• Litva

• 2015-1-UK01-KA219-013450

26. 9. – 30. 9. 2016

Litva určite nepatrí medzi vyhľadávané destinácie, ale po našich skúsenostiach a zážitkoch môžeme potvrdiť, že ide o prekrásnu krajinu s bohatou históriou, nádhernou prírodou a srdečnými ľuďmi. Po potulkách krajinou sa nám vynárajú, spomedzi domčekov s typickou architektúrou, prírodné väčšie či menšie jazierka. Niet  divu, že túto krajinu nazývajú aj krajinou jazier.

Po hrdinsky zvládnutom lete na nás čakal minibus, ktorý nás doviezol do  nášho nového domova. Chlapci i dievčatá sa prostredníctvom internetovej komunikácie už síce poznali, no i tak vstupovali k svojim novým rodinám s obavami a s veľkými očakávaniami. Úvodné stretnutie bolo veľmi priateľské a zábavné. Potleskom sme privítali známe i nové tváre z partnerských škôl Veľkej Británie, Rakúska, Nemecka, Španielska, Talianska a Litvy. Mali sme možnosť spoznať život žiakov na tunajšej škole, prácu učiteľa s deťmi, ich úspechy i problémy. So svojimi kamarátmi sme v družnom rozhovore vytvárali rôzne výrobky z prírodných i odpadových materiálov. V rámci spoločných výletov do okolia sme navštívili kúpeľné mesto Druskininkai v blízkosti bieloruských a poľských hraníc, zoznámili sme sa s históriou i zaujímavosťami tejto oblasti. Minerálne pramene - vyvierajúce v tejto časti Litvy - liečia nielen  zdravotné problémy, ale  majú aj blahodarný účinok na krásu, čo sme s radosťou vyskúšali. Veľmi zaujímavá bola hra so soľnou hmotou počas „Salt lesson“, kde pod našimi rukami vyrástli rôzne kreatívne predmety. Múzeum „Wood echo“ nás očarilo edukačnými aktivitami, tu sme si mohli zopakovať aj rozšíriť svoje vedomosti a skúsenosti z biológie.

Hlavné mesto Vilnius nás uchvátilo svojou históriou. Keďže je tu vystavených približne tridsať kostolov, nesie prívlastok „severný Jeruzalem“. My, trochu starší, sme sa učili o Litve ako o krajine, ktorá bola súčasťou pätnástich sovietskych republík. Ale minulosť Litvy je veľmi spojená najmä s poľským národom. Patrónom Litvy je jej jediný svätý, sv. Kazimír, ktorý je patrónom najmä mladých ľudí.  Zomrel vo veľmi mladom veku a ako syn kráľa pomáhal chudobným, pričom sa vzdal  svojho bohatstva.

Po nadobudnutých vedomostiach z histórie a geografie sme veľmi ocenili možnosť spoznávať aj krásu litovskej prírody. Možno mnohí z nás si neuvedomovali čaro krás jesene, ako práve v tomto prostredí. V jemnom šume vetra sme mohli pozorovať nádherne zafarbené koruny stromov. Archeologické múzeum Kernave nám sprítomnilo život v  13. – 14. storočí, vďaka čomu sme si mohli lepšie predstaviť podmienky, v akých žili predkovia tejto krajiny v minulosti.

Okolie mestečka Zasliai, kde sídli naša partnerská škola, je obklopené troma jazerami. Tvar najväčšieho, ktoré sme mali  možnosť pozorovať z výšky pri lete späť domov, má tvar ruky s troma prstami. Ako sme sa dozvedeli, každoročne miestni obyvatelia vrátane žiakov  absolvujú beh okolo tohto jazera, čo má približne okolo 8 km. V deň vzniku ich samostatnej republiky- 6. júla- každý Litovec bez ohľadu na to, kde sa nachádza, o deviatej večer spieva svoju hymnu, čím si vzájomne preukazujú určitú súdržnosť. V súčasnosti krajina bojuje s veľkým populačným problémom, ktorý je spôsobený masovým odchodom mladých ľudí za prácou do zahraničia.

V okolí sa taktiež nachádza zaujímavé pútnické miesto Guronys, kde možno nájsť pokoj a únik z každodenného „rýchleho“ života.  Deti mohli spoznať aj silu vody v toku rieky, ktorú miestni obyvatelia využívajú najmä na prevoz áut a  osôb cez rieku.

Celý  pobyt sme zavŕšili spoločnou večerou a zábavným programom. Pri rozlúčke nám určite vypadla aj  nejaká  slza, ale zážitky, ktoré sme spoločne prežili, určite zostanú natrvalo uchované v našich srdciach.

Marcela Prielomková

Litva očami účastníkov:

Najviac sa mi páčilo mesto Vilnius. Nachádzajú sa tu krásne pamiatky, bohatá história. Aj keď ku konci prehliadky mesta pršalo, neubralo mi to na zážitkoch. Všetci sme si spolu veľmi dobre rozumeli, bola aj sranda. Veľmi sa mi páčilo, určite by som si to ešte raz zopakovala.

Radka Florková, VII.

Na tomto krásnom výlete sa mi páčil najviac deň, v ktorom sme boli v hlavnom meste Vilnius. Bolo tam krásne. Páčil sa mi aj piatok, kedy sme mali rozlúčkovú párty. Spolu sme sa všetci zabávali – Taliani, Španieli, Litvanci, Nemci, Rakúšania, Angličania a my. I keď sme sa zo začiatku dosť okúňali, potom to stálo za to. Ale všetky dni boli pekné. Ďakujem za pekný vydarený výlet.

Lucia Farská, VII.