• Rakúsko

• V dňoch 3.- 6. 12. 2013  sa šiesti študenti a dvaja pedagógovia z našej Základnej školy Martina Hamuljaka v Oravskej Jasenici  zúčastnili pobytu u našich rakúskych susedov v rámci projektu Comenius. Slávnostné otvorenie  projektu sa uskutočnilo v partnerskej škole Hans Radl Schule vo Viedni. V tejto škole sme strávili veľa času a absolvovali sme hodiny angličtiny, telesnej výchovy či výtvarnej výchovy. Boli sme zaradení do triedy, kde boli len šiesti žiaci, ktorí mali rôzny handicap. Čo bolo veľmi zaujímavé, každý žiak bol inej národnosti. Jeden bol z Turecka, iní boli  z Ruska, ... Hneď sa z nás stáli priatelia. V triede vyučovali Martin a Uli, ktorí nám predstavili svoju školu. V škole vládol na každom kroku vianočný čas. Všetko bolo krásne vysvietené a sviatočne vyzdobené. Škola je prispôsobená potrebám žiakov, ktorí sú na vozíčku. Ich učebne sú  rôzne – videli sme dielne, miestnosti na terapiu, rôzne telocvične, bazén pre žiakov s postihnutím. Zahrali sme si priateľský zápas s „našimi novými spolužiakmi“, vyskúšali sme si hodinu výtvarnej výchovy s hudbou. V triede zneli tóny od Schuberta, Mozarta, Beethovena a my sme mali zobraziť pocity, ktoré máme, keď počujeme takúto hudbu. Pre nás to bolo nové a aj ťažké.  Rakúski priatelia s tým nemali problém. Vyučujúca, mimochodom maliarka Elisabeth, nám prezradila, že  pre handicapovaných ľudí má hudba terapeutický účinok. Hodina angličtiny prebiehala prostredníctvom hry. Táto hodina sa nám veľmi páčila. V piatok k nám zavítal aj svätý Mikuláš, od ktorého sme dostali milé darčeky.

Rakúšania pre nás pripravili veľmi bohatý program, počas ktorého sme postupne spoznávali Viedeň. Získali sme veľa nových poznatkov o dejinách, kultúre a významných osobnostiach tohto krásneho mesta. V dopoludňajších hodinách sme sa vzdelávali, no poobede nás čakal zaujímavý program vo Viedni. Prezreli sme si krásny zámok   Schoenbrunn, ktorý bol sídlom Márie Terézie.  Viedeň je známa svojou vinárskou oblasťou. Priatelia z Rakúska nám pripravili posedenie v miestnom vinárstve Heuriger, kde sme mohli vyskúšať typické viedenské špeciality. Náš pobyt sme ukončili niekoľkohodinovou prehliadkou Viedne s výkladom histórie s turistickým sprievodcom. Videli sme parlament, radnicu, palác Hofburg, Dóm svätého Štefana a  rôzne ďalšie kultúrne pamiatky. Taktiež sme navštívili najdrahšiu ulicu vo Viedni. Viedeň je v tomto vianočnom čase prekrásna, na každom kroku sú vyzdobené stromčeky, vianočné trhy a všetko sa to nesie vo vianočnom duchu.

No náš pobyt sa chýlil ku koncu. Museli sme sa rozlúčiť s našimi priateľmi, s ktorými sme sa cítili veľmi dobre, ako keby sme sa poznali roky. Videli sme veľa pekného, zažili veľa príjemného a zistili sme, že jazyky naozaj hýbu svetom. Tento poznávací pobyt nás obohatil a sme vďační, že sme mali možnosť zúčastniť sa ho. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční v Španielsku  a usilovne  pripravujeme program na stretnutie na Slovensku, ktoré sa uskutoční v máji 2014.