• Anglicko

• Prvá hosťujúca krajina

Do galérie Anglicko – prvá hosťujúca krajina projektu Erazmus + boli pridané fotografie.

Po úspešnom projekte Comenius sa naša škola opäť zapojila do projektu Erazmus +. Projekt je zameraný na zlepšenie environmentálneho povedomia žiakov v oblasti ochrany prírody. Po dobu troch rokov sa spolu s našimi partnermi z Nemecka, Anglicka, Rakúska, Litvy, Španielska a Talianska  budeme spolupodieľať na programe, ktorý pre nás vždy pripraví hosťujúca krajina. Program pozostáva  nielen z aktívnej účasti na plnení rôznych environmentálnych aktivít a úloh, ale aj z poznávacích výletov a vzájomnej spolupráce s deťmi so špeciálnymi potrebami. Účasťou v projekte sa žiaci zapájajú do riešenia environmentálnych problémov, ako napríklad výroba produktov z odpadového materiálu, zvyšuje sa  záujem žiakov o svoju školu a jej životné prostredie, prehlbuje sa spolupráca s rodičmi, obecným zastupiteľstvom, organizáciami a inštitúciami, ktoré sa zaoberajú ochranou životného prostredia. Keďže dorozumievacím jazykom je angličtina, žiaci majú možnosť otestovať svoje jazykové zručnosti, porovnať ich so svojimi partnermi z iných krajín, a tým sa neustále v jazyku zlepšovať.

Anglicko bola prvá krajina, ktorá privítala účastníkov projektu. Prvý deň sme navštívili hlavné mesto Londýn, kde nás očarila panoráma veľkomesta a neustály ruch. Previezli sme sa v slávnom Londýnskom oku, prezreli hlavné dominanty mesta a navštívili Múzeum Šreka.

Na druhý deň sme sa všetci stretli v meste Middleborough, kde hosťujúca škola sídli. V tejto škole sa vzdelávajú deti so špecifickými potrebami. Po srdečnom prijatí hlavnou koordinátorkou projektu a riaditeľkou školy, nás ich žiaci previedli školou, kde sme mohli priamo sledovať vyučovací proces a aj sa na ňom spolupodieľať. Nasledujúce dni sme aktívne plnili úlohy, ktoré pre nás pripravili koordinátori v spolupráci s organizáciami na ochranu životného prostredia. Väčšina úloh sa vykonávala v teréne za nepriaznivého počasia. Všetky úlohy sme zvládli, a hoci sme jeden deň boli celí mokrí a špinaví od blata, vôbec nám to neprekážalo. Mali sme dobrý pocit z toho, že sa len tak ľahko nevzdávame. Ďalšou aktivitou bola výroba kŕmidiel  pre vtáčikov a výroba strašiakov, všetko z odpadového materiálu. Okrem plnenia úloh organizátori pre nás pripravili poznávací výlet do prímorského mesta Saltborn, večeru v miestnej reštaurácii a naučili nás niekoľko národných tancov. Posledný deň pre nás pripravili záverečné pohostenie pri anglickom čaji. V škole sme sa rozlúčili na záverečnej ceremónii, kde bol celý projekt vyhodnotený. Strašiak, ktorý bol vytvorený  našimi deťmi bol vyhodnotený ako najkrajší. Všetci sme dostali certifikáty o úspešnom absolvovaní projektu, zaspievali záverečnú pieseň, rozlúčili sa s priateľmi a plní krásnych dojmov a zážitkov sme sa tešili na posledný deň pobytu a to na výlet do Liverpoolu. Ten už bol naplánovaný mimo projektu. Po prehliadke mesta, návšteve katedrály a obede sme sa už nemohli dočkať na návštevu futbalového štadióna FC Liverpool, kde sme sa mali stretnúť s naším futbalistom Martinom Škrteľom. Stretnutie s Martinom v nás zanechalo nezabudnuteľný zážitok, na ktorý budeme dlho spomínať.

Marcela Žofajová, ml.