• Slovensko

•

Posledný septembrový týždeň bol pre našu školu veľmi výnimočný. Privítali sme u nás učiteľov a žiakov z partnerských škôl, s ktorými spolupracujeme v projekte Erasmus + KA2. Na túto udalosť sme sa všetci zodpovedne pripravovali a snažili sa im  pripraviť hodnotný program.

Po uvítajúcom ceremoniáli si postupne prezreli školu a školskú záhradu, ktorá bola vyhodnotená ako najkrajšia záhrada v súťaži „Európa v rozkvete“ a zúčastnili sa jej všetky partnerské školy.

Hlavnou témou projektu je ochrana životného prostredia, čo vyplýva už z jeho názvu „Rescue Europe“, a v preklade znamená „Zachráňme Európu“. Naša krajina mala za úlohu ukázať našim partnerom život v prírode. Zamerali sme sa hlavne na krásy prírody v našom regióne. V spolupráci s pracovníkmi CHKO Horná Orava sme mali možnosť vidieť odchyt vtákov, ich následne krúžkovanie, či prejsť sa náučným chodníkom.

Pripravili sme im celodenný výlet, prostredníctvom ktorého  mali možnosť lepšie spoznať našu krajinu a aj ochutnať tradičné slovenské jedlá. Navštívili  Demänovskú jaskyňu slobody, farmu vo Východnej a Kozí vŕšok.

V škole boli pripravené  pracovné dielne, kde sa deti naučili zhotoviť vtáčiu búdku, zafarbiť šál listami zo stromov, uvariť jednoduché jedlo a zhotoviť rôzne dekoratívne predmety.

Posledný deň sme sa opäť všetci stretli v škole. Začali sme spoločnými raňajkami, dokončili vtáčie búdky, hrali futbal a iné hry.  Každá krajina si v našej záhrade vybrala svoju ružu, o ktorú sa im budeme s láskou starať. Nakoniec sme všetkým účastníkom odovzdali certifikát, urobili množstvo fotiek a kde tu pri lúčení vypadla aj nejaká slza.

Na záver koordinátorka projektu Emma Russell poďakovala za krásny týždeň strávený na Slovensku a v našej škole. Uistila nás, že si domov odnášajú krásne spomienky na našu krajinu a školu.

Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí mali deti ubytované doma a vytvorili im pocit domova.

Marcela Žofajová, ml. a kol.