• Stretnutie v Margonine – Poľsko, 7. – 10. september 2023

• Školský rok sme začali ďalším novým projektom programu "VISEGRAD FUNDS", ktorý zahŕňa krajiny Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko).

Uskutočnili sme prvú mobilitu v mestečku Margonin v Szkola Podstawowa M. KOPERNIKA.

Prvý deň po príchode do školy sme sa vzájomne zoznámili, zahrali spoločne zábavné hry a po spoločnom obede sme si prezreli priestory školy a školského areálu. Unavení, ale zvedaví sme sa ubytovali u našich kamarátov v poľských rodinách.

Ďalší deň sme strávili v prístavnom meste Gdansk, kde sme mali možnosť stráviť aj čas pri Baltskom mori. Okrem starého mesta a prístavu sme navštívili aj Múzeum 2. svetovej vojny. Toto mesto je súčasťou troch miest GDANSK - GDYNIA – SOPOT pri Baltskom mori.

Tretí deň bol pracovný. Tvorili sme a debatovali na tému "AKO BYŤ ECO - FRIENDLY V RÔZNYCH OBLASTIACH ŽIVOTA". Popoludní nás čakalo kúpanie a radovánky na mestskej pláži pri jazere.

V posledný deň sme otestovali svoje pohybové schopnosti a na bike-tripe sme spoznávali mesto Margonin.

Ďakujeme partnerskej škole za milé prijatie, skvelú starostlivosť a tešíme sa na stretnutie u nás v novembri.

Postrehy účastníkov

V Poľsku sa mi veľmi páčilo, boli tam veľmi milí ľudia. Taktiež boli veľmi pohostinní. Ich jedlá boli veľmi zaujímavé, skoro až trošku divné. No našla som si nových kamarátov, ktorí boli veľmi super a precvičila som si angličtinu a trošku som sa priučila poľskému jazyku. Zistila som, že aj keď bývajú v Poľsku, ich spôsob života je veľmi podobný až rovnaký ako náš.

Júlia Matisová

Bolo nám tam dobre. Zistili sme ako žijú. Spoznali sme nových ľudí. Spoznali sme ich kultúru. Celkovo sme si to tam užili. Navštívili sme nové miesta. Uskutočňovanie takýchto akcií má zmysel.

Marek Brontvaj

V Poľsku sa mi veľmi páčil výlet v meste Gdansk. Taktiež sa mi veľmi páčilo mestečko Margonin, v ktorom sme boli. Veľmi ma zaujali poľské jedlá a ich kombinácie. Najviac som rada, že sme si tam mohli nájsť nových kamarátov, nových ľudí, s ktorými sme stále v kontakte. Aj to, že som si mohla precvičiť rozprávanie v anglickom jazyku. Veľmi som rada, že som sa mohla zúčastniť tohto výletu v Poľsku.

Karolína Laštíková

Výlet v Poľsku sa mi veľmi páčil, som rada a vďačná, že som mala možnosť byť v tomto projekte zapojená. Spoznala som veľa nových, super ľudí, s ktorými som utvorila priateľstvo. Veľmi sa teším, keď prídu k nám a verím, že ostaneme v kontakte aj do budúcna. Spočiatku som sa bála komunikácie a toho, do akej rodiny pôjdem, ale obavy boli zbytočné. Rodina bola skvelá, Poliaci sú veľmi pohostinný, príjemný národ, a navyše som si precvičila nielen angličtinu, ale aj som sa naučila niečo po poľsky. Ďakujem za túto možnosť.

Chiara Chudjaková

Mňa najviac na pobyte v Poľsku zaujala kultúra, že boli k nám Poliaci strašne milí, aj keď nás nepoznali. Zaujímavé tam bolo to, že Poliaci veľmi nechodia do kostola, dá sa povedať, že iba veľmi zriedkavo. A najviac sa mi páčilo mesto Gdansk, pretože mi prišlo ako veľmi čarovné miesto.

Adam Kriš

Pobyt v Poľsku bol zaujímavý. Najviac sa mi páčil výlet do Gdanska. Zaujalo ma, že táto poľská škola ma vybudovaný športový areál (tenisové, futbalové ihrisko aj halu ). Spoznal som nových ľudí, iný jazyk, nové miesta a pekné zážitky. Zaujímavý bol deň pri jazere a tiež výlet na bicykloch do prírody.

Blažej Bakaľa