Environmentálny audit
Environmentálny audit bol druhým krokom programu Zelená škola a jeho cieľom bolo získať prehľad o vplyve činností školy na životné prostredie. Prehodnocovali silné a slabé stránky školy v nami vybranej téme – ZELEŃ A OCHRANA PRÍRODY. V čom sme dobrí a naopak, v čom sa môžeme posunúť ďalej. Audit bol uskutočnený na začiatku obdobia, hneď po zvolení prioritnej témy. Pracovné listy environmentálneho auditu boli vypracované na tému Zeleň a ochrana prírody. Vyplnenie mali na starosti žiaci „ zeleného kolégia“, ktorých ďalšou úlohou bolo aj interpretovanie výsledkov environmentálneho auditu celej školskej komunite.
Zeleň je nenahraditeľnou súčasťou nášho života. Stromy, kry, kvety a trávnaté plochy sprevádzali človeka po celý čas jeho vývoja. Má veľa dôležitých funkcií – produkuje kyslík potrebný pre život, je potravou či úkrytom pre rôzne živočíchy, poskytuje tieň počas horúceho leta, skrýva v sebe množstvo estetických hodnôt, dokáže človeka upokojiť a zlepšiť mu náladu... Nielen kvôli týmto dôvodom si život bez zelene nevieme predstaviť. Ľudia často trávia čas v prírode, na mieste kde si chcú oddýchnuť, pokochať sa kúskom prírody okolo seba a načerpať energiu. Zároveň je dôležité uvedomiť si, že by malo byť potrebou či dokonca povinnosťou každého z nás chrániť ju. Je dôležité poznať vzájomné vzťahy v prírode, aj vrátane toho ako do prírody svojou činnosťou zasahuje človek, pretože: „Zelená škola je pre ľudí a školy, ktorí dokážu vnímať, chcú rozumieť a vedia konať“.
Každý rok na našej škole prebiehajú rôzne projekty na zlepšenie biodiverzity a zvýšenia množstva zelene. V rámci projektov už naša škola vytvorila produkčný sad, minirozárium, školskú vtáčiu oázu, kompostovisko, hmyzie hotely, vyvýšené záhony, altánok a zelený živý plot, skalku a mnoho ďalšieho. Zeleň na našej škole určite už nechýba, no vždy sa ešte niečo dá zlepšiť. Chceli by sme naďalej pokračovať vo výstavbe záhrady, ktorá sa okrem iného stane tiež miestom, kde budú chcieť žiaci našej školy, ale aj širšia verejnosť tráviť čas, vzdelávať sa a takýmto spôsobom ich môžeme motivovať k prirodzenému environmentálnemu zmýšľaniu. V blízkej dobe je v pláne výstavba klimatickú záhradu so suchým potokom a dažďovou záhradou, amforou na zachytávanie vody, školské jazierko, ježovníky, jašterovníky a znovuvybudovanie vertikálna zeleň. Žiaci na našej škole si uvedomujú skutočnosti a získavajú vedomosti o zeleni, životných procesoch, environmentalistike a jej význame na hodinách biológie, chémie, geografie a manuálne zručnosti na hodine Svet práce. Žiaci s pomocou učiteľov a pedagógov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene. Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Pretože pokiaľ dokážeme zmeniť školu, dokážeme zmeniť aj svet a životné prostredie okolo nás.
Naša škola nám poskytuje možnosti zážitkového učenia, rovesníckeho vzdelávania, príležitosť uskutočňovať pozorovania, exkurzie, výlety a rôzne iné akcie. Medzi tradičné akcie prebiehajúce na našej škole patrí zber odpadu v obci, škola v prírode, návšteva skanzenu, cykloturistiky, besedy a vzdelávacie programy s pracovníkmi CHKO Horná Orava, Deň vody, Deň zeme, Týždeň zdravej výživy (Hovorme o jedle), environmentálne projekty a podobne. Jedným z najdôležitejších problémov našej školskej záhrady je malý priestor, ktorý nám neumožňuje rozpínať sa. V našej škole, sa preto snažíme čo najviac prostredia si zlepšiť a spríjemniť zeleňou. Na realizácií a zveľaďovaní školského areálu sa podieľajú učitelia, žiaci, rodičia a ostatní príslušníci školy.
Naša škola a naši učitelia sa snažia žiakov motivovať k realizácii praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú pozitívny dosah na životné prostredie školy a jej okolia. Realizáciou projektov podporujeme na škole priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia, dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.
Kolégium ZELENEJ ŠKOLY