Milí rodičia!
Aj tento rok sme sa prihlásili do projektu „Hovorme o jedle“ s témou RECYKLÁCIA a SEPAROVANIE KUCHYNSKÉHO ODPADU. Pre žiakov v jednotlivých triedach už teraz pripravujeme pekné aktivity na túto tému. Jednou zo sprievodných aktivít bude aj zber použitého kuchynského oleja (NIE masť), ktorý môžu žiaci alebo aj Vy doniesť do školy. Použitý olej treba precediť cez sitko, preliať do plastovej nádoby, napísať meno žiaka a triedu. Ako súťaž o najlepšieho „zberača“ bude táto aktivita prebiehať do 18.10.2021. Nesúťažne ale použitý olej môžete nosiť celý školský rok. Ďakujeme
A prečo separovať použitý kuchynský olej?
Použité oleje nepatria medzi dominantné odpady vznikajúce v našich domácnostiach, ale o to väčší vplyv môžu mať na živote prostredie v prípade, ak sa ich zbavujeme nesprávnym spôsobom.
Oleje nevylievajte do výlevky ani neodhadzujte do komunálneho odpadu, pretože predstavujú nebezpečenstvo pre životné prostredie a môžu vážne znečistiť pôdu a vodu.
Vylievanie oleja do výlevky spôsobuje postupné upchatie potrubia – vyliaty olej sa zachytáva na povrchu potrubia a vytvára lepkavý film, na ten sa zachytávajú nečistoty a postupne upchávajú potrubie. Hrozí znečistenie povrchových aj podzemných vôd. Tým sa môže poškodiť chod čistiarne odpadovej vody. Takýto olej upcháva kanalizáciu a slúži ako potrava hlodavcom.
Použitý kuchynský olej nevyužívajte na dokrmovanie zvierat ani ho nevylievajte na kompost – použité kuchynské oleje obsahujú prepálené zvyšky potravín, ktoré sú karcinogénne a jedovaté. Tieto nebezpečné látky by sa uchovali aj v hotovom komposte a skrz neho sa dostanú do zeleniny, ktorú kompostom hnojíte a neskôr konzumujete, čím sa dostanú až do vášho tela. U hospodárskych zvierat platí rovnaký princíp.
Použité oleje nevylievajte do prostredia – oleje sú veľmi nebezpečné pre životné prostredie a majú schopnosť znečistiť veľké množstvo vody. Napríklad 1 liter kuchynského oleja znehodnotí až 1 milión litrov vody.
Použité odpadové oleje sa využívajú na výrobu alternatívneho paliva ako je napríklad bionafta, čím sa šetrí primárna surovina – ropa, znižuje sa tvorba skleníkových plynov CO2, bráni sa devastácii krajiny ťažbou, chráni sa biodiverzita prírody a zdravie ľudí. Z jedného litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky.