostatok potravy - vytvorili sme rozárium, aby sa hmyz príliš nerozmnožil - vytvorili sme vtáčiu oázu a búdky pre netopiere atď. Naše deti si to uvedomujú.
Radi by sme viac využívali priestor komunitnej školskej záhrady vo vyučovacom procese. Pilotne by minimálne dvakrát do mesiaca každá trieda našej školy využívala exteriér školy na učenie von. Skvalitniť vyučovací proces by nám pomohli rôzne identifikačné kľúče na určovanie organizmov, lupy, ďalekohľady, sady špeciálnych nádobiek na odchyt a pozorovanie živočíchov, prístroje na meranie vlastnosti pôdy, vody, lisy na rastliny, výtvarné pomôcky pri tvorbe questov, hier, násteniek, prezentácii, pri rovesníckom vzdelávaní. Radi by sme však aj areál upravili po odbornej stránke - informačnými tabuľami a vybudovaním suchého múrika pre jašteričky.
Preto nás teší finančná podpora Nadácie ZSE. Je to pre nás štart a veľký záväzok. Verím, že nesklameme. Ďakujeme p. Brontvajovi, ktorý už pracuje na informačných tabuliach. Texty pripravíme spoločne so žiakmi. Budú edukatívne a zároveň hravé.
Video: Ekopoilis - Oravská Jasenica
Do galérie Zelená škola boli pridané fotografie.