Modrotlač je remeselná technika, pri ktorej sa látky zdobia potláčaním rôznych vzorov pomocou tzv. rezervy a následne sa farbia indigom na modro. Rezerva je zmes, ktorá zabraňuje, aby sa látka zafarbila v mieste vzoru.
Modrotlač zohrala významnú úlohu v slovenskej textilnej tradícií ako spôsob dekorovania látok. Takto zafarbené látky sa používali ako súčasť ľudového odevu alebo úžitkového textilu – obrusy, prestieradlá, posteľná bielizeň a pod.. Modrotlač si našla uplatnenie v pracovnom, obradnom či slávnostnom odeve. Spočiatku sa koncentrovala do oblastí, kde bolo rozvinuté plátenníctvo – čiže aj na Orave. Ešte aj dnes sa občas nájdu na starých pôjdoch drevené, či kovové formy, ktoré používali modrotlačiari pri zdobení látok. Odev zhotovený z modrotlače sa nemusel často prať a takáto látka nebola ani finančne náročná, pretože jej potlačenie bolo lacné. Väčšina modrotlačiarskych dielní na Slovensku bola činná až do polovice 20.storočia. V roku 2018 bola modrotlač zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Dnes je remeselná výroba náročná a remeselníci, ktorí sa jej ešte venujú tradičným spôsobom, si svoje tajomstvo strážia.
Potešilo nás preto, že naše pozvanie na „modrotlačovú“ dielničku prijala pani Lucia Dovalová z Badína pri Banskej Bystrici, ktorá sa tejto technike venuje už niekoľko rokov. Aj keď bol záujem zo strany žiakov väčší – z kapacitných dôvodov sme vybrali žiakov, ktorí majú dlhodobo záujem o výtvarné umenie. A veru sa im darilo. Veď posúďte v galérii...
Júlia (8.ročník): „Na workshope som sa naučila, že farbivo pochádza z Indie, z rastliny, ktorá sa volá indigovník a tiež, že plátno je po prvom namočení žltozelené“.
Ema (8. ročník): „Bola som ohromená ako vzniká modrotlač, ako sa tam tie farby rozpíjali. Zaujala ma aj látka, ktorú sme používali a aký postup sme použili. A hlavne som sa naučila vytvárať modrotlač“.
Dáša (9. ročník): „Techniku modrotlače používali už faraóni v starom Egypte. Modrotlač sa dala robiť aj inými farbami, než bielou a modrou, ale využívali sa na to toxické látky. Robiť modrotlač je zábavná a veľmi kreatívna činnosť. Nečakala som, že tak staré remeslo môže mať tak veľa spoločného s chémiu. Veľmi som si to užila a ďakujem za túto možnosť vyskúšať si staré remeslo z čias našich prarodičov“.
Rebeka (8. ročník): „Modrotlač sa vyrába z indigovníka. Najviac sa robila na strednom a severnom Slovensku. Modrotlač je najskôr žltozelená a až po viacerých namočeniach v indigu sa stáva modrá. Najviac poznáme modrobiele, ale robia sa aj farebné. Modrotlač robili hlavne muži, pretože tie pečiatky boli ťažké a ženy tam boli na pomoc. Najviac ma bavilo to pečiatkovať a maľovať“.
Peťo (9. ročník): „Zistil som, ako sa vyrábala a sušila modrotlač a ako sa vyrába dnes. Kde všade ju môžeme využiť. Ako vytvoriť malý obrázok modrotlačou a ako ho upraviť“.
Samko (8. ročník): „Modre farbivo je z rastliny indigo. Modrotlač sa robí na plátno. Na dekorovanie sa používa drevená forma so vzorom“.
Ema (9. ročník): „Dalo mi to nové informácie o modrotlači... samozrejme aj novú skúsenosť“.
Mária (7. ročník): „Dozvedela som sa, aká je modrotlač zaujímavá a obtiažna. Ako sa vyrába farbivo a preváža na Slovensko. Ako bola modrotlač v minulosti známa a žiadaná“.