• „To, čo do detí vštepíme dnes, vyklíči zajtra v podobe zdravého vzťahu k prírode.“

        •                                                                                                               

          Do galérie Klíma nás spája boli pridané fotografie.

          Klíma nás spája je environmentálny projekt OZ Živice, do ktorého sme boli vybraní spolu s ďalšími 9 školami v rámci SR. Jeho cieľom je vybudovať v areáli školy klimatické prvky (dažďová záhrada, vertikálna stena a pod.), ktorých tvorbu podporí finančne donor projektu - dm drogéria. Aby v rámci projektu boli aktívne a tvorivé hlavne deti, zúčastnili sme sa s 2 žiačkami našej školy 3 dňového pobytu vo Vzdelávacom centre v Zaježovej.  Svoje postrehy z pobytu a aktivít zhrnula Tamara Pekarčíková:

               „V dňoch 12.11.-14.11.2018 sme sa v rámci environmentálneho projektu Klíma nás spája, ktorý koordinuje CEEV Živica s finančnou podporou dm drogerie markt, zúčastnili na vzdelávacom kurze v Zaježovej. (Vzdelávacie centrum Zaježová  vytvorila Živica ako priestor pre nové inšpirácie, hlbšie poznanie, návrat k vnútornej sile a pochopenie súvislostí a vzájomného prepojenia. Povzbudzujú ľudí, aby hľadali vlastnú cestu založenú na slobode, zodpovednosti a úcte. Sú otvorení všetkým, bez ohľadu na vek, náboženstvo a životný štýl. Ponúkajú pestrú paletu seminárov pre verejnosť, ústranie pre jednotlivcov, programy pre školy, pobyty pre firmy. Podporujú zodpovednú spotrebu, vedomú skromnosť a ochranu životného prostredia v lokálnom aj globálnom rozsahu.)                                                                                                                                                                                                                                                             

          Do projektu sme boli vybraní spomedzi 54 slovenských škôl. Kurz sa obsahovo zameriaval na témy klimatických zmien v podobe realizácie konkrétnych opatrení na školách či v obci, spojený s tvorbou výučbového programu  a rovesníckym vzdelávaním. Jednou z jeho súčastí bola aj práca s médiami a propagácia projektových aktivít. Kurz bol nastavený tak, aby sa žiaci aj pedagógovia dozvedeli o týchto témach zábavnou, atraktívnou a najmä praktickou formou.

          1. deň (pondelok 12.11.2018)

               Do vzdelávacieho centra Zaježová sme pricestovali autom v obedných hodinách. Po príchode do centra sme sa ubytovali a následne presunuli von, kde nás čakalo predstavenie centra a programu. Neskôr sme sa presunuli dnu, kde sme sa zábavnou formou zoznámili s ostatnými školami. V seminárni  sme mali aj ďalší program ( World café ), o tom ako odpovedať spoločne v skupinách na dané otázky týkajúce sa rovesníckeho vzdelávania a klimatických zmien. Potom sme sa presunuli do jedálne, kde nás čakala večera a teplý čaj. Po večeri sme sa zamierili naspäť  do seminárne na vyhodnotenie a konzultáciu k programu World café. Po programe žiakov čakali hry a učiteľov už len oddych v čajovni.

          2.deň (utorok 13.11.2018)

               Nasledujúci deň  sme odštartovali raňajkami, po ktorých sme sa všetci zišli v seminárni, kde bol už pre nás pripravený ďalší program. Program bol zameraný na naše negatívne skúsenosti v školskom areáli. Po programe nás čakala desiata - ovocie a čaj. Neskôr na to sme si opäť v seminárni vypočuli ďalšiu prednášku s odborníčkou na záhradnú architektúru. Téma prednášky bola zameraná na to, ako bude vyzerať náš projekt a čo všetko to obnáša. Nasledoval obed a po ňom krátka  prechádzka po okolí. Po príchode z prechádzky nás čakal teplý čaj, káva a koláčik. Následne sa žiaci presunuli von do záhrady, kde ich čakali hry. Učitelia ostali v seminárni, kde prebiehala debata o klimatických prvkoch. Po skončení hier sme sa všetci stretli pri večeri. Potom sme sa presunuli do seminárne, kde sme mali prezentáciu na tému- Ako pracovať s médiami. Večer žiakov už len čakali spoločenské hry a učitelia trávili čas v čajovni.

          3.deň ( streda 14.11.2018)

               Posledný deň sme začali raňajkami. Po nich nasledovala krátka rozohrievačka vonku. Keď sme sa vrátili dnu začal pripravený program, ktorý niesol názov:  „Ako rovesnícky učiť“.  Neskôr sme mali pauzu spolu s malým občerstvením. Ďalším v poradí bol výučbový program pre učiteľov a vonku hry pre žiakov. Po obede nás už čakalo len ukončenie programu, balenie a následne odchod domov.

               Kurz hodnotím vysoko pozitívne. Skvelá atmosféra, krásne pripravený program, krásne okolie (príroda) a príjemní a milí sprievodcovia projektu Peter a Petra. Kurz bol skvelý aj vďaka p.uč. Melišíkovej a Katke, ktorí ma týmto kurzom sprevádzali.Boli to krásne dni plné nových poznatkov, múdrostí, zážitkov, skúseností... Ubytovanie a ostatné priestory boli super, vegetariánske jedlo výborné. Čajovňa bola okúzľujúca, bonusom bola aj možnosť si v nej zakúpiť lokálne výrobky.“

                                                                                                                                   Tamara Pekarčíková

          1. apríl – Deň vtákov

             Tento deň štvrtáci prežili v prírode priamym pozorovaním vtákov v okolí  Oravskej priehrady. Chodníkom okolo Oravskej priehrady nás sprevádzal ornitológ Miroslav Demko.

              Najskôr nás zaujali kačice divé. Obdivovali sme pestrofarebného káčera a skromne sfarbenú kačičku. Dozvedeli sme sa , prečo to v prírode takto funguje a dokonca sme videli, ako káčer vzlietol, ale kačku v hniezde medzi konármi sme nevideli – úplne splynula s prostredím. Pozorovali sme pinku, sýkorku veľkú, drozda čvikotu, holuba hrivnáka, straku obyčajnú. Spoznávali sme ich nielen podľa vzhľadu, ale hlavne podľa zvuku. V časti lesného pásma sme osadili päť vtáčích búdok.

             Prostredníctvom ďalekohľadu sme pozorovali čajky na Vtáčom ostrove. Dozvedeli sme sa , aký je rozdiel medzi čajkou smejivou a čajkou bielohlavou. Spoznali sme aj nepriateľa rybárov,  kormorána čierneho.

             Aj takto zaujímavo a nenásilne môžu žiaci získavať nové vedomosti o prírode.

                                                                                                                                                               Margita Ferancová

          Deň VODY 2019

              

          Do galérie Deň vody boli pridané fotografie.

                  Cieľom tohto miniprojektu, ktorý sa realizoval v našej škole v piatok 22.3.2019, bolo vytvoriť pre vybraných žiakov 7. a 8. ročníka priestor na realizáciu rovesníckeho vzdelávania  a vlastných nápadov, ktorý im je blízky. Praktickou a zábavnou formou pripravili pre žiakov I. stupňa rôzne aktivity venované vode. Práve voda je téma, ktorej sa tento školský rok venujeme o čosi viac. Súvisí totiž s environmentálnym projektom OZ Živica - KLÍMA NÁS SPÁJA, do ktorého sme boli vybraní spolu s ďalšími 9 školami v rámci SR. Donorom projektu je dm drogéria. Jedným z cieľov je, aby aktívne a tvorivé boli hlavne deti. A naše deti skutočne aktívne boli. Pre mladších kamarátov 2 týždne pripravovali rôzne pokusy, pracovné listy, učebné pomôcky, pozorovania, ochutnávky či športové aktivity súvisiace s vodou. Mladší žiaci sa tak premenili v piatok 22.3 na súťažné tímy, ktorých cieľom bolo absolvovať všetky stanovišťa s témou voda. Súťažili, objavovali a popritom sa vzdelávali. Za svoju snahu boli odmenení medailou v podobe kvapky. Nášmu „zelenému kolégiu“ ďakujeme za fantastickú prípravu a realizáciu a Vás pozývame do galérie fotografií, aby ste aspoň trošku zažili atmosféru spomínaného dňa.

                                                                                                                          Melišíková Anna

          Envirobeseda s pracovníčkou CHKO

               Dňa 2. 4. 2019 sme medzi nami privítali pani Ing. Zuzanu Kertysovú. Zuzka je environmentálna pracovníčka Správy CHKO Horná Orava v Námestove a s deťmi pracuje formou zážitkového vzdelávania. So žiakmi 6. ročníka sa prišla porozprávať o environmentálnych problémoch naše Zeme, ktoré sú čoraz pálčivejšie a diskutovanejšie na rôznych fórach. Dôraz sme kládli opäť na vodu. Intenzívny rozvoj civilizácie zvyšuje nároky na jej spotrebu, pritom je voda v súčasnosti považovaná za jeden z najvzácnejších darov.  Aké formy a podoby voda má, čo všetko vplýva na jej kvalitu, ako sa k jej  ochrane môže postaviť každý z nás a mnohé iné témy sme rozdiskutovali spoločne s pani Kertysovou.

                                                                                                                              Anna Melišíková

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141 029 64 Oravská Jasenica Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková riaditel@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová zastupcazs@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská zastupcams@zsoravjas.sk +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková ekonomka@zsoravjas.sk +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková skolskajedalen@zsoravjas.sk +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje