• Stretnutie  na Slovensku

• V termíne od 2. do 5. novembra 2023 naši žiaci hostili kamarátov z Poľska a Čiech v rámci projektu Vyšehradských fondov.  Spoločne počas štyroch dní pracovali na plnení úloh zameraných na trvalo udržateľný rozvoj a zodpovedné správanie.

Počas týchto dní sme navštívili Ekoray v Námestove, veľmi osožnú spoločnosť, ktorá sa v značnej miere podieľa na spracovaní elektroodpadu. Študenti žasli...,kde a ako končia všetky technické, elektronické a digitálne vymoženosti dnešnej doby.

Následne sme tvorili udržateľné odevy, ktoré dievčatá predviedli samy na módnej prehliadke s obrovským úspechom za mohutného aplauzu.

Okrem práce si študenti skúsili v rôznych miešaných skupinách zahrať únikovú hru a celý jeden deň sme strávili vo Vysokých Tatrách, kde sme si užili nádherné jesenné počasie s výhľadom na končiare našich veľhôr i Nízkych Tatier. Spoločný čas sme po spoločnom obede zavŕšili kúpaním sa v termálnom parku Bešeňová.

Pred odchodom domov sme si pozreli film Sodoma, ktorý zobrazuje krutú realitu elektronického odpadu na nelegálnej skládke v lagúne v Ghane. Ticho v miestnosti, ktoré sprevádzalo pozeranie filmu, bolo dostatočným dôkazom na to, aby sme si všetci uvedomili, akú daň platíme za všetky technické výdobytky, ktoré využívame. O to viac je potrebné zvažovať aj dôsledky nášho konania, za ktoré musia prebrať zodpovednosť ďalšie generácie.

Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prijali hosťujúce deti do svojich rodín, učiteľov a ďalším nemenovaným, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii celého stretnutia. Veľká vďaka patrí aj firme Ecoray, ktorá nám umožnila návštevu svojich prevádzok a poskytla cenné informácie z tejto oblasti spracovania elektroodpadu. Zároveň by sme sa chceli poďakovať p. Jozefovi Sochovi za ochotu a ústretovosť pri doprave účastníkov.