Dňa 19. 5. 2025 sa v MŠ Hruštín konala vedomostná súťaž LUSKÁČIK, ktorá bola zameraná na oblasť ,,Jazyk a komunikácia". Našu materskú školu reprezentovali Emma Bartánusová a Ema Madleňáková. Po jazykovej rozcvičke sa postupne škôlkari vybrali so Snehulienkou k trpaslíkom do sveta hlások, slabík a rozprávok. Deti si overili ako dobre poznajú rozprávky. Prešli cez lesík, kde na nich čakali trpaslíci, ktorým museli pomôcť správne poskladať slová a potrápiť sa s rytmizáciou slabík a rýmami. Zahrali sa na cukrárov, kde si precvičili jemnú motoriku. Nakoniec predviedli ako poznajú písmená a prečítali si ukryté slová. Všetky úlohy boli veľmi zaujímavé a dievčatá ich hravo zvládli.
Novinky
Luskáčik
Okresné kolo atletiky - starší žiaci
Atletické preteky v Rabči priniesli množstvo skvelých momentov a ukázali silného športového ducha. Každý pretekár, ktorý sa postavil na štart, si zaslúži uznanie za svoju snahu a odhodlanie. Aj napriek tomu, že žiaci našej školy netrénujú atletiku na atletickej dráhe, vôbec sa nestratili medzi 150 súťažiacimi. Našu školu reprezentovali Michal Graňák, Jakub Špigura, Samuel Feranec a Darius Lašák. Z dosiahnutých výsledkov sa najlepšie umiestnil Michal Graňák v hode vortexom 9. miesto zo 42 súťažiacich. Gratulujeme všetkým zúčastneným k ich úspechom a k predvedenej forme. Veríme, že táto skúsenosť ich posunie vpred.
Venčekový ples deviatakov
V piatok 16. mája sa ukončil tanečný kurz venčekovým plesom pre našich deviatakov a deviatakov z Oravského Veselého za účasti rodičov. Žiaci získali tanečné zručnosti, spoločne sa zabavili a prežili krásny podvečer. Ďakujeme.
Finančný príspevok bol sčasti hradený z obce Oravská Jasenica (20€) a z finančných prostriedkov projektu SPPravmeTo pre naše deti (30€). Ďakujeme všetkým zainteresovaným za podporu.
Návšteva írskych študentov na našej škola
Dňa 12. apríla 2025 sme plní očakávania čakali na našich hostí z Írska. Po srdečnom zvítaní a chutnom obede sa rozišli naši priatelia do svojich hosťovských rodín.
Ráno v utorok sa začal náš spoločný program spoznávaním školy, obce a okolia. Po prehliadke sme si trochu zasúťažili. Športový deň im priniesol veľa spoločnej zábavy a netradičných športov, ktoré si žiaci užili v nenútenej konverzácii v anglickom jazyku.
Ďalší deň sme strávili v škole a neformálne pri adrenalínových aktivitách. Najskôr sme našich írskych kamarátov previedli hodinou slovenčiny, vyskúšali si ako sa predstavia v našom jazyku a naučili sa pár našich obľúbených slov. Potom sme sa presunuli do Veľkej Rače - Oščadnice, kde sme si užili kopec adrenalínu. Hneď na začiatok výstup na kopec Dedovka, kde nielen deti, ale aj naši írski kolegovia si vyskúšali bobovú dráhu, lukostreľbu a kopec aktivít v prírode. Hlad sme zahnali opekačkou pri ohnisku. Nakoniec sa pár odvážlivcov z kopca zviezlo na kárach a horských kolobežkách.
Celý deň na čerstvom vzduchu nabitý aktívnym pohybom a adrenalínom ...toto je tiež WELLBEING.
Vo štvrtok sme im chceli ukázať, čím sa Slovensko môže popýšiť. Strávili sme ho vo Vysokých Tatrách na Hrebienku, kde naši írski kamaráti zažili aj dážď, aj sneh, aj slniečko. Ako sa vraví, každé počasie je skvelé, keď si dobre oblečený.
Cestou okolo Vodopádov Studeného potoka sme sa vybrali do Rainerovej útulne.
Po výdatnej prechádzke nás dole čakalo naše národné jedlo - Bryndzové halušky. Bola to pre nich určite zaujímavá skúsenosť...
Popoludnie sme strávili v termálnom parku Bešeňová, kde sme sa zohriali v horúcich prameňoch, ktoré sú tiež veľmi typické pre Slovensko. Deti si pri šantení vo vode užili množstvo zábavy a určite si odtiaľ odnášajú veľa krásnych spomienok.
Posledný deň sa niesol v duchu zdieľania spoločných prezentácií a srdečných konverzácií. Na záver boli našim írskym priateľom odovzdané certifikáty.
Ďakujeme za neformálny spôsob vyučovania anglického jazyka v praktickom prostredí. Okrem toho patrí všetkým rodičom obrovské ďakujem za starostlivosť, bohatý poobedňajší program a za srdečné prijatie do ich domovov. Bez pomoci našich šikovných kolegov a pani kuchárok by tento projekt by nemohol byť zdarne zrealizovaný – obetovali svoj čas, svoje schopnosti a dali do toho aj srdce.
Naša škola sa zapojila do projektu s írskou školou, aby sa naučila realizovať do praxe WELLBEING. Wellbeing – povedané jednoducho cítiť sa dobre a byť prijatý v každej situácii a na akomkoľvek mieste. Toto všetko spolu zažili naše a partnerské deti v praxi počas celého týždňa. S radosťou môžeme konštatovať, že deti túto úlohu zvládli excelentne.
Rozlúčka bola veľmi dojímavá, plná sĺz, ale aj nádeje na ďalšie spoločné stretnutie.
Pripomíname si 165. výročie narodenia Martina Kukučína
V spolupráci s miestnou pobočkou Matice slovenskej si dnes pripomíname významné jubileum – 165. výročie narodenia Martina Kukučína, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského literárneho realizmu. Jeho dielo dodnes oslovuje čitateľov svojou hĺbkou, humorom a majstrovským vykreslením ľudských charakterov.
Naši siedmaci sa dnes ponorili do jedného z jeho známych diel, poviedky Neprebudený. Oboznámili sme sa s príbehom literárnej postavy Ondráša Machuľu a venovali sme sa čítaniu s porozumením, aby sme čo najlepšie pochopili jeho osud a konanie.
Ondráš Machuľa je postava, ktorá v nás zanecháva hlboký dojem. Jeho prostota, naivita a zároveň dobrosrdečnosť sú vykreslené s Kukučínovou typickou citlivosťou. Počas hodiny sme sa zamýšľali nad jeho vlastnosťami a snažili sme sa vykresliť jeho vernú charakteristiku.
Veríme, že táto poviedka pomohla našim žiakom nielen rozvíjať čitateľskú gramotnosť, ale aj empatiu a schopnosť hlbšieho vnímania literárnych postáv.
Pripomenutie si Martina Kukučína a jeho diela je pre nás dôležité, pretože nám pomáha lepšie pochopiť našu históriu a kultúru. Jeho príbehy sú stále živé a majú čo povedať aj dnešnej generácii.
SLÁVIK SLOVENSKO: Spevácka súťaž, ktorá drží pri živote hlas národa
Aj v čase, keď hudobné rebríčky ovládajú digitálne beaty a sociálne siete menia neznámych tínedžerov, si jedna súťaž drží miesto v srdci slovenského národa. Slávik Slovensko – súťaž v speve slovenskej ľudovej piesne – už desaťročia spája generácie a pripomína, že sila piesne nie je len v tónoch, ale aj v koreňoch.
Záujem o súťaž Slávik Slovensko v posledných rokoch opäť rastie. Tento rok sa do školského kola, ktoré sa uskutočnilo 6. mája 2025, zapojilo viac ako 30 žiakov vo veku 6 až 10 rokov. Aj tento rok sa naše detí pripravili na chvíľu, keď pred porotou a publikom spolužiakov predviedli svoj jedinečný hlas, no najmä cit pre ľudovú pieseň. Pre mnohých z nich to bol prvý kontakt s pódiom, pre iných pocta folklóru, ktorý sa doma spieval pri práci, žatve alebo pasení oviec.
V čase, keď sa mnohé tradície strácajú v hluku modernej doby, internetu, je práve spev tým, čo dokáže prežiť. Prenáša sa z generácie na generáciu, nepotrebuje elektrinu, len hlas a srdce. Súťaž Slávik Slovensko nie je len o speve. Deti sa cez piesne učia jazyk, nárečia, históriu regiónov.
Výhercovia školského kola:
1.kategória 1.až 3.ročník
1.miesto Klára Čierniková 1. A
2.miesto Lilien Natšinová 1. B, Stela Čajková 2. B
3.miesto Anastássia Drozdová 3. A a Lukáš Čajka 2. A
2. kategória 4.ročník
1.miesto Lukáš Laštík
2.miesto Marcel Čiernik
3. miesto Matej Hvolka
Okresné kolo sa uskutoční 16. 05. 2025 v Námestove. Našu školu pôjdu reprezentovať Lukáš Laštík a Klára Čierniková. Všetci im držíme palce, aby ich spevácky výkon bol čo najlepší.
Okresné kolo atletiky
Naši mladší žiaci sa zúčastnili okresného kola v atletike dňa 30. apríla 2025 v atletickom areáli Námestovo.
Našu školu reprezentovali štyria žiaci Jakub Kriš, Lukáš Žofaj, Jakub Špigura a Lukáš Čiernik. Mladšie žiačky boli zastúpené Biankou Binekovou, Dorotou Kubiznovou, Alexandrou Miklátkovou a Karolínou Freimane. Súťažili v rôznych atletických disciplínach so školami v okolí: 4x60m, 60m, 300m, 600m, skok do výšky, skok do diaľky, vrh guľou a hod Vortexovou raketkou. Ako jednotlivci sa najlepšie umiestnila Karolínka Freimane, ktorá obsadila krásne 1. miesto vo vrhu guľou. Saška Miklátková sa umiestnila na peknom 6. mieste v behu 300m z pomedzi 40 účastníčok. Jakubko Špigura v behu na 600m obsadil pekné 10. miesto medzi 40 účastníkmi. V štafete 4x60m dievčatá obsadili 10. miesto. V celkovom hodnotí za družstvo obsadili chlapci 17. miesto a dievčatá 12. miesto.
Ďakujeme všetkým účastníkom za odvahu a nadšenie pre účasť v atletických disciplínach, pretože táto oblasť športu nedáva našim deťom dostatočné možnosti, aby sa v nej zdokonaľovali pre chýbajúci atletický areál.
Deti materskej školy na Muránskej planine
Naši predškoláci mali možnosť zúčastniť sa zážitkovej exkurzie v samotnom srdci Muránskej planiny pod Muránskym hradom, kde sa v otvorenej prírode nachádza Sysľovisko. Deti mali možnosť vidieť najväčšiu kolóniu voľne žijúcich sysľov na Slovensku. Tieto malé stvorenia sa nebáli prísť si po maškrtu priamo z rúk detí a nechali sa aj pohladiť. Sysle tu obývajú spoločnú ohradu so somárikmi, ktoré tiež nepohrdli maškrtou. Nachádza sa tam aj rodinný park OBROVISKO s rozprávkovo-náučným chodníkom, drevenými sochami obrov, megalavičkou, miniZoo s hospodárskymi zvieratami, alpakami a poníkmi, lavičkami s krásnymi výhľadmi. Deti aj napriek skorému vstávaniu boli plné energie, nadšenia a radosti, ktorú im táto exkurzia priniesla.
Deň matiek 2025
Deň matiek
Basketbalová liga
V mesiaci apríl sa na našej škole odohrala basketbalová liga žiakov druhého stupňa. Prihlásilo sa sedem tímov: Kinder mafia, Shein kids, Krasavice na Dunaji, Rizzleri, Slay mafia, Lakers, Baletky. Celkovo spolu odohrali 21 zápasov, systémom každý s každým.
Na treťom mieste sa umiestnili Baletky. Na druhom mieste Shein kids a na krásnom prvom mieste skončili Rizzleri: Mária Poláková, Viktória Lovasová, Hugo Kovalčík, Adam Kriš, Adam Binek, Jakub Polák, Patrik Čajka. Výhercom blahoželáme.
Ďakujeme p. učiteľovi Jozefovi Vajdečkovi za čas a nadšenie, ktoré venoval našim žiakom, čím spoločne prispeli k spestreniu voľného času.
Olympijský deň na našej škole: šport, radosť a priateľstvo!
Naša športová hala sa v piatok, 2. mája premenila na dejisko malých olympijských hier. Väčšina žiakov druhého stupňa sa s nadšením zapojili do aktivít, ktoré boli plné športových výkonov, smiechu a hlavne skvelej zábavy.
Tak ako aj v predchádzajúcich dňoch, kedy jednotlivé triedy medzi sebou bojovali v ringu, tak aj v tento deň už od rána bolo cítiť vo vzduchu napätie a očakávanie. Triedy sa zmenili na farebné tímy, pripravili si vlastné vlajky a taktiež super hymny. Po slávnostnom otvorení sa rozbehli rôzne športové disciplíny: hod na kôš, volejbalové prihrávky, badminton, tlačenie predmetu, skákanie vo vreci, hádzaná, kop na bránu, kvíz, švihadlo a lyžica v ústach.
Medzi jednotlivými súťažami si mohli žiaci oddýchnuť pri hudbe alebo sa občerstviť. Všetky disciplíny prebiehali v duchu fair-play a vzájomného povzbudzovania.
Hoci každý chcel vyhrať, najdôležitejšia bola radosť z pohybu a spoločného zážitku.
Na záver Olympijského dňa 2025 nasledovala tombola, slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie medailí a putovného pohára. Tento rok to boli ôsmaci, ktorí si hrdo a zaslúžene odnášali výhru. Uznanie patrí aj všetkým ostatným, ktorí sa s chuťou zapojili do športového zápolenia a ukázali svojho športového ducha.
Olympijský deň bol skvelou príležitosťou nielen na netradičné pohybové aktivity a súťaženie, ale aj na posilnenie priateľstva a tímovej spolupráce.
Na mieste, kde sa čas zastavil – výprava do mokrade so žiakmi 5.A triedy
Nie každý deň sa človek ocitne na mieste, kde zem pamätá ešte dobu ľadovú. My sme to však zažili dňa 30. apríla 2é25 – v sprievode výnimočnej Zuzky Kertysovej zo Správy CHKO Horná Orava sme s deťmi navštívili Klinské rašelinisko, jedno z najvzácnejších prírodných území Oravy.
Rašeliniská sú ako tichí hrdinovia krajiny – nenápadné, no nesmierne dôležité. Fungujú ako obrovské prírodné špongie – dokážu zadržať neuveriteľné množstvo vody a tým regulovať klímu a zadržiavať uhlík, čím pomáhajú zmierňovať dopady klimatickej krízy. Klinské rašelinisko má pritom úctyhodný vek – podľa odborníkov vzniklo pred 10 000 až 14 000 rokmi, keď sa posledný ľadovec stiahol z našich končín. Deti boli užasnuté – doteraz si asi mysleli, že staré je len niečo, čo nájdeš v podkroví.
Počas výpravy sme spoznali život v extrémnych podmienkach, kde rastliny a živočíchy prežívajú v kyslom, chladnom a málo výživnom prostredí. Dotkli sme sa hebkých vankúšikov rašelinníkov – rastlín, ktoré tvoria srdce každého rašeliniska. Niektoré deti si dokonca dovolili “vyžmýkať” ich ako malé prírodné špongie – a nestačili sa čudovať, koľko vody v sebe dokážu zadržať.
Výlet však nebol len o faktoch. Senzorické zážitky boli rovnako silné – obklopila nás omamná vôňa rojovníka močiarneho, typickej rašeliniskovej rastliny, ktorej vôňa je síce nádherná, ale zároveň mierne omamná a v minulosti bola využívaná aj na odpudzovanie hmyzu. Bolo to ako vstúpiť do prírodného parfumu ukrytého v tichu divočiny.
A keď už hovoríme o kuriozitách – nezabudnuteľné bolo aj rozprávanie o „čučoriedke barinnej“, ktorú miestni volajú šalenica. Nie je to totiž len taká obyčajná čučoriedka – jej plody môžu byť mierne omamné, a preto sa s nimi žartom spája nejedna oravská legenda.
Deti pochopili, že rašelinisko nie je len akási mokrá lúka, ale prepracovaný ekosystém s prepojenými vzťahmi medzi rastlinami, živočíchmi a vodou. Hovorili sme aj o tom, ako ho ohrozuje ťažba, odvodňovanie, ale aj neuvážené kroky človeka. O to dôležitejšia je edukácia a zážitok priamo v teréne – lebo to, čo si človek v prírode zažije, to si aj váži.
A hoci sme sa vrátili trochu premočení, nikomu to neprekážalo. Práve naopak – voda v topánkach bola tou najlepšou správou. Znamená to, že rašelinisko žije. A keď rašelinisko žije, môže pomáhať žiť aj nám.
Školský výlet 6. a 7. ročník - výlet do minulosti
Tajomstvá Titanicu očami našich žiakov
Skoré ráno, ospalé tváre, no veľké očakávania. Presne tak vyzeral začiatok nášho výletu, keď sa o 5:15 hodine žiaci 6. a 7. ročníka spolu s niekoľkými ôsmakmi vydali na cestu do hlavného mesta. Bratislava nás vítala historickou atmosférou a my sme vedeli, že dnešný deň bude výnimočný.
Našou prvou zastávkou bola unikátna výstava TITANIC v bratislavskom Sport Mall. Už pri vstupe sme dostali slúchadlá a s napätím sme sa ponorili do príbehu lode, ktorá mala byť nepotopiteľná. Výstava nebola len o faktoch – bola o ľudských osudoch, nádeji, odvahe aj tragédii.
Videli sme originálne predmety vyzdvihnuté z dna Atlantiku – porcelánové taniere, listy cestujúcich, elegantné šaty či topánky. Mohli sme si prezrieť kajuty prvej aj tretej triedy, odfotiť sa na povestnom schodisku a dokonca sa dotknúť skutočného ľadovca. Cez audioguide sme počúvali príbehy ľudí, ktorí na palube Titanicu naposledy verili v lepší život.
Vedeli ste, že…?
Titanic mal 269 metrov a vážil viac než 46-tisíc ton – bol to plávajúci zázrak techniky.
Lodná skrutka Titanicu bola väčšia než bežný rodinný dom.
Komínom Titanicu by prešla lokomotíva – jeho rozmery boli dychberúce.
Kotly lode denne spálili až 800 ton uhlia, ktoré lopatami hádzali desiatky robotníkov.
Počet záchranných člnov bol zámerne znížený, aby neprekážali vo výhľade cestujúcim.
Na člne s kapacitou 65 ľudí sedelo počas evakuácie iba 12 pasažierov.
Titanic vysielal volanie o pomoc (SOS), no blízka loď Californian neodpovedala.
Ľadovec, ktorý potopil Titanic, sa odtrhol približne v rovnakom čase, ako bolo rozhodnuté o stavbe lode.
Už v prístave Southampton sa Titanic takmer zrazil s inou loďou – akoby osud už vtedy varoval...
Po tragédii až 15 členov posádky, ktorí prežili, spáchalo samovraždu – výčitky a trauma boli silnejšie než šťastie, že prežili.
Len 3 z 9 hudobníkov na palube mali zmluvu s lodnou spoločnosťou – a všetci zomreli, keď hrali až do konca.
Pes jedného cestujúceho prežil potopenie Titaniku v záchrannom člne.
Najmladší pasažier mal len 2 mesiace, najstarší 74 rokov.
- Medzi pasažiermi boli milionári aj krajčíri, herci aj poštári – osud ich však postavil na rovnakú palubu.
Tento zážitok v nás zanechal hlboký dojem. Výstava bola silná, pútavá a dojímavá. Niektoré deti si po nej kládli otázky, na ktoré neexistujú jednoznačné odpovede.
Cesta pokračuje – s dažďom a vetrom v pätách
Po výstave sme si dopriali obednú prestávku v nákupnom centre Bory Mall – ako inak, trocha tepla, niečo chutné pod zub a pár úsmevov medzi obchodíkmi.
S novou energiou sme sa presunuli na ďalšie zaujímavé miesto – hrad Devín, kde nás čakala sprievodkyňa s obrovským nadšením pre históriu. Bohužiaľ, počasie sa rozhodlo spolupracovať menej než ideálne – fúkal studený vietor, dážď sa spúšťal v pravidelných vlnách a my sme sa síce snažili nasávať atmosféru tohto magického miesta, no premočení a skrehnutí sme objavovali s menším nadšením, než by sme si priali.
Pôvodne sme mali v pláne navštíviť aj Slavín, ale kvôli nepriazni počasia a odstávke diaľnice sme sa rozhodli ukončiť výlet skôr a vydať sa na cestu domov. Autobus sa zmenil na príjemne teplý úkryt a počas spiatočnej jazdy si mnohí z nás rekapitulovali silné momenty dňa.
Záver, ktorý si zapamätáme
Náš výlet síce nedopadol podľa úplne ideálneho scenára, ale priniesol množstvo silných zážitkov, poznania aj emócií. Z výstavy Titanic sme si odniesli nielen nové vedomosti, ale aj pokoru voči ľudským osudom. A hoci nás Devín privítal dažďom, ukázal nám, že história je silná aj cez kvapky vody.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa výletu zúčastnili – za odvahu vstávať skoro, za záujem, trpezlivosť a úsmevy aj napriek nepriazni počasia. Bol to deň, na ktorý len tak nezabudneme.
Poďakovanie patrí aj pánovi Jozefovi Sochovi, ktorý sa postaral o bezpečnú, pohodlnú a príjemnú cestu. Vďaka jeho spoľahlivosti a pokojnej jazde sme si mohli výlet užiť bez starostí a s úsmevom. Ďakujeme!
Medzinárodná súťaž Leonardo
Dňa 24. apríla 2025 sa konala medzinárodná súťaž, ktorá sa organizuje už 27 rokov, tentoraz Konkurz wiedzy ogolnej Leonardo 2025 v obci Swinna Poreba.
Zúčastnilo sa na nej 11 žiakov z okolitých obcí, ktoré patria do Združenia Babia Hora.
Našu školu reprezentoval Adam Kriš, žiak 9. A triedy.
Avšak za Slovenskú stranu bola najlepšia žiačka zo ZŠ s MŠ Rabča, ktorá bola aj víťazkou celej súťaže…. Gratulujeme.
Ďakujeme Adamovi za vzornú reprezentáciu a prajeme mu v ďalšom štúdiu veľa úspechov.
Biologická olympiáda kategórie D
Na tohtoročnej Biologickej olympiáde kategórie D nás úspešne reprezentovali 3 šikovné žiačky zo 7. ročníka Alica Horňáková, Laura Hvoľková a Karolínka Matisová.
Laura a Alica súťažili v teoreticko-praktickej časti, kde si svoje vedomosti a zručnosti z biológie zmerali v konkurencii 16 súťažiacich. Alicka sa stala úspešnou riešiteľkou a Laura sa umiestnila na krásnom 2. mieste. Obe ukázali, že biológie im nie je cudzia.
Karolínka sa rozhodla súťažiť v posterovej časti, kde predviedla svoju prácu na tému: „Zdravý životný štýl u 12 – 14 ročných žiakov“. Prostredníctvom dotazníka, výpočtu BMI a analýzy stravovacích denníkov hodnotila návyky svojich spolužiakov. Zistila veľmi veľa zaujímavých informácii - napríklad, že len 25% žiakov raňajkuje pravidelne a až 60% žiakov trávilo pri obrazovke (mobil, počítač...) viac ako 2 hodiny denne. Napriek tomu väčšina žiakov dosiahla hodnoty BMI v norme.
Karolínka za svoj projekt získala pekné 3. miesto z piatich súťažiacich a ukázala, že ju zaujíma nielen teória, ale aj reálne problémy, ktoré sa týkajú nás všetkých.
Dievčatám srdečne gratulujeme!
Úprimné poďakovanie patrí aj p. učiteľke Anne Melišíkovej za pomoc, odpornú prípravu a ochotu venovať svoj čas aj po vyučovaní.
VESMÍR OČAMI DETÍ
Do 40. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“, ktorú organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, sme sa zapojili so žiakmi 5. ročníka. Naši žiaci vytvorili množstvo krásnych prác, poslať sme však mohli len 10.
Práca našej žiačky - Sofie Ferancovej - sa v okresnom kole umiestnila na 4. hodnotenom mieste v kategórii 5.–9. ročník a postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v Hurbanove. Zároveň bola Sofia pozvaná na slávnostné odovzdávanie cien, ktoré bude počas vernisáže výstavy v priestoroch Domu kultúry v Námestove dňa 20. mája o 15:30 hod.
Kto máte chuť - príďte sa pozrieť na výstavu.
Sofii srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoslovenskom kole!
Geografická olympiáda - krajské kolo
Krajské kolo 53. ročníka Geografickej olympiády kategórie E (8. a 9. ročník ZŠ, 3. a 4. ročník OG) sa konalo 15. apríla 2025 na katedre geografie PF KU v Ružomberku, ktorého sa zúčastnilo 31 žiakov. Našu školu reprezentoval aj Filip Prielomek, žiak 8. A triedy. Svojimi praktickými geografickými zručnosťami, vedomosťami monotematickej časti, ktorá bola venovaná rekreačnému, kultúrnemu a poznávaciemu cestovnému ruchu na Slovensku a teoretickej časti zameranej na Kotliny Slovenska, Najväčšie mestá Slovenska, Vodstvo Európy, Dopravná sieť Slovenskej republiky a Geografia Mexika získal 2. miesto.
Ďakujeme Filipovi za úspešnú reprezentáciu školy a držíme mu palce na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční v Tatranskej Lomnici v dňoch 23. – 24. mája 2025. Okrem tém z predchádzajúcich kôl musí Filip ešte detailnejšie zvládnuť aj tému Stredná Amerika a Veľké Antily. Pevne veríme, že získané zručnosti a vedomosti rozšíria jeho všeobecný vedomostný základ a budú prínosom v jeho ďalšom štúdiu. Poďakovanie patrí aj pánu učiteľovi Jozefovi Vajdečkovi za jeho podporu a vedenie.
Okresné kolo Pytagoriády
Základná škola Slnečná v Námestove sa stala dejiskom okresného kola obľúbenej matematickej súťaže Pytagoriáda. Súťaž sa konala v dňoch 7. 4. a 8. 4. 2025. Žiaci z rôznych škôl regiónu sa stretli, aby si zmerali sily v riešení zaujímavých a niekedy aj poriadne obťažných matematických úloh.
Všetci zúčastnení preukázali veľké odhodlanie a snahu. Sústredene sa venovali každej úlohe, premýšľali nad rôznymi postupmi a hľadali správne riešenia. Súťažná atmosféra bola naplnená zdravou rivalitou a túžbou ukázať svoje matematické schopnosti.
V kategórií P3 sa Hanka Čajková umiestnila ako úspešná riešiteľka na 10. mieste spomedzi 25 súťažiacich. Klaudia Baculáková, zastupujúca 4. ročník, obsadila 17. - 22. miesto v kategórii P4 medzi 24 účastníkmi. Veľmi pekné 3. miesto získal svojím výkonom ako úspešný riešiteľ Michal Kurťák v P5, kde súťažilo 21 piatakov. Šiesty ročník reprezentoval Patrik Baculák, ktorému sa podarilo obsadiť 5. - 8. miesto ako úspešný riešiteľ z 24 súťažiacich. Siedmak Pavol Madleňák v celkovom poradí 25 účastníkov skončil na 17. mieste. Účasť v tejto súťaži si vyžaduje odvahu a nie malé úsilie pri riešení náročných matematických úloh, kde okrem správneho výsledku sa započítava aj dosiahnutý čas riešenia.
Okresné kolo Pytagoriády tak opäť potvrdilo, že matematika môže byť nielen náročná, ale aj zábavná a podnetná. Všetkým zúčastneným žiakom patrí veľká pochvala za ich snahu a dosiahnuté výsledky. Nech im táto skúsenosť prinesie ďalšiu motiváciu k objavovaniu krás a tajomstiev matematiky.
Detská krížová cesta
Pobožnosť krížovej cesty sme obetovali za všetky deti na svete, zvlášť za tie, ktoré trpia hladom, chorobami, zomierajú vo vojnách a pri ťažkých prácach.
Pane Ježišu, Ty si povedal: „Nechajte maličkých prichádzať ku mne. Nebráňte im. Lebo im patrí nebeské kráľovstvo.“Dnes, 14. apríla 2025 sme to boli práve my, deti, ktoré sme s Tebou kráčali po krížovej ceste
a uvažovali nad Tvojimi bolesťami.Ty si nám dal dar – svoj život. Aj my sme ti zbierali celý pôst darčeky v tejto podobe – deň bez mobilu, omša cez týždeň, venovanie rodine, čítanie Biblie a robili sme dobré skutky. Ak sa nám niečo podarilo z týchto vecí urobiť, pripevnili sme srdiečko na kríž, ktorý sme niesli celú krížovú cestu až na koniec.