• Aktivity Zelenej školy

• Program Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Ekoškôl (Eco-Schools). My sme sa do tohto programu prihlásili v šk. roku 2018/19 a ukončili sme ho certifikáciou v októbri 2020.

Zelená škola už niekoľko rokov pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Cieľom programu je podpora školských komunít, ktoré vďaka vzájomnej spolupráci menia svoje environmentálne správanie. Podporujú a motivujú školy k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia. Hlavným cieľom je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, zelenšej a atraktívnejšej škole i spoločnosti.

Program prebieha tzv. Metodikou 7 krokov.

Prvým krokom bolo vytvoriť „Zelené kolégium“, je to akčná skupina programu na škole, motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude ich škola vyzerať, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Sú to žiaci, učitelia, nepedagogickí pracovníci školy, ale aj rodičia a iní. Naše Zelené kolégium sa postupne rozrástlo na 27 členov.

Druhým krokom bol audit školy, kde sme prehodnocovali silné a slabé stránky školy v nami vybranej téme – ZELEŃ A OCHRANA PRÍRODY. V čom sme dobrí a naopak, v čom sa môžeme posunúť ďalej.

Tretím krokom bol Environmentálny akčný plán (EAP) – plán praktických krokov, ktorými sme chceli naplniť náš zámer.

Ďalšími krokmi bol monitoring, proenvironmentálna výučba, zapojenie komunity a ekokódex.

Počas tohto dvojročného certifikačného obdobia prebehlo na škole veľa rôznorodých environmentálnych aktivít – Deň vody, Vyčistime si obec, Envirovzdelávanie s pracovníkmi CHKO Horná Orava, Pracovali sme na tvorbe Dažďovej záhrady  a Školského jazierka, výtvarné aktivity ako Vítanie bociana, Daj odpadu druhú šancu, rôzne prírodovedné súťaže a iné

Dňa 1.10 2020 našu prácu prišli hodnotiť koordinátorky programu Zelená škola, naše žiačky im predstavili školu, jej zámer v rámci environmentálnych aktivít, aj celé naše dvojročné snaženie.

Na konci novembra sme dostali radostnú správu – naša škola bola zaradená medzi ZELENÉ ŠKOLY, dostala vlaku Zelených škôl aj certifikát, ktorý platí 2 školské roky. ....a to je pre nás výzva, aby sme sa aj v ďalších rokoch pokúsili obhájiť, že ZELENOU ŠKOLOU  stále sme.

Naša základná škola tak  bola zaradená medzi školy s kvalitnou proenvironmentálnou výchovou. Na Slovensku je momentálne len pár desiatok škôl, ktoré sa „hrdia“ týmto titulom.

Prezentácia   "Projekt - Zelená škola"