• Taliansko november 2019

•  PL01-KA229-065757_3

V dňoch od 2. do  6. novembra  2019 som sa zúčastnila výmenného pobytu v Taliansku v spolupráci s našou partnerskou školou v mestečku Arosio. Celý pobyt hodnotím veľmi pozitívne a som vďačná za možnosť zúčastniť sa. Prvý deň, pondelok, bol uvítací, keď sme sa po prvotnom zvítaní bližšie oboznámili nielen s našou partnerskou školou, ale aj s mestom Arosio, v ktorom naši projektoví partneri žijú. Absolvovali sme prehliadku školy, mesta, farnosti.....a taktiež sa nám dostalo úctivého privítania od starostky mesta.

Druhý deň, utorok, bol o čosi viac dynamický. Strávili sme ho v meste Miláno, kde sme si prezreli katedrálu Duomo, absolvovali sme prehliadku mestom, ktorá sa niesla v duchu „po stopách Leonarda Da Vinciho“. V poobedňajších hodinách sme mali možnosť navštíviť svetoznámu operu, divadlo La Scala. Tu sme videli nielen múzeum v budove divadla, ale aj samotné divadlo, prezidentskú lóžu a zákulisie.

Tretí deň nás autobus  priviezol do oblasti jazera Como, kde sme po asi 20 minútovej prechádzke krásnym lesom prišli k miestu Villa Balbianello. Vila bola sídlom vodcu prvej talianskej expedície na Mount Everest Guida Monziniho. V súčasnosti slúži ako múzeum plné artefaktov zo života tohto cestovateľa. Človeka zaujmú nielen zaujímavé predmety, ktoré boli používané pri jednotlivých expedíciách, ale aj bohémsky štýl zariadenia tejto vily. Poobede  sme objavovali krásy mestečka Como individuálne.

Keďže projekt je zameraný na rozvoj anglického jazyka a zručnosti používať ho, posledný deň sme strávili návštevou kina v meste Arosio. Videli sme mystickú fantáziu Maleficent, ktorá vykresľuje zložitý vzťah zamilovanej dvojice, kde každý pochádza z odlišných svetov. Po dobrom obede sme sa zúčastnili vyučovacích hodín na škole. Pre mňa, ako pedagóga, bolo zaujímavé vidieť svojich kolegov z partnerskej školy pri ich práci a podieľať sa na aktivitách na ich hodinách.

Za tento týždeň som nazbierala veľa skúseností, nových poznatkov, príjemných zážitkov a nesmiernu inšpiráciu do ďalšej mojej práce na našej škole.

Katarína Graňáková