• Rakúsko

• 2015-1-UK01-KA219-013450

December je už tradične mesiac, kedy viac – menej všetci očakávame najkrajšie sviatky v roku, Vianoce. Pre našu základnú školu bol tento čas výnimočný aj tým, že nás čakala už druhá mobilita v rámci projektu Erasmus + KA2.

Tento - krát  hosťujúcou krajinou bolo Rakúsko a škola „Hans Radle Schule“, ktorá sídli priamo v centre hlavného mesta, vo Viedni. Školu založil Hans Radle po druhej svetovej vojne pre deti, ktoré boli počas nej ťažko zranené. Neskôr sa škola pretransformovala, a  navštevujú ju deti so špeciálnymi potrebami.

Prvý deň sme sa všetci stretli na slávnostnej ceremónií, kde nás naučili hymnu školy, zoznámili nás so školou a pripravili nám malé občerstvenie. Triedy neboli vybavené najmodernejšou technikou, ale boli zariadené tak, aby deti mali priestor na prácu aj na oddych. Boli krásne vyzdobené a všade panovala priateľská atmosféra.

Učitelia aj žiaci nám pripravili rôzne tvorivé dielne, kde sme v maximálnej miere využívali odpadový materiál. Vyrobili sme ekologickú sochu, vianočné stromčeky, vianočné pozdravy a vianočné guľky. Naučili sme sa, že všade okolo nás je veľa odpadového materiálu, z ktorého sa dajú vyrobiť rôzne výrobky a ktoré môžu potešiť nás a našich priateľov.

Naši partneri nám pripravili aj celodenný výlet do Dolného Rakúska. Navštívili sme bio farmu „Sonnentor“, ktorá je svetoznáma výrobou čajov a korenín. Po degustácii veľmi kvalitných čajov sme mali možnosť prezrieť si celý výrobný proces čaju, a to  od zberu, triedenia, sušenia, mixovania, balenia až po celosvetový export. Veľmi nás potešilo, že všetci sme si odniesli malý darček ako spomienku na návštevu ich firmy.

Neskôr nás čakala prehliadka vinných pivníc v múzeu Loimer. Tak ako v Sonnentor aj tu sme mali možnosť vidieť celú výrobu vína a jeho uskladnenie.

V rámci voľného času sme vo Viedni navštívili palác Schӧnbrunn, Viedenské vianočné trhy a iné pamätihodnosti Viedne. Navštívili sme typickú národnú reštauráciu, kde sme ochutnali známe viedenské špeciality.

Posledný deň pobytu bol pre nás nezabudnuteľný. Krásny rozlúčkový ceremoniál bol plný emócií a kde tu padla aj malá slza dojatia. Opäť sme si zaspievali známu hymnu školy, hlavný koordinátor sa s každým osobne rozlúčil a odovzdal nám  certifikát o účastí na projekte.  Z pobytu si odnášame nové priateľstvá, krásne zážitky a hlavne poznanie, že sa máme tešiť z každého poctivého úspechu ako deti v Hans Radle Schule.

Už teraz sa tešíme na stretnutie v Nemeckom Kolíne.

Mgr. Marcela Žofajová