• Španielsko

Španielsko očami detí zo Slovenska

V dňoch 4. - 10. marca 2018  sa žiaci a pedagógovia našej školy zúčastnili posledného  týždenného výmenného pobytu škôl Erazmus plus v španielskej Valencii. Cestovali sme autom na letisko do Krakowa a odtiaľ sme leteli do Frankfurtu nad Mohanom. Z Frankfurtu sme leteli do Valencie. Na letisku čakali rodiny, ktoré si vzali našich žiakov domov a pripravili pre nich program. Učitelia si po ubytovaní urobili krátku prehliadku mesta, obdivovali nádhernú architektúru, zaujímavú výzdobu a prípravy na festival Fallas, pomarančovníky s plodmi alebo vysoké palmy.

V pondelok ráno sme sa všetci stretli v škole. Žiaci začali svoj deň vyučovaním o 8 hodine. O 9 hodine sme sa všetci spoločne zúčastnili uvítacieho ceremoniálu a  prehliadky školy.  Škola má 1200 žiakov aj s deťmi, navštevujúcimi MŠ, ktorá je pre nich povinná od troch rokov. Všetci žiaci a študenti nosia uniformy.  Budova školy dýcha skvostnou históriou. V škole majú svoju kaplnku s krásnymi freskami a maľbami, divadlo aj jedáleň s  maľbou na zadnej stene, na ktorej je zobrazená Posledná večera. Škola má obdĺžnikový pôdorys s otvoreným priestorom v jeho strede. Tu sa všetci stretávajú a majú  mnoho aktivít. Po prehliadke  školy sme navštívili unikátnu botanickú záhradu a Erazmus záhradu „ Rescue Európe“. Počas návštevy v reštaurácií Pepe Bucato, ktorá je na námestí Plaza del Ayuntamiento, sme mali možnosť zúčastniť sa slávnosti„ Mascletá“. V tom čase sa tu zídu každý deň tisíce ľudí a pozorujú farebné a hlučné divadlo. Neskôr nás študenti a učitelia sprevádzali po starobylom centre mesta. Ako prvú sme navštívili katedrálu Panny Márie z 13. storočia. V katedrále sa nachádzajú rôzne nádherné umelecké diela, steny zdobí aj práca Francisca Goyu. Vedľa katedrály stojí gotická veža s barokovými prvkami „el Micalet“, z ktorej sme videli celú panorámu Valencie. Po prehliadkach týchto historických pokladov nám dobré padlo posedieť si v čokoládovni Santa Catalina. Vychutnali sme si španielsky churros a horkú čokoládu  v jednom z najkrajších prostredí. Posilnení a oddýchnutí  sme pokračovali v prehliadke budovy tržnice Mercat Central, ktorá je chránená UNESCOM. Každú sobotu tu prebiehajú obrovské trhy. Oproti nej je gotická budova Hodvábnej burzy. Mohli sme obdivovať veľkolepú fontánu Fuente del Turia, ktorá mala svoj význam v minulosti.  V bývalom koryte rieky je teraz 9 km dlhý park, ktorý je jeden z najväčších mestských parkov v Európe. Utorok sme strávili v Requene. Pod jedným z najdôležitejších námestí tohto starého mestá sú stredoveké jaskyne. Videli sme ako v dávnej minulosti naši predkovia používali jaskyne na uskladnenie vína, oleja a obilia vo veľkých džbánoch. Starobylé mesto nezáviselo len od vinárskeho priemyslu, ale aj od výroby hodvábu. Navštívili sme tiež farmu ekologického vinárstva. Videli sme celú technológiu výroby ekologických vín. Poobede nasledovala návšteva Moragete-kemp, v ktorom sme mali   mnoho dobrodružných aktivít a workshopy. V stredu nás sprevádzalo teplé počasie pri návšteve  oceanograficu so skvelou show, ktorú nám predviedli delfíny. Prechádzali sme sa aj popri modernom komplexe budov "La ciudad de las artes y las ciencias", ktoré tvoria národné múzeum umenia a vedy. Obrovský komplex na ploche 350 000 m2 sa budoval viac ako desať rokov a dnes je doslova symbolom Valencie. Popoludní sme boli navštíviť ekologickú záhradu Saifresc. Dozvedeli sme sa tu veľa nových vecí o pestovaní ekologickej zeleniny a chove včiel. Vo štvrtok sme strávili deň v škole. Absolvovali sme sériu zaujímavých workshopov. V popoludňajších hodinách sme sa pripravovali na  obchod nášho projektu. Všetky zúčastnené krajiny vystavovali svoje výrobky a snažili sa ich predať. Trhov sa mohli zúčastniť žiaci a verejnosť z Valencie. V piatok sme sa veľmi tešili z plavby na bárkach po jazere Albufera. Je to malé sladkovodné more kúsok od španielskej Valencie. Toto jazero je pre sťahovavých vtákov obrovským zimoviskom. Videli sme rozľahlé ryžové polia a malé rybárske loďky. Navštívili sme tiež typický miestny rybársky domček, v ktorom sme mali možnosť vidieť, akým životom sa žilo v rybárskej komunite. Na jazere v diaľke sme pozorovali kŕdle plameniakov. Po obede v El Palmar, kde sme ochutnali španielsku paellu, sme sa premiestnili na pláž. Tešili sme sa pohľadom na šíre more. Večer sme mali rozlúčku so školou a s našimi partnerskými školami. V sobotu sme sa naposledy prechádzali ulicami Valencie. Večer sme leteli do Mníchova. V Mníchove sme si prezreli letisko a neskôr odleteli do Krakowa. Vrátili sme sa domov v nedeľu o druhej hodine po polnoci plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov.

Mgr. Kamila Janotíková  – učiteľ