• Španielsko

• Žiačky a pedagógovia z našej školy sa zúčastnili už druhého  týždenného výmenného pobytu škôl v španielskom prístave Valencia. Cesta bola náročná. Cestovali autom na letisko do Viedne, kde sa stretli s rakúskou skupinou žiakov a pedagógov a spolu odleteli do Valencie s prestupom na Mallorke. Na letisku čakali rodiny, ktoré si vzali naše deti domov a pripravili pre ne program. Učitelia si urobili krátku prehliadku mesta, obdivovali architektúru mesta, zaujímavú výzdobu, pomarančovníky s plodmi, či prípravy na festival Fallas.

V utorok ráno sa všetci stretli v škole. Žiačky začali svoj deň vyučovaním o 8 hodine. O 10. hodine sa všetci spoločne zúčastnili prehliadky školy.  Škola má 1200 žiakov aj deťmi, ktoré chodia do MŠ. Deti v škôlke a aj deti do 10 rokov chodia v školských uniformách.

Budova školy dýcha históriou. Je to zaujímavá budova, v ktorej majú svoj kostol, s krásnymi freskami a maľbami, divadlo aj jedáleň s  maľbou na zadnej stene, na ktorej je zobrazená posledná večera. Škola má obdĺžnikový pôdorys, s otvoreným priestorom v jeho strede. Tu sa vždy všetci ráno stretávali a mali aj mnoho aktivít. Po prehliadke  školy navštívili mestskú pláž. More bolo síce veľmi studené, ale nič z toho neubralo na atraktívnosti prostredia.

Oficiálny program pobytu vo Valencii začal v stredu, keď sa všetci  zoznámili s ostatnými partnerskými skupinami – Nemeckom, Litvou, Rumunsko, Anglickom. Koordinátori krajín mali pracovné stretnutie a ostatní sa zúčastnili pracovných dielní. Vytvárali tradičné postavičky z plastelíny, ktoré nosievajú počas festivalu na svojich tradičných košeliach. Španielske deti v ten deň pripravili aj Olympijské hry. Úlohy boli nenáročné, keďže niektoré skupiny mali deti s rôznym handikepom. Po skončení všetci spoločne zasadli za stôl k obedu. Veľmi zaujímavé bolo  múzeum Fallas. Tu sa nachádzajú sochy zhotovené z papiera, ktoré kašírujú na pripravenú drevenú kostru sochy. Po zhotovení ich nádherne vymaľujú, umiestnia na podstavec, pokochajú sa nimi na námestiach a na záver festivalu ich s pompéznosťou a za sprievodu ohňostroja zapália.

Vo štvrtok bol pripravený program na celý deň - spoznávanie histórie mesta, návšteva múzeí. Múzeum Artesania je moderná budova ukrývajúca prierez históriou Valencie, umenia, tradičných odevov, prekrásnych šperkov, vejárov,  keramiky, doplnkov. V Múzeu textilu nám prezentovali tradičné tkanie hodvábu, spriadanie hodvábnych nití, tradičný kroj mesta, dekorácie a doplnky. V historickom centre sa nedal obísť Central Market – starobylá budova, ktorá upútala každého, kto okolo nej prechádzal. Dodnes sa tam predáva, uzatvárajú sa obchody. Bola to pastva pre oči -  čerstvá zelenina a ovocie, sladkosti, mäso a samozrejme morské ryby a špecialitky z nich. Všetci neskôr ochutnali tradičné španielske jedlo Paella. Samozrejme nechýbal ani džús, ktorý v reštaurácii pripravujú  iba z čerstvých pomarančov.

Piatok bol venovaný oslave  a všetci žiaci pripravili Fallas v škole. Ráno sa žiaci stretli so žiakmi strednej školy, kde im ukázali ich práce, vymenili si emailové adresy. Vo veľkej knižnici vyrábali kvety z hodvábneho papiera, ktoré si priniesli domov. Španieli nezabudli pohostiť známym Churyos a Boňuelos – šiškou s čokoládovým pudingom. Po malom občerstvení sa začal festival Fallas.  Škôlkári a menšie deti sa postarali o obrovský tresk  - prepichovali balóny, skákali po bublinkovom papieri a vyvrcholením bolo podpálenie vyrobených sošiek. Jedna z nich patrila aj našej skupine. Po obede sa všetci vrátili do školy a zúčastnili sa slávnosti  - Obetovanie kvetov, kde boli žiaci, učitelia i rodičia detí. Deti nosili kvety. Niektoré mali oblečené ich prekrásne kroje, iné zas tradičné košieľky a šatky.

Teplé počasie sprevádzalo všetkých aj na sobotňajšej prehliadke oceanária so skvelou show, ktorú nám predviedli delfíny. Nedeľa patrila prehliadke katedrály a oddychu v centre mesta, z ktorého sa všetci večer vrátili na Oravu. Skúsenosti a zážitky z výmenného pobytu sú pre všetkých neoceniteľné a určite ešte dlho ostanú v mysli.

Náročná úloha však ešte len čaká žiakov a učiteľov našej školy. V máji budú hostiteľmi partnerských krajín práve oni. Pripravili pútavý program venovaný tradíciám Oravy a veríme, že bude taký zaujímavý, poučný a zábavný ako bol ten – vo Valencii.

1.Španielsko
          2.Slovensko