Anglicko
Naša škola je zapojená do projektu Comenius, v rámci ktorého sme mali možnosť vycestovať, tentoraz do Veľkej Británie. Tam sme sa stretli s našimi rovesníkmi zo Španielska, Nemecka, Rumunska, Litvy, Rakúska a s domácimi Angličanmi.
Spolu sme prežili pekné chvíle, občas náročné na dorozumenie sa. My, zdravé deti, sme mali možnosť porovnať svoje schopnosti s možnosťami handicapovaných rovesníkov. Je obdivuhodné, ako sa dokážu so svojimi obmedzeniami presadiť v živote a aká náročná je práca všetkých učiteľov a asistentov, ktorí s nimi pracujú.
Asi nikoho neprekvapí, že na nás najviac zapôsobil Londýn. Všetko na tom výlete bolo pekné, ale predsa len Londýn je Londýn. Naším snom bola vždy návšteva tohto mesta.
Najskôr sme navštívili Múzeum Madame Tussauds. Je to múzeum voskových figurín, najmä známych osobností, ktoré vyzerajú ako skutočné. Johny Deep, Robert Patinson, Leonardo Di Caprio, Christiano Ronaldo, anglická kráľovská rodina, prezident Obama....Boli ako živí. A to nebolo všetko. Nasledovala strašidelná časť, úplne ako z hororu. Všade bola tma, krv, mŕtvoly a k tomu všetkému hrôzostrašne vystrojené príšery v maskách. Boli sme veľmi šťastní, keď sme to už mali za sebou, úprimne. Ďalšou expozíciou múzea bol výklad o histórii mesta Londýn , doplnený jazdou v typickom londýnskom čiernom taxíku, samozrejme, v zmenšenej verzii. Týmto návšteva múzea skončila.
Asi momentálne najznámejšou atrakciou je Londýnske oko, obrovské koleso so sklenenými kabínami. Príjemným spestrením hodinového čakania na lístok bolo pozeranie 4D prezentácie, ktoré zobrazuje Londýn z pohľadu čajky, lietajúcej nad mestom. Všetko bolo ako skutočné, doplnené aj špeciálnymi efektmi. Potom už nasledovalo to pravé oko. Mali sme výhľad na celý Londýn. V najvyššom bode kolesa je vidieť do diaľky 41 km do šíreho okolia. Vyhliadková jazda trvala asi polhodinu. Bolo to vážne nádherné, úplne čarovné.
Ďalšiu atrakciu, Big Ben, sme nemohli tiež obísť. Určite všetci viete, ako vyzerá táto veža s najväčším zvonom, ale naživo je ešte krajšia. Westminsterský palác, sídlo parlamentu Spojeného kráľovstva, a Buckinghamský palác, sídlo kráľovskej rodiny, boli tiež veľmi pôsobivé a majestátne. Jej veličenstvo kráľovná bola doma, keďže vlajka bola hore.
Bol už večer a Londýn je v noci ešte čarovnejší ako cez deň. Neskôr sme navštívili už iba Oxford Street, táto ulica je rozdelená na dve časti. V jednej časti sú obchody známych svetových značiek a v druhej sú úplne bežné obchody, cenovo prístupné aj obyčajným smrteľníkom. Toto bol koniec jedného krásneho dňa stráveného v Londýne, pretože sme sa ponáhľali na vlak do Midlessborought, kde na nás už čakali naši kamaráti z partnerských krajín. Škoda, že už sme sa nemohli kochať dlhšie. Nedá sa ani popísať, ako veľmi je toto mesto krásne, určite sa ho oplatí navštíviť, nebude sa vám chcieť ho opustiť.
Je veľmi milé cítiť sa v cudzom svete ako doma, keď Vás veľmi srdečne vítajú, počujete anglickou slovenčinou „Ahoj, Pozdravujeme Vás, Vitajte,...“ a okolo Vás vejú slovenské zástavy.....
Po úvodnom zvítaní všetkých partnerských krajín sme mohli nahliadnuť do vyučovania v anglickej škole. Mesto Middlesborough nás uchvátilo veľkolepým štadiónom druhej anglickej ligy, nezvyčajným prepravným mostom pre autá, ( autá umiestnené na platforme, ktorá sa pohybuje na lanách), vyskúšali sme si ho niekoľkokrát.. Navštívili sme anglický vidiek, kde sme si mohli vyskúšať pre nás netypické remeslá - prevliekanie kúskov látok cez väzbu riedkej tkaniny. Na Slovensku sme si vytvárali hlinené nádoby na hrnčiarskom kruhu, v tejto krajine sme ich tvarovali vlastnými rukami.
Program bol naplnený rôznymi zaujímavými aktivitami. Vo štvrtok 12. 3. 2015 sme mali tvorivé dielne. Pre všetkých to bolo veľmi zaujímavé. Robili sme si náhrdelníky, náramky z písmen, prstene s prvým písmenom nášho mena. Piekli sme mätové koláče, robili sme misky z gramofónových platní. To posledné je, mimochodom, veľmi zaujímavé a ľahké. Platňu položíte na misku a dáte do vyhriatej rúry. Skúšajte to ale pod dozorom, prosím J.
Úžasné bolo, že sme si mohli sami navrhnúť motív na počítači, ktorý nám náš vedúci, anglicky hovoriaci učiteľ, vytlačil na vrecko. Tieto spomienkové predmety nám budú dlho pripomínať krásne chvíle. Deň sme ukončili spoločným večerom plný zábavy, kde sme sa všetci, deti a učitelia zo všetkých krajín, učili ich tradičné škótske tance. Vidieť 16 handicapovaných deti z anglickej školy prekladať text piesne „All of me“ od Johna Legend do znakovej reči určite dojme každého človeka. Popri pekných zážitkoch sme si uvedomili, aké potrebné je vedieť jazyk, aby sme mohli viac spoznať kamarátov iných národností.
Poslednou časťou programu, ktorý nám pripravila naša partnerská škola, bola návšteva pobrežného mestečka Whitby. Toto mestečko vyzerá ako z filmov Rosamundy Pilcherovej. Videli sme tam rybárske lode aj so sieťami na ryby. Prechádzali sme cez most, na ktorom si páry „zamykali“ svoju lásku. Mne osobne sa tam najviac páčili úzke dlhé uličky mesta s malými obchodíkmi. Prechádzať sa nimi bolo veľmi upokojujúce, malo to svoje čaro. Vyšli sme k starému kostolu aj s cintorínom. Za ním bolo sídlo grófov (vraví sa, že ho navštevoval Drakula). Vyšli sme aj k “bráne“ z veľrybích kostí. Boli tam aj romantické lavičky, ktoré mali menovky ľudí, čo tam pravidelne chodievali, vlastne im „patrili“. Výborne chutilo aj ich tradičné jedlo fish and chips, pečená ryba s hranolkami. Návštevu mesta sme zakončili prechádzkou po pobreží... nekonečné more, búrlivé vlny, samé čajky....niečo nádherné.
Na záver nášho pobytu v Anglicku sme si samostatne urobili výlet do Manchestru. Pre chlapcov bol najväčší zážitok návšteva štadiónu Manchestru United. Zvonku vôbec nevyzeral veľký, ale to bol len prvý dojem. Videli sme šatňu s dresmi známych hráčov aj antidopingovú miestnosť, fotili sme sa na tribúne, Pri pohľade na ten trávnik sme si najmä my, chlapci, predstavovali, aký je to asi úžasný pocit nastúpiť a hrať futbal tu, pred toľkým publikom.
Celý pobyt v tejto krajine sa nám veľmi páčil a domov sme si priniesli nezabudnuteľné zážitky.
Vanesa M., Alex F., Patrik Ž., David H., Miriam G., Katarína P., pod dozorom Márie K., Aleny T., Kamily J.,☺