• Mobilita žiakov v Engeri

• Mobilita našich študentov na partnerskej škole Widukind Gymnasium v meste Enger, NEMECKO

Dvanásť žiakov sa zúčastnilo od 10. do 16. decembra 2023 mobility v nemeckej škole Widukind Gymnasium v meste Enger v NEMECKU, ktorej cieľom bolo zdokonalenie a praktické používanie nemeckého i anglického jazyka v reálnych podmienkach.

DEŇ č.1- nedeľa- 10.12. 2023

Návšteva mesta Dortmund, návšteva bundesligového klubu Borussia Dortmund a jeho ikonického štadiónu Iduna Signal Park a návšteva miestnych vianočných trhov.
        Privítanie sa s nemeckými kamarátmi, ktorí hosťovali naše deti.

DEŇ č.2­ - pondelok- 11.12. 2023

Deň sme začali spoločnými raňajkami na partnerskej škole.
        Nasledovali spoločné " warm-up" aktivity v nemeckom aj anglickom jazyku, pri ktorých sa deti lepšie spoznali a užili si kopec zábavy, o to viac, že sa konali na čerstvom vzduchu.
        Dozvedeli sme sa viac o pôvode názvu školy a kto bol vlastne WIDUKIND... Bol to stredoveký šľachtic a rytier, ktorý bojoval proti Karolovi Veľkému, ktorý chcel násilím ovládnuť saské kmene.
        Navštívili sme múzeum Widukinda, prezreli sme si mesto Enger a užili si popoludnie v rodinách.
        Večer rodičia zorganizovali bowlingovú akciu.

DEŇ č.3- utorok- 12.12. 2023

Tento deň sa niesol v duchu vyučovania nemeckého jazyka rôznymi technikami a metódami. Žiaci absolvovali až 6 rôznych zaujímavých hodín nemčiny s kvalitnými učiteľmi.
        Večer nás čakal nádherný vianočný koncert viacerých hudobných a speváckych telies a skupín, ktoré pôsobia na tomto gymnáziu. Bol to prekrásny a veľmi hodnotný zážitok.

DEŇ č.4 - streda- 13.12. 2023

Deň sme strávili v meste MÜNSTER, kde si naše deti precvičili nemčinu v praktických reálnych situáciách. So svojimi nemeckými kamarátmi boli vyslaní na tržnicu, odkiaľ mali priniesť niečo zaujímavé a chutné, z čoho si pripravili malý ochutnávkový piknik 🙂. Žiaci boli nútení dorozumieť sa na trhu a kúpiť presne zadané potraviny. Bola to výborná skúsenosť, pretože mali reálny styk s hovorovým jazykom.
        Prešli sme si krásne staré mesto... Münster je najmä univerzitné mesto s množstvom bicyklov všade vôkol. Nesmeli chýbať čarovné vianočné trhy.
        Deti riešili v skupinách rozličné úlohy a hádanky, ktorých riešenia našli na rôznych častiach starého mesta.

DEŇ č.5- štvrtok- 14.12. 2023

Návšteva mesta PADERBORN, kde si naše deti precvičili nemčinu v ďalších praktických reálnych situáciách. So svojimi nemeckými kamarátmi si prešli najznámejšie miesta v meste ako katedrálu, radnicu, staré mesto podľa aplikácie.
        Opäť sme navštívili čarovné vianočné trhy, na ktorých naši žiaci museli aplikovať  dialógy pri nakupovaní, pri riešení bežných životných situácií a museli uplatniť i novú slovnú zásobu z vyučovania z utorka. Takisto sa museli naučiť pracovať v tíme a rozdeliť si úlohy.

DEŇ č.6- piatok- 15.12. 2023

Deň sme strávili opäť v škole, prvé hodiny deti tvorili spolu so svojimi nemeckými kamarátmi prezentácie, kde zhrnuli, čo všetko zažili, čo sa naučili, čo si odnášajú z mobility. Potom nám všetkým odprezentovali všetko v nemeckom jazyku.
        Popoludní v sprievode rodín, ktoré hostili našich študentov, navštívili mieste klzisko, kde si užívali zimné korčuľovanie a veľa zábavy.
        Večer nás čakala rozlúčková párty, predávanie certifikátov a vyhodnotenie tejto mobility.

DEŇ č.7- sobota- 16.12. 2023

V sobotu sme sa presunuli na železničnú stanicu Herford, odkiaľ sme cestovali do Dortmundu. V Dortmunde sme navštívili miestne vianočné trhy a po krátkom oddychu sme sa presunuli na letisko. Do Katovíc sme prileteli okolo 18:00. Unavení, no plní prekrásnych zážitkov sme sa stretli s rodičmi o 20:30  pri našej základnej škole.

Ďakujeme nemeckej partnerskej škole za vrelé privítanie a vynikajúcu starostlivosť o naše deti.